Nyereg.

Teljes szövegű keresés

Nyereg.
A lófelszereléshez tartozó tárgyak közt a nyeregnél tapasztaltunk nagy átalakulást. A régi nyereg, a mint a Szasszanidakori, byzanczi és kaukázusi emlékeken látjuk s jellemző formájában a középázsiai és keleteurópai törökségnél mindvégig megmaradt, aránylag alacsony volt s inkább a csaknem függélyesen álló előkápa emelkedett ki, míg a hátsó kápa fölhajlása csekély volt, nagyon kis szög alatt történt. A nyugoteurópaiak is ezt a nyeregformát ismerték meg a keleti lovas népektől, de ők aztán csakhamar átalakították. Már a XI. század vége felé, a bayeuxi szőnyegek normann lovasainál látjuk, hogy a hátsó kápát is az előkápát is az előkápához hasonlóan fejlesztették ki, ép oly függélyesen álló lett, mint emez, magassága pedig ezét is meghaladta, úgy hogy már a XII. század folyamán a nyereg elől-hátul magas támlájú, mély ülésü székidomot nyert s mint László somogyi ispán 1236-ki (VIII. t. 2.), Opoj bán 1239-ki s V. István ifjabb király pecsétje (22. t. 5.) mutatja, a XIII. század folyamán nálunk is elterjedt, sőt, mint a novgorodi Mária-képen (21. t. 1.) s még inkább a vatikáni ó-szlovén harczosainál (18. t. 9.) látjuk, ugyanezen időtájban az oroszoknál is divatba jött. A régibb változatnál a nyereg két támlája kifelé hajlott (v. ö. IX. A. 3, 5.), a XII. század vége felé a hátsó támlát befelé hajló félkör alakú karral látták el, minő például I. Jakab arragóniai király († 1276) nyerge a madridi királyi fegyvertárban, később pedig az előkápán is alkalmazták ezt a kart s a két támla elől-hátul körül fogta a testet (IX. B. 5. és 22. t. 8. V. ö. még X. B. 5.). Ez a nyereségforma a lovagoknál egy sajátságos szertartásos jellegü ülésmódot tett divatossá, a mi épen nem mondható kényelmesnek, de az egykoru képek tanusága szerint nem ugyan a harczban, hanem ünnepies felvonulások alkalmával Európaszerte el volt terjedve; a lovag felső testével mereven, egyenesen vagy nagyon kevéssé hátrafelé hajolva s lábait feszesen előre nyújtva ült a nyeregben, baljával maga előtt tartotta paizsát, míg hátrafelé nyújtott, kevéssé rézsutosan lefelé álló jobbjában kivont kard volt. (V. ö. 22. t. 8.)*
Boeheim W. Waffenkunde. 197–200. lap. – Demmin Aug. Die Kriegwaffen. 4. kiad. 640 s köv. ll. – Viollet le Duc. Dictinnaire rais. du mob. franç. VI. 34 s köv. ll. – Szendrei J. Hadtört. Eml. 45–46. l. 96, 98, 99. sz. – A lovag szertartásos ülésére nézve jellemző Oroszlánszívű Rikhárd és János angol királyok pecsétje. L. Schultz A. Das höfische Leben zur Zeit d. Minnesinger. II. 43, 73, 85. l.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem