KERESZTKOMASÁG/KERESZTSZÜLŐSÉG

Teljes szövegű keresés

KERESZTKOMASÁG/KERESZTSZÜLŐSÉG
A magyar népi társadalomban a műrokonság talán legfontosabb intézménye a keresztkomaság (keresztszülőség), amely a gyermek személyén keresztül a családhoz kapcsolódott. A keresztvíz alá tartás rituális aktusa két vagy több személy között rokoninak tekintett kapcsolatot – az angolszász fogalomhasználat szerint „lelki rokonságot” (spiritual affinity) – hozott létre (Bodrogi T. 1962: 96; Tárkány Szücs E. 1981: 119; Örsi J. 1990: 168–170).
A keresztkomaság/keresztszülőség intézménye szorosan kötődik a kereszténységhez, mégis eltérő elképzelések és szokások fűződtek hozzá Európa különböző tájain, s ezek nem egészen esnek egybe a keresztény vallások elterjedésének határvonalaival (Petrich H. 1989: 124–128). A kereszteléssel kapcsolatos szokások áttekintését a Magyar néprajz VII. kötetében találja meg az olvasó. Az alábbiakban az intézmény társadalmi vonatkozásait tárgyaljuk.
A komaság intézményrendszere jogi népszokásokon alapuló biztonsági intézmény volt olyan időkben, amikor egyéb biztonsági (érdekvédelmi) szervezetek nem léteztek. Az aktív kölcsönösség – egy közösségen belül a család kölcsönösségének – tömegén nyugodott. A kiegyensúlyozott viszonosság jellemezte a tevékenységek és tárgyak cseréjét (Fél E.–Hofer T. 1969b: 163; Tárkány Szücs E. 1981: 134; Vidacs B. 1985: 134; Fülöp Á. 1995: 10).

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem