A Béga melléke.

Teljes szövegű keresés

A Béga melléke.
Krassó-Szörénymegye éjszaki és éjszakkeleti részének áttekintését a Béga völgyében kezdjük meg, a mely a Temes völgyével a temesmegyei Bélincz és Kiszetó helységek közt egyesűl. A Béga völgyétől éjszakra már csak alacsony dombok és hegyhátak vannak, melyek a vízválasztó vonalon túl éjszakra, a Maros felé sokkal meredekebben lejtősödnek, mint délre, a Béga felé. E hegyhátak lankás oldalait többnyire jól mívelt szántóföldek, néhol pedig gazdag gyümölcsösök borítják, míg a tetőket többnyire dús lomb erdők koszorúzzák, melyeket azonban, különösen a községekhez közelebb eső részeken nagyon meggyérített már a lakosság irtó fejszéje. E völgy legnagyobb községe Facset mezőváros és járási székhely 1800 főnyi lakossággal. A Temesből Hunyadmegyébe vivő út mellett, igen szép vidéken fekszik. Eredetileg két községből: Német- és Román-Facsetből alakúlt. Hajdan Facsádnak nevezték. Egykori erős várának most romjai is alig látszanak. Facsettől éjszaki irányban jó karban tartott úton mehetünk a megye marosi járásába, melynek többnyire csekély községei közűl Birkis és Kápolnás érdemelnek említést. Ez útobbinak élénk marhavásárai vannak, melyeket főleg a Maros jobb partján fekvő községek lakosai szoktak látogatni.
A Facsettől egyenes irányban kelet felé vivő út Kossova községnél három irányban ágazik el. Egyik éjszakkeletre a regényes Dobra szoroson át Hunyadmegye felé halad; a második délkeletre a pojéni völgybe csap át. E tájékon nincsenek nagy hegyek, meredek bérczek, vadregényes völgyek, de azért szépségre nézve méltán versenyez hazánk szebb vidékeivel. Kies, hullámzatos vidék; erdős hegyek-halmok váltakoznak zöldelő rétekkel, kalászt rengető lapályos szántóföldekkel, hol az apró völgyek pázsitos öléből takaros falvak kandikálnak ki. E szinekben gazdag képet éjszak felől a Hegyes-Drócsa s még távolabb a Biharhegység kékellő ormai zárják be, míg az ellenkező oldalon a Pojána-Ruszka erdős kúpjai szorítják szűkebb korlátok közé a kilátást.
A harmadik út egyenesen délnek tart, a tájképi szépségekben, gazdag lunkányi völgyön fölfelé. E völgyben említést érdemel a szép erdőktől koszorúzott kies völgyecskében fekvő Rumunyest kis román község, melynek határában egy szélesebb körben csak újabb időkben ismeretessé lett nagyobb terjedelmű mészkőbarlang van, hol cseppkövek is képződnek. E barlangban legszebb részletek a Kereszt, a Fátyol és Szószék nevű alakzatok, s az egymássál kapcsolatos termek, melyeken apró patakok futnak át. Rumunyesttől délre Tomest község van, honnan éjszakra a völgynek szép erdőktől körűlvett, egyik csinos kitágúlásában üveggyár látható. E gyár 1843-ban alakúlt és jelenleg mintegy 100 munkás dolgozik benne. Készítményeit leginkább a szomszéd Romániába szállítják.

Marillavölgy.
Cserna Károlytól
E községtől délre esik a Béga felső völgyének legkiválóbb helysége, Lunkány, melytől éjszakra, a Béga jobb partján régebben nagyon látogatott fürdő és hidegvíz-gyógyintézet volt. Környékén jól mívelt gazdag vasércz bányák vannak, melyek előbb a „Brassói bánya- és kohó-részvénytársúlat” tulajdonában voltak, most pedig a „Salgótarjáni részvénytársaság” birtokaihoz tartoznak. Ezek közűl említendők a Stefánia-bánya és azok a tárnák, melyek éjszaknyugatra a Vęrfu Koru, a Vęrfu Bresinári és a Vęrfu lui Stan környékén állandó mívelés alatt vannak.
Lunkányt elhagyva, egy lassan emelkedő hegyi úton nem sokára a Teu urs nevű hegynyeregre érünk, mely az útvonal legmagasabb pontja s a melyről elragadt kilátás nyílik minden irányban. Szép fenyvesektől szegélyezett úton érünk be a Ruszka-völgybe, melynek két nagyobb helysége van: Ruszkicza és a tőle délre fekvő Ruszkabánya. E két községet úgy tekinthetjük, mint a Ruszka hegységbeli vasbányászat székhelyeit. Ruszkicza a Ruszkicza patak egyik legszebb szurdokában fekszik, mely oly keskeny, hogy a vashámor épűleteit alig tudják benne elhelyezni. A mintegy 700 lakosú kis helység fő terén vannak a bányahivatalok, a kohó és a vasöntőműhely. A vasbányák a helységtől éjszakra és éjszakkeletre a Ruszka hegy lejtőin nyílnak s hosszaságuk a csapás irányában másfél kilométer, mélységük pedig 300 méter. A gyártelepek közűl főleg a kohó és az öntőműhely érdemelnek megtekintést. Mindkettő vízerőre van berendezve, de vízhiány esetén gőzgéppel is hajthatók. Az olvasztók csupán faszénnél dolgoznak. Ruszkabánya a Lózna és a Ruszkicza hosszúkásan keskenyűlő völgyeinek egyesűlésénél fekszik s messzire elnyúlik a Ruszka folyó két partján. Egészben véve csinos városka, mintegy harmadfél ezer lakossal. Ruszkabányán vashámorok és szer-kohók vannak, melyeket vízerő hajt. Összesen 18, részint felűl, részint alúl csapó, 120 lóerejű hajtókerék szolgáltatja a mozgató erőt. A társúlat harmadik telepe Nándorhegy, mely Ruszkabányától nyugatra, már a Bisztra völgyében van. E három gyártelep szintén a salgó-tarjáni részvénytársaság tulajdona.
Ha Ruszkabányától éjszaknyugatra a Lózna patak gyönyörű völgyében teszünk kirándúlást, a Pojána-Ruszka hegység gerinczén áthaladva, a Nadrág-völgybe ereszkedünk alá, mely a hegységnek kétségkivűl egyik legkiesebb és legérdekesebb mélyedése, melyet nyaranként a tájképi szépségekben gyönyörködni szeretők egyre nagyobb számban szoktak fölkeresni. Tulajdonképen három-négy völgyből áll, melyek a nadrági völgynek nevezett fő völgy körűl csoportosúlnak. Ott, hol a Kornyét nevű mellékvölgy beletorkollik a fő völgybe, fekszik az egykori kezdetleges gyártelepből fejlődött Nadrág község. A völgyet hasító patak partján van az emeletes fő épűletből s a két oldalt hozzá csatlakozó, 20–20 ablakos földszinti szárnyépűletből álló bányaigazgatósági épűletcsoport. Ebben van a bányaigazgatóság, a bányapénztár, a posta, a plébánia és az iskola. Mellette van a görög-keleti templom. A patak balpartján áll a római katholikus templom, s a völgytágúlatban a vasgyár épűletei: a kohó, az olvasztó és az érczpörkölő sorakoznak egymás mellé.
A nadrági gyártelep 1846-ban alakúlt. Három évvel később épűlt a hengerező, 1862-ben a lemezhenger-gyár s azóta évről-évre emelkedik. A nadrági hengerezőgyár volt az első, mely Dél-Magyarországon mindennemű hengerelt vasat hámorok segítsége nélkül állított elő. A nadrági gyártelep fejlődésének azonban sok akadálya van. Egyik az, hogy környékén a vasércz-telepek teljesen ki vannak merítve s így az érczet messziről s az út legnagyobb részében tengelyen kell oda szállítani. A hozzá legközelebb eső vasércz-telepek: Istvánháza, Gladna is 12 kilométernyire vannak; Aradmegyéből, Tauczról is hordanak ide vasérczet, mely Nadrágig körűlbelűl 200 kilométer útat tesz részint kocsikon (Ternováig), részint vasúton. Egy másik hátráltató körűlmény a vasgyárakhoz szükséges fa szállításának nehéz és költséges volta, továbbá az, hogy a vasúttól meglehetősen távol fekszik s így gyártmányait aránylag nagy költséggel és csak némi késedelemmel bocsáthatja forgalomba.

A mehádiai Herkules-fürdő.
Dörre Tivadartól
A ki a nadrági vasgyárakat megtekinti, örömmel látja azoknak a vasgyári technika legújabb színvonalán álló szép és czélszerű berendezését, valamint azt is, hogy a nadrági gyártmányok szép és tartós voltuknál fogva méltán csatlakozhatnak Krassó-Szörénymegye azon többi vasgyárainak készítményeihez, melyek e megyének természeti kincsekben, iparos szorgalomban és fejlettségben egyaránt első rendű voltát nemcsak hazánkban, hanem annak határain kivűl is messze földön ismertté és elismertté teszik.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem