1. A népvándorlás és a honfoglalása kora.

Teljes szövegű keresés

1. A népvándorlás és a honfoglalása kora.
A Garam folyó völgye, mely a mai Tolmácstól kezdve, mindegyre jobban kiszélesedik, hajdan mocsaras és ingoványos terület volt. Már Zólyomnál terjedelmes mocsár környékezte e folyót. Saskő vára alatt, Geletnek s Szénásfalu alatt a terjedelmes rétség s le Újbánya felé a völgy feneke mind mocsaras lehetett, mert még ma is igen nagy részben nedves. A folyótól északkeletre és északra eső terület a mai Trencsén, Hont, Gömör és Borsod vármegyékkel összefüggő erdőségeket alkotott. A Garam mocsaras völgyétől nyugatra Nyitra felé, még árpádházi királyaink idejében is hatalmas rengeteg, a Turcsok-erdő terül el. A mocsaraktól ment helyeket, vagy egyes erdei tisztásokat az időszámításunkat megelőző században, különféle néptörzsek lakták, melyek a történeti adatok szerint, a germán fajhoz tartoztak.
A honfoglalást megelőző korszakra vonatkozólag, a mai Bars vármegye multjára nézve közvetetlen adatokkal alig rendelkezünk, csupán a római uralom 294idejében Marcus Aurelius császár hadjáratairól s a Legio fulminatrix szerepléséről vannak adatok.
Még a rómaiak megjelenése előtti időből maradtak fenn ama hatalmas védművek, melyek a századok viharaival daczolva, ma is fennállanak. Ezek egyike a Csatától délre eső Bény helység mellett, másika pedig Várad közelében a Garam jobb partján emelkedik. E védművek kétségkívül barbár kéztől erednek s lehet, hogy a rómaiak azokat felhasználták.
Sőt a vármegye nyugati részében is találunk ilyen sánczokat, többek között Újbánya és Berzencze fölött is láthatók ily hegyi sánczok nyomai, melyeknek alkotásához fegyvert forgató sokaságra, még pedig olyanra volt szükség, melyet erős közérdek befolyásolt és vezérelt.
Tény, hogy a vármegye területét évezredek óta lakták; hol szegényes pásztornép s a vizek mentén halászok, hol tehetősebbek, kik még fegyvereiket is díszesen állították ki s később ékes bronzfegyvereket és tárgyakat is gyártottak. Hogy az évezredeken át itt lakó népeknek eltérő szokásaik voltak, bizonyítja temetkezésük különfélesége. Hol sírokba temetett csontvázak kerülnek elő, hol pedig nagy kiterjedésű úrna-temetők s az úrnákban ékszerek találtatnak s nincs az a félre eső, kevés hasznot nyújtó vidék, mely régen lakott voltáról ne tanúskodnék. (Szerémi adatai.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem