Látás.

Teljes szövegű keresés

Látás.
A ~ szerve a » szem. A szemgolyó három hártyája közül a rostos hártya a külső hártya, ennek elülső harmada átlátszó és domború, ez a szaruhártya: óraüveghez hasonlóan illeszkedik a kétharmadát képező vastag ínhártya árkába. Középső hártyája a szőlőhártya, amely három részből áll: az érhártyából, a sugártestből és a szivárványhártyából, ennek közepén levő lyuk a pupilla, amelynek nagysága, tágassága a fény erősségétől függően változik. A szem belső hártyája az ideghártya, ennek idegrostjai hátrafelé haladva a látóideggé egyesülnek és a ~i ingereket továbbítják az agyvelőbe. A szemgolyó viszonylag nagy részét képezi az üvegtest, amelynek elülső árkába illeszkedik a szemlencse, a lencse és a szivárványhártya között van a hátulsó szemcsarnok, a szivárványhártya és a szaruhártya között van az elülső szemcsarnok, bennük átlátszó csarnokvíz van.
A szemgolyót a szemüregben levő szemizmok mozgatják; védelméről az alsó és a felső, valamint a belső szemzugban található harmadik szemhéj gondoskodik. A szemhéjak belső felületét takaró nyálkahártya az úgynevezett kötőhártya, ez részben a szemgolyóra, valamint a harmadik szemhéjra is átterjed. A szemhéj szélén szempillák akadályozzák meg, hogy por v. más idegen test jusson a szembe. A könnymirigy termeli a könnyet, amely a szemgolyót nedvesen tartja, és a kötőhártyába jutott idegen testet kimossa. A könny a belső szemzugban vékony csatornán át az orrüregbe is lefolyhat.
A szembe hatoló fénysugarak a szaruhártyán, a pupillán és a lencsén áthaladva az ideghártyára (retinára) jutnak, és ott képpé egyesülnek. A kutya retinája mögötti érhártyában színes, fényvisszaverő réteg található, amelyről a visszavert fénysugarak másodszor is a retinára jutnak s ezáltal erősítik a fényhatást. Ez a visszavert fény okozza, hogy a kutya szeme gyenge fényben villog. A retinában sok millió fényérzékeny érzősejt (receptor) található; a látósejtek nyúlványai - a csapok és a pálcikák - fogják fel a fényt és érzékelik a különböző színeket. A retinán keletkező kép az agyba jut úgy, hogy minden egyes csap és pálcika csúcsáról egy-egy vékony fonál indul, amelynek vége ágacskákra oszlik. Ezek az ágacskák három egymásba kapcsolódó idegsejt segítségével továbbítják a képet az agy felé. Amikor elhagyják a szemet, ezek az idegsejtek köteggé egyesülve haladnak az agy felé. Ez a köteg kb. 1 millió idegsejtből álló látóideg. Vastagsága kb. 1 mm.
A retinában elhelyezkedő csapok és pálcikák különleges vegyületeket tartalmaznak; ezek a fény hatására átalakulnak. Az egyik vegyület a piros színű rodopszin, a másodpercek tört része alatt sárga v. teljesen színtelen lesz, de ugyanolyan rövid idő alatt visszanyeri eredeti színét és újra képes a folyamatot elölről kezdeni; ezzel teszik lehetővé a csapok az állat tisztán látását.
A rodopszin elszíntelenedésekor, ill. színváltozásakor a csapok minden másodpercben millió és millió ingert (impulzust) továbbítanak a látóidegen keresztül az agyvelőnek. Ezeket a jelzéseket, idegimpulzusokat az agy átalakítja, és az állat ily módon szerez tudomást környezetéről.
Látás
A szélsőségesen oldalfekvésű szemű kutyafajták látómezeje 270 fokos, az előrelátó ebeké "csak" 200 fokos, ám még ez utóbbi is kétszerese az ember látómezejének

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem