324. Debrecen, 1849 március 2. A pénzügyminisztérium előterjeszti az állami alkalmazottak napidíjaira vonatkozó, az OHB előzetes …

Teljes szövegű keresés

324.
Debrecen, 1849 március 2.
A pénzügyminisztérium előterjeszti az állami alkalmazottak napidíjaira vonatkozó, az OHB előzetes elvei alapján készült tervezetet.
Duschek Ferenc Kossuth utasítására még január folyamán kidolgozta »azon elveket, mellyek szerint a Debrecenben létező álladalmi hivatalnokok és szolgák napidíjakkal elláttatnak«. A Bizottmány ezeket az elveket jan. 24-én 946. sz. alatt jóváhagyólag vette tudomásul. Közben azonban a kérdés a képviselőházban is napirendre került, Madarász József indítványa révén, aki febr. 3-án interpellációt intézett a kormányhoz, hogy »értesítse a házat afelől, hogy a Debreczenben megjelent hivatalnokok napidíjaztatnak-e és miképpen?« Az interpellációt akkor kiadták a Bizottmánynak, a kérdés azonban továbbra is napirenden maradt, kiterjeszkedett a képviselőház tagjainak és alkalmazottainak napidíjaira, míg végül a kormány egész pénzügyi politikája szőnyegre kerül s a főleg békepárti szónokok szigoru takarékoskodást követeltek a kormánytól, többek között azt is, hogy bizonyos nagyobb fizetési kategóriában szüntesse meg a napidíjak fizetését.* A febr. 27-i ülésen végül is határozatat hoztak, hogy öttagu bizottságot küldjenek ki az állami kiadások köztük a tisztviselői fizetések felülvizsgálására.* Ilyen előzmények után utasította a Bizottmány febr. 28-án Duscheket, hogy egyrészt terjessze elő a tisztviselők jegyzékét és fizetésük összegét, másrészt igyekezzék a képviselőházban elhangzott takarékossági szempontok szellemében a napidijak terén megtakarításokat elérni. Duschek márc. 2-án terjesztette elő módosított tervezetét, amelyet a Bizottmány magáévá tett és a következő hónapokban alkalmazott is.
V. ö. a Közlöny febr. 7-i, 13-i, 14-i, márc 1-i tudósításaival a képviselőház febr. 3-i, 12-i, 13-i és 27-i üléseinek vitáiról.
V. ö. képviselőházban febr. 27-én, Abonyi István képviselő indítványa nyomán kialakult vitával, Közlöny, márc. 1. sz.
A jelentésben Duschek igazolni igyekezett eddigi eljárását az állami tisztviselők napidíjazása ügyében, megállapította, hogy a napidíjazás szükséges és megfelel az eddigi hazai és külföldi gyakorlatnak s ezek a napidijak az érdekeltektől »az osztó igazság elveinek megsértése nélkül ... el nem vonathatnak«. Osztotta a képviselőházban hangoztatott nézetet, hogy »ha valaha, bizonyára jelenleg szükséges a legszigorúbb és legóvatosabb státusgazdálkodási rendszernek pontos kezelése,« de úgy vélte, hogy a takarékoskodást nem az állami tisztviselőkön kell kezdeni s ez vezette, amikor a napidíjazásai rendszert kidolgozta. A hivatalnokok számát illetően hangoztatta, hogy az ő miniszteriuma a lehető legcsekélyebb létszámmal dolgozik, csökkentésről szó sem lehet. Jelentéséhez mellékelve közölte a napidíjazásra vonatkozólag megállapított elveket és az egyes minisztériumok személyzetének beosztását és díjazását feltüntető kimutatásokat.*
Az összesen 11 darabból álló, s az egyes minisztériumok jegyzékeit tartalmazó mellékletek közül csak a Honvédelmi Bizottmány személyzetére vonatkozó kimutatást közöljük alább.
A. 1.
ELVEK,
mellyek szerint a Debreczenbe rendelt álladalmi tisztviselők és szolgák napidíjai szabályoztatnak:
a) Miután napidíjak csupán azon álladalmi polgári tisztviselők és szolgáknak járnak, kik hivatalos állomásuk rendes helyéről hivatalosan kiküldetnek; ugyanazért napidíjakra az illető ministerségek csupán azon hivatalnokai és szolgái tehetnek igényt, kik már Budapesten alkalmazva levén, előljáróik által hivatalos működés végett különösen Debreczenbe rendeltettek.
b) Ez okból önként következik: hogy azon hivatalnokok és szolgáknak, kik a ministerségnél még nem hivataloskodtak, s illetőleg szolgálatot nem tettek, s csak Debreczenben újonnan alkalmaztattak, napidíjak nem járnak, ezek tehát fizetvényeikkel azon okból is megelégedni tartoznak, mivel Debreczent hivatalos állomásaiknak rendes helyeül tekinteni kell.
c) Azon hivatalnokoknak, kik már Budapesten az illető ministerségnél alkalmazva voltak, és Debreczenben magosabb fokozat, s fizetésbe előléptettek, a napidíjak csupán azon hivatali fokozat szerint engedményeztetnek, mellyben Budapestrőli elutazásuk alkalmával voltak.
d) A hivatalnokok napidíjaikból minden szükségeiket, mint például lakást, fűtést, világítást, s. a. t. fedezni tartoznak, hogy azonban a háztulajdonosok zsarolásaiknak kitéve ne legyenek, az illető hatóság oda lenne utasítandó: hogy az illető lakások bérét, ha e részben magán szerződések még nem köttettek, méltányosan szabályozza.
e) Azon az illető ministerségeknél működő tisztviselő urak, kik egyszersmind képviselők, és mint illyenek napidíjakkal ellátvák, azon elvnél fogva, hogy ugyanazon személynek két rendbeli napidíjak nem járhatnak, egyedül azon összegre tarthatnak igényt, melly levonva a képviselők 5 pft-nyi napidíj járandóságát, hivatalos fokozatjuk után nékik még azontúl járulna.
f) A napidíjak élvezetétől az álladalmi altitkárok kivétetvék, ezek részére azonban, mennyiben nem képviselők, s mint illyenek lakbérekkel ellátva nincsenek, a lakbért az álladalom fizetendi.
g) Miután a jelenlegi pénzviszonyok a lehető gazdálkodást teszik szükségessé azért az eddigi rendszabályok által megszabott napidíjak csupán a Debreczenbe tett utazás idejére teljes öszvegben kifizettetvén, azontúl a Debreczenben teendő hivatalos működés idejére kivételképen, s a nélkül hogy ez által az egyes hivatali fokozatok között létező rangviszony legkisebb változást szenvedjen, következő napidíj járandóságok alapíttatnak meg, jelesül pedig:
Osztályfőnök és ministeri tanácsos 6 ft – kr
Segédtanácsos, s azon kormány elnöki titkárok, kik 2000 ft évi fizetvénnyel ellátvák (Stuller, Rákóczy) 5 ft – kr
Titkár, pénzügymin. főszámtiszt, kormányelnöki és hadügyministeri irodaigazgató, pénzügyministeri helyettes főpénztárnok 4 ft – kr
Fogalmazó, pénzügyministeri bíráló számtiszt, pénzügymin. főpénztári helyettes ellenőr, kormányelnöki levéltárnok és igtató, hadügyi igtató 3 ft – kr
Kormányelnöki kiadó, pénztárnok és titoknoki segéd számtiszt, hadügyministeri főszámvevő, irodai, kiadói és igtatói segéd 2 ft 30 kr
Fogalmazó segéd, hadügyministeri rajzoló, elnöki lajstromozó, írnok, hadügyministeri-számvevői segéd, pénzügyministeri segéd számtiszt, segéd pénztártiszt 2 ft – kr
Járulnok 1 ft 36 kr
Ajtónálló és hivatali futár 48 kr
Többi rendszerített hivatali szolga 36 kr
h) A törzs- és főtiszt uraknak, kik a hadügyministerségnél alkalmaztatvák, tekintve azon körülményt, hogy ezeknek rendesen csupán az utazás idejére járnak napidíjak, Debreczen városábani hivatalos működésük idejére ezek helyett fizetvényi pótlékok, és pedig a hadügyministerség e részbeni javallata folytán háború havi díjakra hamincz száztóli pótlék fog kiszolgáltatni.
A. 2.
Az álladalmi hivatalnokoknak az eddigi szabályok szerint járó rendszeresített napidíjak kimutatása.
 
Ft
Kr
V. napidíj osztály (volt udvari tanácsosok)
10
24
VI. napidíj osztály (tanácsosok)
8
VII. napidíj osztály (udvari titkárok)
6
24
VIII. napidíj osztály (titkárok, s az ezekkel egyenlő hivatali fokozatú hivatalnokok)
4
48
IX. napidíj osztály (fogalmazók s ezekkel egyenlő fokozatú tisztviselők)
4
X. napidíj osztály (számtisztek s ezekhez hasonló fokozatú hivatalnokok)
3
12
XI. napidíj osztály (számjegyzők, írnokok s a t.)
2
24
XII. napidíj osztály (járulnokok s gyakornokok)
1
36
 
B. 1.
Kimutatása
a kormány elnöki osztály Debreczenben hivatalkodó személyzete évi fizetésének, és helyben foglalkozási napidíjainak.
Szám
Tiszti rangfokozat
Évi fizetés
Helybeli napi díjak
 
 
 
pengő pénzben
Észrevételek
 
 
forint
ft
kr
 
2
Elnöki titkár
2000
5
Hadi pénztárból járó rendes fizetésén kívül kap 50 pftnyi havi pótlék díjt.
3
Titoknok
1500
4
1
Ideiglenes titoknok
1500
4
1
Ideiglenes titoknok
1500
1
Hadügyi titoknok
4
1
Iroda igazgató
1200
4
1
Levéltárnok
1200
3
1
Pénztárnok
800
2
30
1
Kiadó
800
2
30
1
Titkári segéd
500
2
30
 
1
Fogalmazói segéd
800
2
 
1
Igtató
700
3
 
2
Lajstromozó
500
2
 
11
Irnok
500
2
 
1
Ajtonálló
400
48
 
2
Iroda szolga
300
36
 
 
Egykorú nyomtatvány. O. Lt. 1848/49-i nyomtatványok. Iktatva az OHB iktatókönyvében 1849: 2826. sz. alatt.
A képviselőház határozata értelmében a jelentést és a kiküldött bizottság véleményét meg kellett volna vitatni néhány nap mulva, a bekövetkezett nagyfontosságú események miatt azonban erre már nem került sor.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem