Egyházi állapotok a XVIII. sz. második felében.

Teljes szövegű keresés

Egyházi állapotok a XVIII. sz. második felében.
De az unió ügye ismét forrongást támasztott az oláhok között. Az elégedetlenek élére Drongó Gábor nem egyesült oláh pap állott, a kit 1751-ben izgatásai miatt a vármegye elfogatott.
Az aradi új görög nem egyesült püspök pedig felhasználván a pillanat fontosságát, ellátogatott Váradra, minek következményekép 60 már egyesült lelkész ismét elfordult az uniótól, 23-at pedig a felizgatott nép űzött el.
Mária Terézia királynő erre 1754-ben egy bizottságot küldött ki a kalocsai érsek elnöklete alatt, mely utóbb gróf Batthyány Imre elnöklete alatt 1756-ban befejezte működését.
Kovács Melét még a vizsgálat alatt elhagyta egykori jótevőjét, Forgách püspököt, a ki 1757-ben a váczi püspökségbe helyeztetett át, az egyesültek ügyeit pedig a királynő 1758. november 29-én kiadott leirattal szabályozta, minek következtében az aradi nem egyesült püspök még ez évben püspöki helytartót küldött Várad-Velenczébe.
Az 1759-ben püspökké kinevezett Patachich Ádám báróra ismét súlyos feladatok hárultak, hogy az egyházmegyében az egyes felekezetek között felzavart békét helyreállítsa. Patachich első sorban a görög egyesültek részére monostort építtetett, hogy a püspöknek a görög egyesültek szabályai követelte lakása legyen, majd magára vállalta az egyesült lelkészségek kegyúri terheit, mely példáját a káptalan is követte. Az unió ügye ismét jobbra fordult. Az 1765-ben nyomtatásba megjelent első névtárban 94 egyesült plébánia van felsorolva.
Patachich más téren is kiváló emléket hagyott maga után. Folytatta a székesegyház építését, újra szervezte a papnevelőt, a székesegyház mellett, szemben a káptalansorral, Hillebrandt Ferencz bécsi építész tervei szerint, püspöki palotát építtetett.
Példája buzdítólag hatott az egyházmegyei papokra. Gyöngyösi György kanonok 1760-ban felállította az első kórházat Váradon, az Irgalmas-rendüek vezetése alatt; Szenczy István kanonok 1765-ben leánynevelő intézetet létesített, Alapy János kanonok 1776-ban felállította a nemes ifjak nevelőházát, Salamon József szintén váradi kanonok pedig az 1786-ban kelt végrendeletével 563az árvaháznak vetette meg alapját. Az 1765-ben kiadott névtár szerint a plébániák száma 35-re rúgott. Az áldozó papok 44-en, a növendékpapok 30-an voltak.
Az 1732–65 közötti időszakban a következő plébániák létesültek:
Várad-Velencze (1736), Élesd (1757), Mező-Telegd (1736), Bihar-Püspöki (1736), Csatár (1743), Ér-Keserü (1755), Báránd (1744), Derecske (1742), Hosszú-Pályi (1732), Mező-Peterd (1758), Bél (1744), Sályi (1745), Magyar-Cséke (1737), Vaskoh (1741), Szalacs (1736).
A görög egyesült papság már 1765-ben függetleníteni akarta magát a váradi püspöktől. Kovács Melét halála után, 1775-ben, a törekvések Patachich püspök tiltakozása ellenére még inkább előtérbe léptek. Patachich 1776-ban kalocsai érsekké neveztetvén ki, hosszas vonakodás után a római kuria is beleegyezett a görög egyesült püspökség felállításába, melynek első főpásztorává 1777. július 1-én Drágosi Mózes neveztetett ki. Az új püspök javadalmazására II. József 1781-ben kiszakította a belényesi uradalmat a váradi püspökségből; II. Lipót pedig a jezsuita kollegiumot ajándékozta neki. A váradi gör. egyesült püspök ezentúl közvetetlenül az esztergomi primás alá tartozott, 1854-ben azonban kivonatott a primás joghatósága alól is és a fogarasi román érsek alá helyeztetett.
Patachich távoztával, négy évi szünet után, 1780-ban Kolonich László gróf neveztetett ki váradi püspökké, a ki még mint erdélyi püspök az időközben elkészült váradi székesegyházat szentelte fel. (1780. június 25.) Kolonics, a jótékonyságáról különösen ismeretes főpásztor, 1787-ben a kalocsai érseki székbe távozván, még ez évben Kalatay Ferencz neveztetett ki váradi püspökké. Kalatai újból sorra látogatta az egyházmegyei plébániákat s főleg a szegényebb sorsú plébániák javadalmazására fordított nagy gondot. 1795. július 29-én elhalálozván, a püspökség 5 éven át betöltetlen maradt. Utóda Pókateleki Kondé Miklós volt. Alatta tértek vissza a premontreiek, kik az eltörölt Pálos-rend klastromát és templomát nyerték.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem