Mária Terézia.

Teljes szövegű keresés

Mária Terézia.
Mária Terézia trónraléptével alkalma nyílt a magyar nemzetnek megmutatni alkotmányos uralkodója iránt való törhetetlen ragaszkodását és áldozatkészségét. Az 1741. évi pozsonyi országgyűlésen felharsant „Vitam et sanguinem” kiáltás sokszorosan visszhangzott a vármegyék közgyűlési termeiben. Szatmár vármegye is fegyverre szólította nemességét, hogy segítsen a szeretett királynőt ellenségeitől megszabadítani. 396 emberből három csapatot szerveztek, melyeknek parancsnoka gróf Teleki Sámuel lett, alezredesi ranggal. A vezérkarba voltak beosztva: Gróf Teleki Sámuel parancsnok, Boross Sándor pénztáros, Kostyán János élelmező mester, Kemény László seborvos, egy szekerész, egy dobos, egy káplár és tizennégy közlegény, összesen 21 ember. Az elővédet alkották Kiss János és Kölcsey Dénes hadnagyok és Kostyán János őrmester vezérlete alatt: egy élelmező altiszt, két tizedes és 37 lovas közlegény összesen 49643 ember. Az első században voltak: Erőss István kapitány, Lipits Antal hadnagy, Balyika Sándor zászlótartó, Szőke László őrmester, Király György élelmező, egy trombitás, nyolcz tizedes, 157 közhuszár, összesen 171 ember. A második századba voltak beosztva: Jékey Sándor kapitány, Kölcsey György hadnagy, Nagy György zászlótartó, Alvinczy István élelmező, Szirmay György őrmester, egy trombitás, nyolcz tizedes, 147 közhuszár, összesen 161 ember. Egy hatökrös szekér vontatta utánuk a hadi pénztárt.
A felkelő csapat ruházata Pozsonyban készült. Egy ember felszerelése 17 frtba került, az összesé 6815 frt 18 krba.
A három csapatnak ugyanannyi zászlót csináltattak, egyet fehér, kettőt vörös selyemből. A szűz Mária képe díszítette mindet, ékes latin feliratokkal. Eltartásukra a vármegye megszavazott 511 katona- és 471 lóporcziót; azért ennyit, mert a tisztek többet kaptak, mint a közemberek. Mind az orális, mind az equilis porcziót havonta 3 forintba számítva, egy hónapon át 2627 frtra rúgott az egész. Az alezredes havi fizetése 800 frt, a két kapitányé 544 frt, a három hadnagyé 408 frt, a három zászlótartóé 300 frt, a pénztárosé 136 frt, az orvosé 72 frt, a dobosé 50 frt, a két trombitásé 80 frt.
E tetemes költségek előteremtésére megadóztatták az egész nemességet, papokat, tanítókat, a károlyi és az erdődi zsidókat. Hozzájárúltak 1053-an; így tehát átlag négy emberre esett egy katona eltartása.
A felkelő sereg teljesen a vármegye rendelkezése alatt állott. Az írt elő a tisztek és legénység számára terjedelmes fegyelmi szabályokat; a legfőbb bíráskodást is önmagának tartotta fenn.
Elindulás előtt Tolnay Pál aljegyző hosszú beszédet intézett hozzájuk és végül a következő eskümintát olvasta fel előttük: „Én N. N., esküszöm az élő Istenre, hogy én ezen szabad akaratból magamra vállalt kötelességemben, törvény és az azokon fundált nemes vármegyénk instrukcziója szerint felkent koronás királyomhoz és nemzetemhez hűségemet megtartom; ellenséginek ellensége lészek, véllek barátságos korrespondencziát nem tartok, a titkokat ki nem nyilatkoztatom, tisztemhez illendő tekintettel s engedelemmel viseltetem, az tekintetes, nemes vármegye dobjai, zászlói, seregeitől hitetlenül el nem állok; egyszóval valamit a feljebbvalókban szükségesnek, hasznosnak tapasztalok, mindazokat teljes tehetségemmel egy csepp véremig véghez vinni igyekezem. Isten engem úgy segéljen”.
A vármegye felkelő-csapatához, míg az az országon átvonúlt, más törvényhatóságok zászlóaljai is csatlakoztak, úgy hogy számuk 500 emberre gyarapodott. Hősi tetteik nincsenek külön megörökítve, azonban, hogy a magyar sereg egésze a harcztéren való megjelenésével minő fordulatot adott a háborúnak, arról a világtörténelem lapjai tanúskodnak. Sajnos, hogy a vármegye jegyzőkönyvei csupán az apró viszályok emlékét tartották fönn, a melyek a tisztek között felmerültek, s a melyeket innen hazúlról iparkodtak elsimítani.
1744-ben a királynő újból segélyadásra szólította föl a rendeket, mert a porosz király fölbontotta a békességet. Ez alkalommal írott levele egyrészt tündöklő emléktáblája a magyar vitézségnek, másrészt gyönyörű czáfolata az osztrák történetírók ama törekvéseinek, melyekkel a híres pozsonyi jelenet valódiságát kétségbevonni igyekeznek. „Tudja már az egész világ – írja, – hogy életeteknek és véreteknek oly egyértelmű és nemes vetélkedéssel való felajánlását bebizonyítottátok gyorsan és éppen a kellő időben kiállított lelkes csapataitokkal; éppen azért, a mily csodálattal szemlélte egész Európa anyátok iránt való szereteteket, úrnőtök iránt való szolgálatotokat és királynőtök iránt mutatott hűségeteket, épp oly híven őrzi meg annak emlékét nem csupán a jelenkor, hanem át fog örökleni az évkönyvek lapjain a késő utókorra is a magyar névnek el nem múló dicsőségére.”
Meg kell vallani, hogy Mária Terézia nagyszerűen tudott a magyarokkal bánni. Míg fenti nyilatkozatával, mint királynő hiúságukat legyezgette: addig egy sorral alább már mint asszony lovagiasságukra számít. „Félek – úgy mond – olyan szó ez, a minőt, ha férfi lett volna, soha sem tehet papirra, – félek, hogy az ellenség túlereje megdönti birodalmamat és a ti kedves hazátokat.”

A majtényi békekötés jelenete.
(Az Orsz. Képtárból)

A szatmári béke emlékoszlopa Kismajténynál.

A kapnikbányai tatáremlék.
Ezen ellenállhatatlan kérelemre a vármegye rögtön intézkedik, hogy azon az 50 hajdún kívül, a kiket minden eshetőségre készen tart, az ármálisták közül is ötven lovas azonnal indúljon a harcztérre. Ebbe a számba azonban ne legyen 499beszámítva a kapitány, egy tiszt, egy őrmester és a két káplár. Mikor pedig a királynő mindezt az áldozatot kevesli és ő maga személyesen, de Pálffy János által is új csapatok kiállítására kéri a rendeket, a vármegye azt határozza, hogy bár a törvény nem kényszeríti rá, mégis most az egyszer 500 lovast állít ki október 1-ére; hálából, hogy a királyné minden sikerét a magyarnak tulajdonítja.
Ez alkalommal a következő nagybirtokosok szereltek föl egy vagy több lovast: Károlyi Ferencz tizenkettőt, Bethlen Ádám négyet, Teleki Ádám hetet, Bánffy Dénes ötöt, Pethő Zsigmond egyet, Szirmay Tamás kettőt, Kornis Antal egyet, Teleki Sámuel egyet, Teleki Mihály egyet, Wesselényi Ferencz ötöt, Haller Sámuel egyet, Kemény László egyet, Kastelli Anna egyet, Szatmár-Németi a 11 portájától tizenhetet, Nagybánya a 7 portájától hetet. A többi birtokosok, portáik száma szerint, közösen küldtek egy-egy lovast a harcztérre. A felkelő csapat létszáma 487 emberből állott és a négy szolgabíróság szerint négy századra volt osztva.
Vezére először gróf Károlyi Ferencz volt, de midőn ez atyja lovasezredének tulajdonosává lett, helyébe 1745-ben Eötvös József első alispán lépett. A vezérkar többi tagjai: Gáspár Sándor hadbíró, Dombrády János pénztáros, Lipics Antal a vezér segédtisztje. A krasznaközi járás századában kapitány: Jékey Sándor, hadnagy: Nagy Sándor, zászlótartó: Domahidy Ferencz, strázsamester: Kállay Ábrahám. A nagybányai járás századában kapitány: Becsky László, hadnagy: Bárczy László, zászlótartó: Kereskényi János, strázsamester: Szirmay György. A szamosközi járás századában kapitány: Sötér József, hadnagy: Kölcsey Dénes, zászlótartó: Nábrády István, strázsamester: Mándy János. A nyíri járás századában kapitány: Irinyi István, hadnagy: Radics Zsigmond, zászlótartó: Csomaközy Gábor, strázsamester: Fényes László.
A szatmári nemes csapat fényes győzelmet aratott Sziléziában, Kreutzberg városánál 1745 április 12-én egy porosz különítmény fölött, midőn a nálok jóval nagyobb számú ellenséget bátran megtámadván, köz-lök 699-et foglyúl ejtett és három ágyújokat elvette.
Mind az osztrák örökösödési, mind a hétéves háborúban folyton szaporodó hadiköltségek arra ösztönözték a kormányt, hogy lehetőleg mindenkit megadóztasson. Minthogy pedig ezt a nemességgel nem tehette meg, legalább azokat iparkodott az adócsavar hatalmába keríteni, kik illetéktelenűl élvezték a kiváltságos osztály előnyeit. E miatt a kormány elrendelte, hogy mindenki okmányokkal tartozik igazolni nemességét. Ez adott okot az 1752. évi nemesi összeírásra. Ezt nem lehet ugyan hiánytalannak tartani, de e korból más oklevél nem áll rendelkezésünkre.
A birtokos nemesek névsora 1755-ben: Ő felsége, mint a nagybányai fiskalitás ura, Ács Pál, Apostol András, Ari László, Asztay Mihály, Asztalos István, Badár Márton, Badda László, Bagaméry János, Bagossy László, Bay István, Bakay László, Bakó Pál, Baku Imre, Mihály, János, Bálintfi László, Balla György, Balogh Pál, Mihály, Bánffy Farkas báró, Bányai Ferencz, Bárczy Ferencz özvegye, Barkóczy Imre gróf, Baróthy István, Bartha Mihály, András, Sámuel, Bégányi László, Belevári László, Bencze Sámuel, Berey Mihály, Biró Antal, János, Bodonyi Sámuel, Bogdány Zsigmond, Bokor Márton, Bombár Mihály, Boros Sándor, Böszörményi Ferencz, Buzik-Szabó Zsigmond, Csabay László, Csaholy András, Csáky Sándor, Csanády János, Csányi István, Császár György, Császy János, Cseke András, Csepey Miklós, Csigi István, Csardáry Péter, Csokai János, Csoknyay György, Csomai János, Csomaközy Zsigmond, Csontos György, Csükath Sándor, Csuri István, Ábrahám fiai, Czeglédy István, Czerjék András fiai, Dancs István, János, Daróczy Sándor, Darvay József, Debreczenyi János, József, Décsi Zsigmond, Demeter Ferencz, Dersőffi Imre, Domahidy István, Dombrády János, Márton, Dusardin Károly indigéna, Egry András, Ferencz, József, Mihály, Pál, Elek Gáspár, Eötvös Miklós, Erdélyi Ferencz, Mihály, Erdős László, Erős László, Etei József, Fábián Bálint, Faragó Ferencz, Farkas István, Sámuel, Fekete Ferencz, Félegyházi Ferencz, Fényes Péter, Fogarasy Antal, Forgách Pál gróf, Fóris Mihály, Forray Zsigmod, Frater György, Fülep Mihály, Gacsályi Mihály, Gáspár Sándor, Gencsy Sámuel, Géresy György, Gersenyi András, Görög Mihály, Guthy Farkas, Gyarmathy Mihály, Gyene Pál, Győrös János, Gyulay János, József, Gecsey György, Gyulaffy Miklós, Haller István gróf, Sámuel báró, Hatvani István, Horogh Sándor, Horváth Imre, László, István, Horváth Imre, László István, Horváth Imre báró, Iklódy István, Irinyi István, Jakab Tamás, Jármy László, Jasztrabszky István, Jékey László, Joó Ferencz, Juhoss István, Kabay György, Kajdy János, Kállay Ábrahám, Ferencz és János özvegye, Kallós András, Mihály, Kanizsay Zsigmond, Kaposy János, Kapussy György, Kardos György, Károlyi Ferencz gróf, Katona Péter, Kegyes Ferencz, Kellesi János, Kende István, Kengyel Mihály, Kerekes András, György, Keresy János, Keszy Ferencz, Kiszely György, Klobusitzky László, Kokas István, Kolláth Sámuel, Komáromy Sámuel, Komoróczy Péter, Kondor István, Korda Mihály, Kormos Mihály, Kornis Antal gróf, Koroknay István, Kosztolányi György, Kovács Péter, Kovácsy Sámuel, Kökényesdy László báró, Kölcsey György, Köröskényi János, Kövér András, Krasznay Imre, Kulin Gábor, Lajos Miklós, Lencsés György, Lipics Antal, Lónyay Zsigmond, Loránt István, Lővey György, Zsigmond, Madarasy 500János, Magos Ferencz, György, Majthényi Mihály, Makó Péter, Malatinszky Gábor, Malik István, Mándy János, Maróthy Sándor, Márton Mihály, Péter, Matai György, Mezei Konstantin, Mező László, Mikolay Boldizsár, Mohácsy János, Moldvay Mihály, Murvai Miklós, Nábrády Gábor, Nagy János, István, Gábor, Pál, Zsigmond, Nagyiday István, Nemes János, Németh István, Nyiry János, Olvasztó Miklós, Orbán Tamás, Ormos Imre, Osváth Dávid, László, Ottlik Pál, Paku György, Palocsay báróné, Pap Sámuel, Prokop, Zsigmond id. és ifj., Pap-Ujlaki István, Papvári Sámuel, Patay István, Sámuel, Patkós Ferencz, Pelei Ferencz, Perecsenyi Mihály, Péterffy Sámuel, Podhorányi Gábor, Pongrácz László, Póton Márton, Pethő Rozália grófnő, Perényi Borbála, Rácz Pál, Demeter, Zsigmond, Radics Zsigmond, Rákosy József, Ráthonyi József, Récsey István, Rhédey Ferencz, Saméli Ferencz, Sándorházi Ferencz, Sárosy János, Sennyey Imre báró, Sepsy István, Siketh György, Sipos János, Somlyai János, Splényi Gábor báró, Sulyok János, Szabó György, András, Gábor, Mihály, Mihály Imre, Szalay László, Szántó György, Szaplonczay Kristóf, Szatmáry Imre, Székely József, Szekeres István, Szél-Lepsényi István, Szentgyöngyi Sándor, Szentlászlay Mihály, Szentpétery András, Szerdahelyi Ferencz, Szigethy Sándor, István, Szilágyi András, József, Szilay József, András, Szirmay István, Szirmay Tamás gróf, Szodoray Mihály, Szőke Mihály, Tamás, Sztan Lőrincz, Szuhányi Márton, Szücs Márton, Tar István, Tardy László, Tarpay József, Tatay György, Téglás Péter, Teleki Sámuel gróf, Téti László, Toldy Miklós, Tolnay Pál, Toroczkay Boldizsárné báróné, Tóth János, Tömpe György, Török György, Trencsényi Gábor, Thury János, Ubrankovics Márton, Udvarhelyi Mihály, Dániel, Ujhelyi Mihály-Ujlaky Sándor, Uray Zsigmond, Uszkay Ábrahám, László, Uzony István, Vadai Mihály, Vay László, Vay László, Vajda István, Vank Péter, Várallyai Sámuel, Varga Péter, Varju Bálint, Vas András, János, Végh Mihály, Verebélyi László, Veres Zsigmond. Ádám, Veres máskép Székely György, Wesselényi Ferencz báró, Vetésy Ferencz, Viczei György, Viczmándy Gábor, Vitéz Ferencz, Vittkay Mihály, Vladár Pál, Zanathy József, Zolon János, Zobrány Péter, Zombory Ádám.
A többi nemesek: Agárdy András, Mihály, Ajtay Mihály, Almássy László, Andorkó Konstantin, Apáthy Ferencz, István, Ari István, László, Árkai László, Árkosi András, Árvay Péter, Asztai Péter, András, Asztalos János, Mihály, Attyin György, Bab István; Bakacs Péter, Ferencz, Bakay István, Bakó János, Bakos János Mihály, Balabány Ferencz, Balajthy János, Balási Pál, Balaton Mihály, Bálint László, Sámuel, Balla Pál, Zsigmond, Balogh György, János, István, László fiai, Bán István, Bánffy Sámuel, Bányai Kristóf, János, György. Barakonyi Péter, Baráth Sámuel, Barbucz János, Tódor. Barkasz Gábor, Barra Illés, Bartha Ferencz, Batizi István, Battyim Tódor, Bede Sámuel, Bekássy János, Beke István, János. Belényesy Péter, György, Ferencz, Belgye máskép Hele Tódor, Bencze András, János, Bereczky István, Bihari István, Biró Péter, Ferencz, Birta István, Birtok István, Bocskor András, Bodoky István, Bolygó Márton, Bojtor Mátyás, Tódor, Boldizsár Mihály, Bor Mihály, Borbély János, István, Borgó Gábor, Boros Imre, János, Mihály, Borsi Mihály, Bósa Sándor, Both Pál, Botos Farkas, Buday György, Bunka István, Burdák István, Burecs János, Buttyán Mihály, Csaholczi János, Csaholy Gáspár, Csapó István, Csató János, Cseri Sámuel, Csetéri Sámuel, Csinálosi Pál, Csiszár Ferencz, Csizmadia György, Csobán András, Csókay János, Csoma Péter, Csomós István, Csonka Dávid, Péter, Csorba Gábor, Csuka András, János, Csúry Miklós, Czibere Miklós, Czincze Flóra, Cziliák György, Dalmady András, Dalnoky István, Darvay Dávid, 1. Csonka Dávid, Debreczenyi András, György, Dél József, Demjén Márton, 1. Illucza alatt is, Demeter István, Dévay László, Diószeghy István, József, Dobay Sámuel, Dobos András, István, Mátyás, Doka András, János. Donka Sándor, Dragus János, Dudás Ferencz, Ecsedy János, Ember Paskál, Enyedi János, Eördög Ferencz, Erdélyi János, Márton, Péter. Eszenyi Mihály, Fábián Mihály, 1. Hebe alatt is, Falup Karácson, Farkas György, Miklós, Péter, Fazi Farkas, Fejér István, Fejes Ferencz, Fejértósy Péter, Fekete István, János, László. Ferenczy Ferencz, Mihály, Fodor János, Fogarasy György, Fóris Dániel, Finta Jakab, Frakovics Sámuel, Furkó András, Fülep András, Farkas, István, Miklós, Fürdl (? ) Mihály, Fűsüs János, Gábor 1. Rácz, máskép Gábor, Gacsó György, Gál Benedek, György, János, Gavallér Pál, Gazdagh Ferencz, Gecző András. Gellért János, Geszthy György, Gliga Gábor, László, Goris Sándor, Gosa Sámly, Görög János, Urszuly, Gyarmathy Ferencz, György, Gyerman László, Gyikó István, Gyöngyösy György, Győrffy István, Mihály, Győry György, László, Györkey István, Gyulai Péter, Mihály, Sándor, Miklós, Gyurka László, Hadik Gergely, Hajdu András, Mihály. Halász Ferencz, Halmi Ferencz, Hári János, Hebe-Fábián Péter, Hele 1. Belgyer máskép Hele, Hídalmásy János, Hóri János, Horváth György, András, Huszthy Mihály, Ilkás János, Ilosvay Imre, János, Illucza máskép Demjén Mihály, Illyés Farkas, István, Inánczy János, Irholczi János, Isó Mihály, Jakab András, Járdán György, Jászay Dávid, Jeney János, Mihály, Péter, Jósa János, Tódor, Juhász György, Kabay Gergely, Márton, Kádár György, János, Pál, Kállay György, András, Lukács, János. Kálmándy János, Kálmány György, Kalmár János, Kalocsay István, Kancza István, Kánya István, Karácson Tódor, Karikás László, Karmacsi István, Károly Zsigmond, Kássay András, Kati Miklós, Katona András, János, Keczeli János, Kegyes János, Kelemen Péter, István, Kerekes Ferencz, János, Keresztesy János, Kézi Takács György, Kiffor Lapossan, Kincses István, 1. Pappkincses Király, István, Ferencz, Kiss Ferencz, Pál, László, György, András, János, Kléh András, Kocsi András, Kocsis Mihály, Kolos János, Kopács Pál, Kormányos Mihály, Kormos Miklós, Koródy Imre, Korponay János, Kósa Mihály, Koszta Mihály, Kosztán Urszul. Kóty Mihály, Kovács István, Mihály, János, András, Sámuel, Pál, László, Ferencz. Kozma János, Költő Ferencz, Kőműves Péter, János. Körcsy János, Mihály, Körmendy János, Kőváry István, Kövesligethy László, Kricsfalvy János, Kupai László, Kupás István, Küküllő András, Ladányi Miklós, Lakatos András, Mihály, Lelkes József, Lengyel András, Lepsényi 1. Szél-Lepsényi, Lipcsey László, Loránt János, Mihály, Laza Mhály, Lőrincz, János, Tamás, Lőrincz máskép Manuka László, Lővey Gergely, Luczás György, Lukács 1. Nagy máskép Lukács. Maczonkay György, Magyar Ferencz, László, Magyari István, Major Mihály, Mák György, Makay István, János. Malina János, Zakariás. Mán Gábor, Péter, Mándi Miklós, Pál, István 1. Szabó másképen Mándi. Margitai István, Manuka, 1. Lőrincz másképen Manúka. Marosán János, Matolcsy János, Mester István, Mészáros András, Pál. Mezei György, László, Miczuly György, Mihok Jakab, Mikle János, Miklósy Mihály, Mikó József, Miski János, Miskolczy István, Miczók István, Molnár 501György, Molnár Szabó István, Moresán László, Móricz György, Péter, Murvay Mihály, Murai Miklós, Nagy András, György, Ferencz, Mihály László, Sámuel, Péter, Sándor, Nagy Pap András, Nagy Surányi János, Nagy Tyukodi Pál, Nagy Varga István, Nagy máskép Lukács György, Nánásy Ferencz, Nasztai Farkas, Nemes Ferencz, Mihály, Németh László, Ferencz, Mihály, Nyikora Joahim, Demeter, Nyiri László, Nyisztor Tódor, László. Nyitray János, Oláh István, Mihály, Pál. Orbán Ferencz, László, Zsigmond. Ormos András, Osváth Imre, Oszlányi Dániel, Pál György, Palády Ferencz, Pálffy István, Pállyi András, 1. Szabó, máskép Pállyi, Panyolai Mihály, Pap Dániel, András István, János, László, Ferencz, Mihály, Simon, Péter, Tamás, Lukács, Sándor, György, Mózes 1. Nagy Pap, Pápay András, Ferencz István, Sándor, Pap-Kincses András, Pápóczy Sámuel, Pap-Ujlaky József, Papvári András, Parajdi János, Pathó Ferencz, Peczkes Zsigmond, Pelei János, Pelsőczy 1. Szatmáry, máskép Pelsőczy, Petrovay Simon, Pintye Tódor, Pokol Gergely, Polyák György, Pethő Rozália grófné, Rab Miklós, Rácz Péter, Mihály, Sándor, Rácz máskép Gábor János, Ráczkövy János, Rád Dániel, Radványi András, László, Sámuel, Rápolthy János, Riskó István, Ságh György, János, Salamon Tódor, Sándor Mihály, Sáray Mihály, Sárdi, máskép Szabó László, Sarka István, András. Sarkady Mihály, Zsigmond. Selmeczy Mihály, Sentei János, Seres János, László. Sikesdi Mihály, Sikolya János. Simay Sámuel, György, András. Simon János, Sinkó György, Sipos Márton, András, István. Somai István, Somogyi István, Steczka János, Stefucz Ferencz, Ster István, Surányi János, 1. Nagy-Surányi Suta Gergely, Urszin, László, Pál, Simon, Szabó János, Ferencz, Péter, István, 1. Buzik Szabó Molnár, Molnár Szabó Sárdi, máskép Szabó, Szabó máskép Mándy György, Szabó, máskép Pállyi László, Szakácsi János, Szalay Miklós, György, János, Szántó András, Szántai János, Szarka József, Miklós, Szarvadi László, Szász Mihály, Szatmáry István, Mihály, Boldizsár Száva Prokop, Szécsi Ferencz, Pál Ferencz, Szegedi Ferencz, Székely István, Gergely, László, Mihály, György, János, Székely 1. Veress, máskép Székely, Szentpétery Mátyás, Szepesy János, Szerémy István, Szilágyi János, István, Urszuly, Sámuel, Mihály, Péter. Szima János, Szirmay György, Szoboszlay György, Szokonyi Sándor, Szolotvay János, Szondi Mihály, Szórady István, Szödényi Mihály, Szucsányi György, Szücs János, Péter, György, András, Szvóra György, Takács István, 1. Kézi Farkas, Takaró Mihály, Talpas Gergely, Tódor. Tarczaly János, Tardy Miklós, Tarpay Sámuel, Táska Gábor, János, Tatár György, Miklós. Tódorka János, Tokaji István, Tomori Ferencz, Tóth Mihály, István. Tóthfalusy György, Török László, Ferencz, János. Tőrös János, Tősér János, Tupicza András, Tula Simon, Tücz János, Tyukodi László 1. Nagy Tyukodi, Tipandó Péter, Udvarhelyi Sámuel, Ujfalusy László, Ujváry Mihály, János, Vadai István, Vadász Sámuel, Vajda László, János. Váncsa György, Ványi András, Ferencz. Váradi Ferencz, Varga István, János, Sámuel, András, Miklós, Márton, 1. Nagy Varga, Váry György Varju Sándor, János, Varlai Sándor, Varró János, Vásárhelyi András, Verdes László, Tamás. Veres Mihály, László György, János, Ferencz, Vincze András, Mihály, Vizi János, Zádori János, Zámory János, Zilahy Sámuel, Zima Simon, Zolon János, Zoltai János, Zoltán Péter, Zombory Ádám, János.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem