Ugor nyelvek

Teljes szövegű keresés

Ugor nyelvek v. finn-ugor nyelvek (csúd nyelvcsalád), az a nyelvcsalád, melybe a magyar nyelv tartozik. Ennek a családnak hét fő ága van: 1. a magyar, 2. a vogul és osztják, 3. a zürjén és votják, 4. a cseremisz, 5. a mordvin, 6. a finn és észt, 7. a lapp nyelv (az U. általános jellemvonásairól l. különösen Magyar nyelv és Finn nyelv). A magyar nyelv legközelebb a vogul s osztják nyelvvel van rokonságban, a finn pedig a lapp, mordvin és cseremisz nyelvvel. A rokonságot legföltünőbben a szók egyezése bizonyítja. A tárgyak, cselekvések, tulajdonságok nevei évezredeken át megmaradnak, ámbár itt-ott némi változással. Igaz, hogy némely szó idővel elvész a ketté vált nyelvnek egyik ágában, mig a másikban megmarad. Azáltal is növekszik a különbség, hogy idővel minden nyelv több vagy kevesebb idegen elemet fogad magába. De vannak bizonyos fogalomkörök, melyeknek szavai kevésbbé vannak az enyészetnek s az idegen szókkal való elcserélésnek kitéve; igy p. a testrészek s a rokonsági viszonyok elnevezései, a számnevek és névmások. Ezeknek egyezése tehát leghathatósban bizonyítja két v. több nyelvnek rokonságát, illetőleg hajdani egységét, már pedig a magyar s a többi ugor nyelvek közt ez az egyezés valósággal szembeszökő. Lássuk mindenekelőtt a testre vonatkozó kifejezésekből egy párt:
Ha már most a számneveket hasonlítjuk össze ezekben is látjuk a kétségtelen rokonság jeleit
De ezeken kivül még néhány száz fontos alapszónak pontos megfelelőjét megtaláljuk az U.-ben. Igy p. állatneveket, minők ló: vog. ljel; holló: vog: xullax (a x betü a német ch hangját jelöli), osztják kjellak; hattyu: vog. xatän, osztj. xjelteng; hal: vog. kal, oszt. xul, finn. kala, mordvin kal, lapp kvele, guolle stb.; a kezdetleges műveltség számos kifejezését, minők háló: vog. xulep, osztj. xolip; nyíl: vog. ńjell, osztják ńol, votják ńel, lapp ńuol; lőni: vog. li-, zürj. lij-, cser. lü-, finn vesi; kő: vog. és osztj. keu, kevi, cser. kü, mordv. kev stb.; él(ni): cser. el-, lapp ele-; hal(ni): vog. xul-, osztj. xal-, finn kuole-; men(ni): vog. és osztj. min-, finn mene-stb.
A szókincs egyezésén kivül e nyelveknek grammatikai szerkezete is bizonyítja a közös eredetet, s e tekintetben legfontosabbak egybevábó ragok és képzők. Könnyen kimutathatni p. az igei és birtokos személyragok közösségét. A kérem, törődöm-féle igelalakok m személyragja megvan a többi U.-ben is: a lapp mannam, a cseremisz miem a. m. megyek. Igy a többes 1. személybena mordvin peli-nek a. m. magy. félünk, a lapp mannai-mek a. m. magy. mené-nk, mannai-dek a. m. magy. mené-tek stb. A birtokos személyragokra nézve v. ö. szemem, szemed, szeme: lappul calmem, calmed, celmes, vogulul sämem, sämen, sämä (olv. szemem stb.). A képzők közül megtaláljuk a mi gyakorító, mozzantos, míveltető és szenvedő igeképzőinket, azonkivül sok főnév- és melléknévképzőt. Ezekre nézve is csak egynéhány példát említsünk a sokból. A magyar vesz-ni zürjénül vos-niiring, s a magy. vesz-t-eni ott vos-t-iringniring; a magy. tolvaj: vog. tolmax s a magy. tolvajol: vog. tolmaxl. A mi lep és fed igéink a vogulban igy hangzanak: ljelp-, pänt-, s ugyanott megtaláljuk a belőlük képzett lepel és fedél főnevek megfelelőit: ljelpil, päntil. Az al-sz-ik és álom = vog. ul- és ulom. A sorszámnevek képzője megvan az egész finn-ugorságban, p. negyed(ik), hatod(ik) lappul neljad, kotad, vog. nelit, katit stb. Szintugy megtaláljuk ott a magyar középfokképzőt, p. a lapp kejves a. m. könnyü vagyis kevés, kejveseb könnyebb vagyis kevesebb.
Van aztán a finn-U.-nek saját körükön tul további rokonságuk is, még pedig mindenek előtt a szamojéd nyelvek, mert ezekben sok primitiv fogalom neve egyezik a finn-ugor nevekkel, p. a sziv szamojédül si (olv. szi), a szem. sima, a tó tu, a toll is tu, a hal kuele stb. A finn-ugor és szamojéd nyelvek családját együtt némelyek urali nyelvcsaládnak nevezik, s ez az urali család ismét távolabbi rokonságban áll az u. n. altáji nyelvcsaláddal, mely szintén három kisebb családra oszlik: a török, mongol és mandsu csoportokra. Az öt kisebb, illetőleg a két nagyobb nyelvcsalád (az urali s az altáji) együtt alkotja a nagy ural-altáji nyelvtörzset, melyet eddig altáji nyelvtörzsnek is szoktak nevezni. L. még Magyar nyelv, Finn nyelv, Finn irodalom, Észt nyelv és irodalom.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem