Történelmi térképek

A dokumentumok közül a térképek jelentik az egyik legértékesebb forrást. Ugyanakkor igen nehéz bánni velük, gyakran nagy méretűek, gyakran sok szelvényből állnak. Digitalizálásukhoz speciális nagy formátumú szkenner szükséges, amely igen kíméletes görgőrendszerrel és minden állományvédelmi igényt kielégítő megvilágítással rendelkezik, a maximális szélesség 110 cm, a hosszúság tetszőleges lehet. A szkennelés során ajánlott a 300 DPI felbontás és tömörítetlen TIFF állomány készítése. A feldolgozás, publikálás során olyan speciális formátumot használunk (JPEG2000, ECW), amely kifejezetten térképekre lett optimalizálva és így Interneten is kompromisszumok nélkül biztosítja a gyors megjelenítést. Cégünk kifejezetten régi, 20. század előtti, még nem digitálisan készült térképekkel foglalkozik, gyakran találkozunk akár 17-18. századi anyagokkal.

Térképszkenner

Ezeknél a régi, történelmi térképeknél nagyon fontos, hogy ne csak képeket, hanem valódi térképeket kezeljünk. Ennek első és elengedhetetlen lépése az ún. georeferálás, ami alatt azt értjük, hogy a kép  minden egyes pixelének meghatározzuk a GPS koordinátáját, azaz a Földön elfoglalt helyét. Ehhez ismernünk kell az eredeti térkép készítésének módszereit, a használt vetületeket, a vetületi paramétereket. Ez történelmi térképeknél elmélyült kutatómunkát, illetve nagy gyakorlatot igényel. Az elméleti meglapozás után komoly manuális munka szükséges a művelet végrehajtásához. A georeferálás elvégzése után lehetőségünk van arra, hogy a régi térképeket a mai térképekkel együtt, egy rendszerbe jelenítsük meg, összehasonlítsuk őket, akár egymásra is helyezhessük. A történelmi térképek pontossága természetesen függ az eredeti térkép méretarányától, az elkészítés módjától, de pl. az 1850 körül készült 1:2.880 méretarányú kataszteri térképek esetén akár 15-20 méteres pontosságot is el lehet érni. A georeferálás során az akár több ezer szelvényből álló térképművek is egyetlen képbe szervezhetők, a jelzett formátumok, akár több száz négyzetméteres képet is tudnak egy egységként kezelni.

Georeferálás

Az általunk fejlesztett térkép megjelenítő rendszer képes a történelmi és mai térképeket egymásra vetítve vagy szinkronizáltan, egymás mellett megjeleníteni, az átlátszóság állításával egymásba áttűntetni, területet, távolságot mérni. Képesek vagyunk a történelmi térképeket három dimenzióban megjelentetni, így akár repülhetünk is a régi térképek felett. Nagy sebességgel kezeljük a vektorokat, mint pl. a falu és megyehatárokat. A történelmi térképeket, mint alaptérképeket használva, akár milliós nagyságrendű adatállományt tudunk megjelentetni (pl. képeslapokat, iratokat, falvankénti numerikus adatokat).

A létrehozott rendszer igen gyors, megfelelő háttér infrastruktúrával gyakorlatilag korlátlan terhelhetőségű, sok ezer egyidejű felhasználó kiszolgálására is alkalmas.

A térképszkennereket nagyméretű térképek, tervrajzok, plakátok nagytömegű, kiváló minőségű digitalizálásához használjuk. Egyedülálló képminőségüknek köszönhetően a nagyon apró méretű szövegeket is élesen jelenítik meg. Kíméletes, precíziós görgő-mechanizmus segítségével még a pausz vékonyságú dokumentumokat is sérülésmentesen szkennelik be. A térképszkennerek megvilágítási technikája úgy lett kialakítva, hogy a dokumentumokat nem éri káros folyamatokat elindító fényhatás, és a megvilágítás is rendkívül rövid ideig tart, a gyors képalkotó szenzoroknak köszönhetően.

Történelmi térképek 3D-s megjelítése (Arcanum Térképek)

E technológiával létrehozott legjelentősebb alkalmazásunk az Arcanum Térképek, amely a Habsburg Birodalom 18. és 19. századi részletes, sok ezer szelvényből álló térképei mellett (1., 2., 3. katonai felmérés, kataszteri térképek) számos egyéb várostérképet (Moszkva, London, Bécs, Párizs, stb.) és más Európai állam történelmi térképeit tartalmazza (Olaszország, Franciaország).

Itt tudja kipróbálni

A gyűjtemény a Habsburg Birodalom nagy katonai felmérései mellett kataszteri és várostérképeket is tartalmaz, amelyeket akár 3D-ben, vagy egymással összehasonlítva megjeleníthetünk.

Kipróbálom
Itt tudja kipróbálni

A gyűjtemény a Habsburg Birodalom nagy katonai felmérései mellett kataszteri és várostérképeket is tartalmaz, amelyeket akár 3D-ben, vagy egymással összehasonlítva megjeleníthetünk.

Kipróbálom

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages