347. EGY VERSKÖTETRŐL

Teljes szövegű keresés

347. EGY VERSKÖTETRŐL
Elolvastam egy verskötetet, zöld borítékút, hétíveset és rossz nyomásút. Elolvastam, s kissé undorodom magamtól. Mert nekem erről a kötetről írnom kell. Nekem bele kell gázolnom most egy beteg, érzékeny szívbe. Meg kell gyűlöltetnem magamat egy fiatalemberrel, akit pedig e pillanatban nagyon-nagyon szánok. A kötet nagyváradi. Majdnem száz rövid sorú vers van benne. Tehát száz színe a világnak. Száz kifakadása az agyvelőnek. Száz megkínozása az én-nek. Én: ez a címe a kötetnek is. Így leírva: „Én”. A vastag idézőjelek szinte összenyomják a két árva betűt. Mint ahogy keserves sorsa van minden „én”-nek. Hajh, hajh, de össze is lapítják az élet idézőjelei!… Még ha erős is az én. A század leggigászibb „én”-e, a Nietzschéé is rommá omlott. Az „én”-re mindig rossz viharok jártak…
Az „én”: harc mindenkivel, maga a megfogant tragikum… Megnyugtatjuk, meg kell nyugtatnunk Homonnai Albertet, e kötet íróját. Ő is tragikus alak. De tragikuma éppenséggel nem a hatalmas „én”. Hanem egy nagy lelki aberráció. Egy hit, mely felséges, ha rögeszme, mert akkor ki sohasem gyógyítható, de borzasztó, ha csak elragadottság, ha csak álom, mert akkor okvetlenül szörnyűséges kijózanodás lesz a vége. A Homonnai könyve minden, csak nem „én”. Egy becsületes szív gyötrődése, egy fiatal szív gyönge visszhangja sok-sokféle melódiára, kiválni törekvés mindenáron az átlagból, vagy veszedelmes álom lehetetlen megrögzítése… Minden lehet… De nem „én”, nem új, nem igaz, nem eredeti. Névtelen vágyak, naiv érzések, csinált hangulatok, jogtalan ambíciók kerestek e száz versben formát, de nem találtak. Másolatok, gyönge másolatok. Ízléstelenségükkel bántók, naivságukkal meghatók. – Petőfi volna tán a költőmestere. Egy-egy sorból úgy sejdítjük. Ideírjuk száznak legtűrhetőbbjét. Ez is Petőfiről zeng, imígyen:
Aranyfonálra fűzött gyöngyszemek;
E gyöngysor illik zsarnok és szegény nyakába.
De míg kötél csak az előbbinek,
Ennek szent olvasó, mely üdvöt hoz lakába.
Hát ez a legjobb. Szívből kívánom Homonnai Albertnek, akit én most nagyon-nagyon sajnálok, hogy találja meg a maga „én”-jét. Nem a tragikus, nagy „én”-jét, hanem azt, amely leszámolva magával, be tud illeszkedni a világba s ismeri a maga céljait. Talán még most könnyű az ébredés, s gyűlölet helyett nemsokára hálával gondol ránk: az ő felébresztőire…
Szabadság 1901. január 19.
(a.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem