A szófaji rendszerezés problémái

Teljes szövegű keresés

A szófaji rendszerezés problémái
A szófaji felosztásokban általában három szempontot szoktak figyelembe venni: a szó jelentését, a szó alaktani viselkedését és a szó mondatbeli szerepét.
Hogy az idők során az említett három szempont közül mikor, melyik/ melyek került/ek előtérbe, azt hosszú lenne felsorolni. Nagy vonalakban úgy tűnik, hogy a századelőn (főleg Wundt és Brondal hatására) a fő szempont a jelentés volt, majd a három szempont együttes alkalmazása vált szokásossá (ennek egyik legnagyobb hatású külföldi képviselője H. Paul). Az újabb grammatikai irodalomban (bár a nyelvtanírók többsége ma is a három szempont együttes érvényesítését tartja helyesnek) a hangsúly egy kicsit a szintaktikai (mondatbeli) és részben a morfológiai (alaktani) viselkedés felé tolódott, bár sokan kételkednek a toldalékolhatóság kritériumának alkalmazhatóságában, arra hivatkozva, hogy csupán egyes nyelvekben (német, magyar) van a konkrét fogalmi jelentéssel rendelkező szavaknak (ige, főnév, melléknév, számnév, határozószó) saját, tipikusan a szófajra jellemző ragozásuk; más nyelvekben alig van főnévragozás (az angolban és a franciában), vagy nincs melléknévragozás (az angolban), s vannak nyelvek (például a kínai), melyekben egyáltalán nincs is ragozás, mégis meg lehet különböztetni igéket, főneveket, mellékneveket stb.
Mindez azt mutatja, hogy a különböző nyelvekben eltérőek lehetnek a szófajok ismérvei, sőt eltérő lehet a szófajok száma is.
Talán részben e sok bizonytalanság lehet az oka annak, hogy a Quirk-Greenbaum féle angol grammatika más elgondolás szerint osztályoz: azt veszi figyelembe, hogy bővülhet-e szám szerint a szóosztály újabb tagokkal vagy sem. Ennek alapján megkülönböztet nyitott és zárt szóosztályokat. Nyitott szóosztályba tartozik: a főnév, a melléknév, a határozószó és az ige; zárt szisztémájú szófajok viszont: a névelő, a névmások, az elöljárószók, az indulatszók és a kötőszók.
A magyarban a szófajok régi magyar neve beszédrészek. Ez a latin partes orationes tükörfordítása. A beszédrészek felsorolása és jellemzése a korai magyar grammatikákban latin minták szerint történt.
A mai magyar szófaji felosztások az említett három szempont (jelentés, alaktani viselkedés, mondatbeli szerep) együttes figyelembevétele alapján sorolják szófaji osztályokba a szavakat. Ez a következőket jelenti. 1. Jelentés szempontjából a szavak kétfélék. Egy részük konkrét fogalmi jelentéssel rendelkezik (az ír ige cselekvést, a piros melléknév tulajdonságot, a hanyatt határozószó állapotfogalmat fejez ki); más szavaknak nincs konkrét fogalmi jelentésük (de, valószínűleg, nem stb.). 2. A szó alaktani viselkedése egyrészt a szó toldalékolási lehetőségeit jelenti, másrészt a tőtani viselkedését. a/ Vannak olyan szavak, amelyek nem toldalékolhatók (és, a, volna, talán stb.), más szavak kaphatnak szófajuktól és jelentésüktől függően különféle típusú toldalékokat: képzőket, jeleket és ragokat (írás, írok írna; asztalos, asztalom, asztalnál; szép, szépek, szebben, szépen stb.). b/ A toldalékolható szavak töve maradhat változatlan a különféle toldalékok előtt (asztal: asztalt, asztalok; hajó: hajót, hajók, hajóban stb.), s változhat is a szó tőtípusának megfelelő módon (söpör: söpri; hó: havat; eszik: ettem, evés, étel stb.). – 3. A mondatbeli szerep is kétarcú. Jelenti a szó mondatban betöltött mondatrésszerepét és a szó bővítési lehetőségeit is. a/ Például a Péter ebéd után talán meglátogat titeket mondatban a meglátogat ige állítmány, a Péter tulajdonnév alany, az ebéd után névutós névszó időhatározó, a titeket személyes névmás tárgy szerepét tölti be; az után névutónak és a talán módosítószónak azonban nincs önálló mondatrésszerepe. b/ Egyes szavak bővíthetők tárggyal, határozóval vagy jelzővel, például: a könyvet olvas szerkezetben az olvas igének tárgyi bővítménye a könyvet, az iskolába jár szerkezetben a jár igének határozós bővítménye az iskolába, az okos fiú szerkezetben a fiú főnévnek jelzői bővítménye az okos. Más szavak semmiféle bővítményt nem kaphatnak (én, és, talán stb.)
A névmások
 
Csak főnéviek
1.személyes névmás (én, te stb.)
2.birtokos névmás (enyém, tied stb.)
3.visszaható névmás (magam, magad stb.)
4.kölcsönös névmás (egymást, egymásnak stb.)
Főnéviek, melléknéviek,
számnéviek, határozószóiak
1.mutatók (az, olyan, annyi, ott stb.)
2.kérdők (ki?, milyen?, mennyi?, hol? stb.)
3.vonatkozók (aki, amilyen, amennyi, ahol stb.)
4.határozatlanok (valaki, valamilyen, valamennyi, valahol stb.)
5.általánosak (mindenki, semmilyen, semennyi, sehol stb.)

Földi János Magyar grammatikájának szófaji felosztása, 1790

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem