Híres dohány, híres szőlő

Teljes szövegű keresés

Híres dohány, híres szőlő
A török háborúk után, a XVIII. század elején a dohány széles körben elterjedt az országban. A dohányzás ellen hozott intézkedések, a Habsburg állam által bevezetett dohánymonopólium önmagukban is jelzik ezt. A termesztés azonban nagyon egyenetlen volt. A dohány különösen érzékeny a talajra és az éghajlatra, elterjedésében a jó értékesítési és szállítási lehetőségek is szerepet játszhattak, településünk környéke minden mutató szerint ideális befogadója ennek a kultúrának. A szakirodalom Verpelétet említi a Tarna-völgyi dohánytermesztés központjaként, ami a XIX. század elejére igaz lehetett, az ezelőtti időkre vonatkoztatva már kevésbé. Nem véletlen, hogy a beváltóhelyeken a környékről származó dohányt éppenséggel debreinek hívták.
A vármegyei közgyűlés egyik iratából 1718-ban arról értesülünk, hogy a település minden jobbágya dohánytermelő. Egy 1721–22-es összeírás már adóztatott termelési mennyiségekről is tudósít. Debrőn a tizenöt összeírt személyből kilenc 269 csomót termelt, míg Verpeléten hét ember hatvan csomót. Két év múlva, 1724-ben a faluban tizennégyen 1150 csomót.
Némelyik jobbágy jelentős készlettel is bírt: Csonka István, Kondás Mátyás százhúsz, Kovács Pál, Csomós Bálint, Kis István és Kovács János száz-száz csomóval.
A XVIII. század első felében főként a jobbágylakosság termesztette a dohányt, elsősorban a század elején a még meglévő viszonylagos szabad állapota és a földbőség miatt. Ahogy az életük kötöttebbé vált, a terhek nőttek, a dohány szántóföldi termesztése visszaszorult. A földesúri járandóságokat egy összegben megváltó – taksás – jobbágyok viszont a század harmincas éveitől tértek rá a dohány termelésére. Az amúgy serfőző foglalkozású taksás Asztalos Andrásnál 1735-ben például száz csomó dohányt írtak össze. Négy évvel később négy taksás húsz–negyven csomó dohányt termesztett.
A XVIII. század második felére, a XIX. század elejére a zsellérek is bekapcsolódtak a dohánytermesztésbe. Feldebrőn ekkortól leginkább kerti dohányt termesztettek, a belső telkeket is dohányföldnek fogták be, sőt a telkek végén lévő közlegelőkből is hozzászántottak egy-egy darabot.
A dohánykertek területének bővítése végett – körülbelül százhetven termelő – az uradalomtól is bérelt földet. Ezek akkoriban a Hagyóka-, Mocsáros-, Nagy-tó-, Kenderföld-dűlőben feküdtek. Később, a XIX. század közepére, a majorsági bérelt földek jelentősége tovább nőtt.
Barchetti egri kereskedő 1804-es tudósítása szerint itt jóval nagyobb a kerti dohány mennyisége, mint a szántóföldié. 1828-ra a lakosság legfőbb bevételi forrásává vált ez a termék. Ugyanezt állította Tahy Gáspár 1837-ben a Tudományos Gyűjteménynek írt tanulmányában.
A nagyméretűre duzzadt, beltelkekhez kötődő dohányföldek és a cenzuális bérletek Feldebrőt idővel szinte körbevették. A terjeszkedés iránya a kelet felé eső homokos dombok és legelők felé tartott. Az 1830-as évekre a földesúr a belterületi dohányföldeket beolvasztotta allodiális birtokába. Elsősorban a nagy múltú területeken történt így.
Haszonbéres majorsági földek 1857-ben
Terület
neve
Összesen
négyszögölben
Közben fekvő
majorság
Házas
zsellér
Gazda
Község
 
 
 
 
 
 
Hagyóka I.
3244
2676
568
Hagyóka II.
7561
1420
6141
Hagyóka III.
10906
388
8573
1945
Beltelkek között
1836
1836
Hagyóka IV.
4083
4083
Mocsáros (a malomároknál)
7496
4985
1904
607
Felső-Mocsáros
10812
878
9934
Alsó-Mocsáros
2014
348
1666
A malomnál
782
782
Kenderföld I.
10703
496
10287
Kenderföld II.
14934
14593
341
Kerek-tó-part
3091
3091
Temető alatt
3991
984
3001
Összesen
81453
7289
54260
18956
948
 
Feldebrőn is megjelent a dohánydézsma, hogy mikor, nem tudni pontosan. Egy későbbi úrbéri per során Bognár István azt vallotta, hogy 1831-ben, amikor a faluba került, minden vékás (negyed hold) föld – bizonyára bérelt majorsági – után húsz font dohányt és húsz váltókrajcárt fizettek. Az összeg később nem változott jelentősen. A dézsma tehát nem a termés szokásos tizedét, vagy kilencedét jelentette, tulajdonképpen mint bérleti díj a termés eredményétől független volt. Mindez erősítette az önálló kistermelői szemléletet. Rossz termés vagy más okok miatt persze előfordult, hogy ezt sem tudták megfizetni.
A feldebrői sárgás-feketés, homokos talajon sárga, nagylevelű fajta termett, alacsony nikotintartalommal. A XVIII–XIX. század fordulóján burnótként is használták. Ezt a dohányt termesztették Aldebrőn is, a verpeléti valamivel gyengébb minőségűnek számított. A debrői dohány a XVIII. században külföldön is közismert lett, bizonyára az észak-amerikai gyarmatokra (Virginia) kényszerített blokád miatt.
A csomókat kereskedők vásárolták fel és jutatták el a gyárakba. A Sár hídjánál működő kocsmáros, Brauner Emánuel és felesége 1798-ban például mintegy száz mázsa dohány szállítására kötött szerződést Daszkál Demeter pesti kereskedővel. Egy mázsáért kilenc forintot kapott, komoly előleget is felvett. Mivel azonban Feldebrőn és környékén nem tudta felvásárolni a szükséges mennyiséget, az előleg felét vissza kellett fizetnie.
A következő évtizedekben egy Sellner János nevű pesti dohánykereskedő vásárolta fel a Tarna völgyében a dohányt Ullmann, Mauthner és Kadisch nevű bécsi gyárosok számára. A felvásárlótelep Feldebrőn rendezkedett be. 1820-ban fizetési vitába keveredett a falusiakkal, amit a vármegye simított el. A külföldre készülő debrői dohányt általában Fiuméban rakodták be, hajóval szállították nyugat felé.
A XIX. század második felére az alföldi termelés megerősödése miatt térségünkben visszaesett a dohánytermesztés. Ebben a döntő szerepet azonban az állami monopólium bevezetése játszotta, illetve az, hogy a földbirtokosok a kibontakozó gabonatermelési válság miatt sokfelé az országban ebben a kultúrában keresték a kieső jövedelem pótlásának a lehetőségét. Igaz, a nagybirtokosok nem tudták volna felvenni a versenyt a munkaigényes növény termesztésében a gazdákkal. Ehhez kellett még a monopólium bevezetése utáni árpolitika is, amely a kisparasztok által termelt kerti dohányokra nagyon alacsony árat állapított meg. Emellett a közvetlen értékesítés lehetősége elveszett számukra.
Gondot okozott a divat változása is. A pipázásról és ezáltal a könnyű, kerti pipadohányok elfüstöléséről az 1840-es évek végétől áttértek a nehezebb, nagyobb termést hozó alföldi fajtákra, amelyekből cigarettát, szivart készítettek. A dohányból élő családoknak nem volt más választásuk, mint elszegődni feles kertésznek vagy bérlőnek. Ennek következtében az 1860-as évektől a Tarna-völgyi falvakból nagymértékű kirajzást figyelhetünk meg. A családok – kertjüket a rokonságra bízva – elindultak az Alföld felé. Jó részük soha vissza sem tért.
Mivel a „dohányosság” speciális gazdálkodási forma, és még az uradalomban is önálló, önmagát irányító egység volt, ahol a felnőttek mellett szükséges az ingyen munkaerőt jelentő gyerekek közreműködése is, az elvándorlók száma még szembeszökőbb. Feldebrőről 1893-ban például száz család költözött el. A korabeli családi viszonyokat ismerve ez legalább hat-nyolcszáz embert jelentett. A település 1869-es, 2293 fős lélekszáma 1900-ra 1992-re csökkent. A környékbeli falvakban még nagyobb a fogyás.
Az ültetvényt telepítő alföldi uradalom vagy egy már ismert kertészt bízott meg a toborzással, vagy saját emberét küldte a községbe. A szerződés megkötése után január végén, februárban indultak a munkások felpakolva a szekérre, néha vonatra a teljes háztartást. A szegődményes helyen azután a nyolcvanas évektől urasági épületekben vagy ideiglenesen putrikban helyezték el őket. A költözés szokásos célállomása Szabolcs, Békés, Tolna megye. Nagy lökést adott az otthon maradóknak, hogy sokszor megtollasodva érkeztek vissza a dohányosok. Ilyenkor még az is elgondolkodott a munkavállaláson, aki nagyobb földdarabon ült.
Az elvándoroltak döntő többsége a zsellérek közül került ki, bár az elszegényedett vagy elemi kár sújtotta birtokosok is választhatták ezt az utat. Amúgy is a zsellérek foglalkoztak inkább dohánnyal. A korábban bemutatott táblázat adataiból kitűnik, hogy a haszonbéres földek 66,61 százalékát már az 1850-es években a házas zsellérek művelték.
Amíg a század végén a hatóság által engedélyezett 121 katasztrális hold és 1370 négyszögöl helyett a 181 termelő 125 katasztrális hold és 830 négyszögölön termelt, addig a XX. század elejére erősen megcsappant a termelési kedv. Az első világháború alatt a hadsereg nagyobb felvevő szerepe ellenére is 49 termelő 18 hold 913 négyszögölön ültetett csak dohányt, holott 27 holdat engedélyeztek. Az 1930-as évekre még rosszabbá vált a helyzet. Nemcsak Feldebrőn, hanem az egész megyében. Gyakorlatilag csak kiegészítő kereseti forrásnak tekintették már a dohánytermesztést. Az ötvenes évek rövid fellendülése után az 1970-es években termelése kiszorult a háztájikba.
A rendszerváltozás (1989–1990) után a Kápolnai Dohánybeváltó Üzem próbálta élénkíteni a termelési kedvet hitelekkel és egyéb kedvezményekkel. Főként a Virginia típusú dohány termesztését ösztönzik. Az ennek ellenére nyilvánvaló hanyatlás legfőbb okaként napjainkban elsősorban a szőlőkultúra előretörését jelölhetjük meg. Emellett az 1850-es évektől meglévő alacsony felvásárlási árak, a folytonos állami beavatkozás, az ezekből fakadó kellemetlenségek és napjainkban a dohányzók számának lassú csökkenése is hozzájárultak e nagy múltú művelési ág visszaszorulásához.
Területünkön és egész Észak-Magyarországon a szőlőtermelés megjelenése a honfoglaló magyarsághoz és ezen belül valószínűleg a kabar törzsekhez köthető. Nemcsak bolgár-török eredetű szavaink (szőlő, bor, seprő, csiger), hanem az is erre utal, hogy a kabar településterület mindenütt egybeesik olyan bortermelőhelyekkel, amelyekről a szőlő jelenléte a honfoglalást követő első századokból kimutatható.
A dunántúli és az észak-magyarországi szőlőművelő munkaeszközök közötti különbségek azzal magyarázhatók, hogy a dunántúli kelta-római hagyománnyal ellentétben keleten magyar alapokról indultak, akik ezt a kultúrát választották.
A XIII. századig a keleti országrészben valószínűleg főleg az úgynevezett ligetes szőlőművelés technikáját alkalmazták. Ez a természetes élőhely gondozásában, az árnyékot adó fák kiirtásában kimerült. Emellett egy szűkebb réteg a magasabb színvonalú szőlőkultúrát is ismerhette. A XII. századtól kezdve nagy hatással voltak az újlatin – vallon, francia, olasz – telepesek is a korabeli hazai szőlőművelés fejlődésére.
Debrő először 1332–37 között szerepel mint bortermelő falu egy összeírásban, de tizedet nem fizetett. Már jóval korábban telepíthettek itt szőlőt, erre utal az Abák birtoklása és a debrői monostor létezése is. A XV. század végén az úgynevezett debrővölgyi tizedszedési kerület, így Debrő is folyamatosan küldte a bordézsmát Egerbe. 1501 júliusában az egész kerületből 34 érintetlen hordó bort szállítottak az egri várba.
Majdnem ötven év múlva, 1549-ben, 41 birtokos 1534 icce bort adott dézsmába. Az egyik falusi valószínűleg Verpeléten is birtokolt szőlőt. Egy évre rá már a töröknek is adóztak hatvan pint – százhúsz icce (egy budai icce 0,8484 liter volt) – mustot.
Bár a Korán tiltja a borfogyasztást, a törökök a keresztények közötti kereskedelmet adóbevételi okokból megengedték. 1576-ban Debrőn 36 termelőt, két évvel később 63 dézsmakötelest tartottak nyilván. Ők összesen 54 köbölt (1620 icce) fizettek. A dézsmálás engedélyezéséért a hatvani bégnek négy és fél köbölt küldtek. A fenti adatok bizonyítják, hogy a jó értékesítési lehetőségek miatt a zűrzavaros időkben is jelentős termeléssel számolhatunk.
A XVII. század első feléből nincs adatunk. 1670 körül arról értesülünk, hogy a szőlőhegy elpusztult. A XVIII. század folyamán a dohánytermesztés kap nagyobb hangsúlyt. De hogy változatlanul gazdálkodtak a bor gyümölcsével is, arra bizonyság egy 1801-ben kelt misealapítvány: az alapító a homoki promontoriumon (szőlőhegy) százötven rajnai forint értékű földet hagyott az egyházra.
Bár a korból nem találtam más megnevezett szőlőterületre, a „homoki” elnevezés arra utal, hogy a falu más részein is termettek a tőkék.
Ahogy az egri borvidék más részein, úgy Feldebrőn is termesztették a rácok által behozott kadarkát más vörösborfajták mellett. A filoxérajárvány után a fehérborfajták is elterjedtek.
A XIX. század végén a gazdák rigolozott (forgatott) földbe ültettek, főként kadarkát, rövidre metszették, de az erősebb csapokon három-négy szemet hagytak. Nem trágyáztak, mert szerintük ez silányította a bort. Ehelyett az eső hordta földet vitték a tőkék alá.
A termelés 1900 körüli terjedését mutatja, hogy a század elejei borkiállításokon az Eger-Visonta Borvidék színeiben feldebrőiek is megjelentek. Ekkoriban hirtelen sajtolással sillerbort is készítettek.
Az első világháború után a község gazdasági életében meghatározó szerepet kapott ez a kultúra. Ha több éven keresztül rossz volt a szőlőtermés, a község gazdálkodása csőd közeli helyzetbe került. Mint például 1928-ban, amikor a készülő Vécsi út kőanyagának szállítását nem tudták vállalni: üres volt a kassza. Érdekes módon a bor fogyasztási adóját egyezség alapján állapította meg a község vezetése. A gyakorlatot azzal indokolták, hogy az elöljáróságnak nincs apparátusa az ellenőrzésre. Az átalány rendszerint kedvezőbb volt a gazdáknak, s kétségtelen tény: a falu képviselő-testülete is termelt bort.
A törköly és a hullott gyümölcs felhasználására 1925-ben megalakult a Feldebrői Első Szőlő- és Gyümölcstermelők Szeszfőzde Egyesülete. A szükséges területet a község adta bérbe a gazdaközösség földjéből. Tíz év múlva a szeszfőzde vezetője, Kovács Géza kéri, hogy a közben szövetkezetté alakult főzdét egyéni szeszfőzdévé alakíthassa. A szövetkezet bukását valószínűleg a gazdasági válság okozta.
Az első világháború után a borárak alacsonyan maradtak, túltermelési és értékesítési gondok mutatkoztak. A feldebrői gazdák, mint a borvidék más községei, a csemegeszőlő termesztésében látták a kiutat. A harmincas évek végére a termőterület egyre nagyobb százalékát foglalták el ezek a tőkék. Ekkor azonban nyilvánvalóvá váltak az infrastruktúrális problémák. Nem volt elég tárolókapacitás. Szekéren kellett Verpelétre szállítani a szőlőt.
A csemegeszőlő rakodása miatt újra szorgalmazni kezdték a vasútállomás kiépítését. Kiderült azonban, hogy még az önrészt sem tudja vállalni a község. Mire megtalálták a megoldást – akárcsak az első kezdeményezés idején –, kitört a háború. Ezekben az évtizedekben vált általánossá a műtrágya és a permezetőszerek használata. A gyenge termés és a rossz gazdasági helyzet miatt többször előfordult, hogy a községnek kellett a gazdák helyett kifizetni a gyárakat. A gazdaközösség és a község permetezőgépet is vásárolt, amit a háborúig használtak.
A háború után a beszolgáltatási rendszer és a magas boradó megnehezítette a háború alatti – a munkáskéz hiányából fakadó – károk helyrehozását. A termelőszövetkezet megalakulása után (1959-ben) a debrői borvidéket egyesítették a gyöngyös-visontaival Mátraaljai Borvidék néven.
Feldebrő kiemelkedő termőhelynek számított. 1972-ben 131 hektár 6461 négyzetméter területen 6636 aranykorona és 64 fillér összkorona értékben termeltek szőlőt. Egy hektárra ötven aranykorona 49 fillér jövedelem jutott, amit csak a Gyöngyös környéki termelők múltak felül. 1996-ban a hegyközség 272 taggal 153 hektáron gazdálkodott.
A közösen művelt szőlőterületek megoszlása tőkeművelési mód szerint 1974-ben
Bakművelés13 ha
Alacsony kordon42 ha
Középmagas kordon
Lenz-Moser44 ha
Összesen99 ha
(ha = hektár)
Az olaszrizling, a hárslevelű és a leányka a kiemelten termelt fajta. Javasolt fajtának számított a bánáti rizling, otonel muskotály. Márkázható – védjegyezhető – fajtának a Debrői Hárslevelűt jelölték ki. Az étkezési szőlő termelése is nőtt. A legelterjedtebb fajta a piros és a fehér chasselos, de 1967-től a cardinal, muskat adda fajtákat is termesztették.
A község szőlőtermesztéséért az előző évszázadban talán Prohászka Ferenc (1904–1984) tett a legtöbbet. Még a Károlyi-uradalomban kezdett foglalkozni a szőlőültetvényekkel. Rendbehozta őket, és ezeknek a szőlőknek a terméséből márkázták először a Debrői Hárslevelűt. Ő vezette be a nagyüzemi termelésnél a magas művelést. Ugyan elkerült Feldebrőről Gyöngyösre, de továbbra is figyelemmel kísérte a község szőlőtermesztését. Nagy szerepe volt abban, hogy 1997-ben a hárslevelűt védetté nyilvánították. Ma a Debrői Hárs Hegyközség újra az Egri Borvidékhez tartozik.

Dohánybeváltás az 1950-es években

Szőlő beadás 1950 körül

Szőlőmetszés az 1960-as években

Lénárt paca István a termelőszövetkezet pincéjében

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem