17. A XVI. század történetirodalma. † Szilágyi Sándor

Teljes szövegű keresés

17. A XVI. század történetirodalma.
† Szilágyi Sándor
A magyar történetírás, azaz a történeti anyagnak feldolgozása magyar nyelven, a XVI. században vette kezdetét. Impulzust erre is a reformáció adott, de az anyagot hozzá a megelőző század irodalma, a két nyomtatott krónika (Thuróczié s a budai) és Bonfini szolgáltatták. Ez az anyag csak a XV. század végéig terjedt, de az »irodalmi ébredés«, mely általánossá lett és a tudomány s irodalom minden faját felölelte, magával hozta, hogy a történetíróknak egész serege támadt, kik saját tapasztalataikat, élményeiket, impresszióikat akarták az utókor számára megörökíteni. Ezeknek az íróknak egy része magas míveltségen kivül előkelő állással bírt, szerepet játszott a történetben s annak lefolyását nemcsak mint szemlélő tekintette: ezek közül majd mindenkinek megvolt a maga kedvenc klasszikusa, kit mintáúl választott az anyag feldolgozásánál; – a XV. század humanizmusa ezek munkáiban tovább élt. De voltak olyanok is, kiket a klasszikai formák nem érdekeltek. Ezek kezébe csak a belső ösztön adott tollat, a vágy, hogy a mit láttak, hallottak, megörökítsék. Éppen ez a tarkaság a kidolgozásban, felfogásban teszi becsessé a század történeti irodalmát. A mit a humanistáknál s krónikásoknál nélkülözünk: a különböző osztályok belső életére is vetnek a nem humanisták munkái világot.
Érdekes az is, hogy a régi anyag hogyan alakúl át, módosul az új írók kezében, kik egészen az új idők hatása alatt állanak.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem