A magyar térképészet kezdetei (Török Zsolt)

Teljes szövegű keresés

A magyar térképészet kezdetei
(Török Zsolt)
A Kárpát-medencében a térbeli tájékozódás sajátos feltételei a földrajzi környezet következményeiből, a medence-jellegből fakadnak. A síkságot keretező hegyek között a völgyek hálózata teszi lehetővé a tájékozódást és a haladást. A csermelyek, patakok, folyók mindig is lefelé, egyben a medence belseje felé mutató természetes kalauzok voltak. A magaslatokról nagy térségek láthatók át, ám a medence belseje felé haladva az alföldeken, az egykori mocsarak, lápok, ártéri erdők világában a tájékozódás megnehezül és a szeszélyesen kanyargó vízfolyások is megbízhatatlan vezetőkké válnak.
A térbeli ismeretek gyűjtésének és rendszerezésének az idők homályába vesző kezdeteitől hosszú út vezetett az első alkalmi térvázlatok elkészítéséig.
A Kárpát-medencét ismereteink szerint először a Kr. u. 2. században élt alexandriai Klaudiosz Ptolemaiosz földrajzi munkájának térképei ábrázolják. Az ókori szerző geográfián a lakott világ arculatának megrajzolását értette, így munkája tulajdonképpen az első térképészeti kézikönyvnek tekinthető. A könyv részletes térképeit feltehetően később rajzolták meg Ptolemaiosz koordinátajegyzéke és világtérképe alapján. A Római Birodalom részeként, illetve peremterületeként több lapon is feltűnik a mai Kárpát-medence térsége. Ptolemaiosz kéziratos, görög nyelvű munkájának különleges jelentőségét reneszánszkori újrafelfedezése és az európai térképészetre gyakorolt óriási hatása adja.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem