Losonczy István

Teljes szövegű keresés

35Losonczy István
Losonczy István 1551. évi aug. hó második felében foglalta el Temesvárott főispáni székét* és a Hunyadiak várpalotájában helyezkedett el.* Társkapitányúl Losonczy akarata ellenére, Paksy Jánost nevezte ki Ferdinánd.* Losonczy rendelkezésére állott ekkor Temesvárott a saját 300 és a Serédy 300 főnyi lovassága, Perényi Gábornak és Báthory Miklósnak nemesi lovassága, továbbá Aldanának 400 spanyol gyalogja és 450 főnyi landsknechtje.
Történ. Tár. 1880. évf. 258. 1.
Kézir. jegyzeteim.
Czímer: id. m. 17. 1.
Szept. elején a becsei és becskereki várak állapotának megvizsgálására küldé ki Losonczy Aldanát. Ez azonban már útközben értesült arról, hogy Mehemed beglerbég Páterváradnál hídat veretett s az összes török haderővel átkelőben van a Dunán. Szept. 5-én gyorsan visszasietett tehát Temesvárra és jelentést tett Losonczynak, hogy a két vár nagyon elhanyagolt állapotban van s hogy a török már közeledik Pátervárad felől. Losonczy másnap sürgősen felhívta a szomszéd vármegyéket, hogy Temesvár megvédésére fegyver alá álljanak s a föld népét is fölfegyverezzék. Castaldót biztosította, hogy Temesvár és az alsó részek védelmében tudja kötelességét és hívén fogja azt teljesíteni. Kérte egyszersmind a tábornokot, hogy Erdélyből kellő időben segédcsapatokat küldjön. A karánsebesi oláh nemesség kivonta magát Temesvár védelméből, ellenben a Temesvár környékén lakó szerbek engedelmeskedtek Losonczy-felhívásának s már szept. 6-án bevonultak Temesvárra, 1000 fővel szaporítván a vár őrségét. Csakhogy erről a készségről elmondható a régi közmondás: „Multiplicasti gentem, sed non magnificasti laetitiam.” Fráter György szept. 8-án egyenesen a királyhoz fordult, kérve őt, hogy a délvidéki várak megerősítéséről gondoskodjék.
Ferdinánd Temesvár biztosítására meghagyta Castaldónak, hogy a helyőrséget újabb csapatok kirendelésével gyarapítsa. Castaldo Erdélyből Perez Alfonzót 200 huszárral és a szárd Castelluvio Gáspárt, meg a spanyol Rodriguez de Villandrand századosokat 600 főnyi spanyol zászlóaljjal küldé Temesvárra. Báthory Endre szintén Castaldo utasítására szept. 11- és 20-ika között lövegeket, lőport, vas- és ólomgolyókat, néhány puskaművest és hosszabb ostromra elegendő élelmiszert szállított Lippáról a temesvári várba. Temesvár összes védőrsége tehát most már 3570 főnyi fegyveresre szaporodott fel.*
Czímer Károly idézett jeles forrásművében, melyet itt nyomon követünk, részletesen sorolja fel a temesvári várőrség állományát. E szerint volt lovasság: Losonczy 300, Serédy 300, Perez 200, Báthory Miklós 120, Perényi Gábor 100 huszár és 1000 rácz lovas. – Gyalogság Aldana 400 spanyol és 450 landskecht, Castelluvio s Villandrand 600 spanyol, hajdu 100. Összesen 2020 lovas és 1550 gyalog.
A tiszai vármegyék fölkelő csapatait utasította Báthory, hogy Lippán gyülekezzenek, maga pedig szept. közepén Temesvárra utazott, hogy Losonczyval a beglerbég elé vezesse csapatait egész a Tiszáig. Azonban már elkéstek. A török szept. 11-én már a bácsmegyei Csurognál, Becse átellenében, táborba szállott. Onnan küldé hajóit Titelre, hogy a titeli bég azokból a Tiszán minél előbb hidat veressen. A temesvári hadak különben is elégtelenek ettek volna a török sereg feltartóztatására. Báthory tehát visszament Lippára.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem