Helységnevek tulajdonosaik nevéből

Teljes szövegű keresés

Helységnevek tulajdonosaik nevéből
A 13. század elejétől jelentek meg a birtokos nevéből és a település minőségére utaló közszóból összetett helységnevek. Leggyakoribb a -falva utótag volt: Ambrózfalva, Balázsfalva, Bartosfalva, Endrefalva stb. A -falva elem Erdélyben -fala (Franciskafala, Lukafala, Madéfala), főként a Földvidéken -falu (Ábrámfalu, Bálintfalu, Bátorfalu, Bodófalu), legtöbbször a Dunántúl -fa változatban él (Balásfa, Bánfa, Bőszénfa, Farkasfa, Jakabfa). Gyakori utótag még a -lak, -laka: Gergelak, Bánlak, Németlak, Tótlak; Pósalaka, Csekelaka, Zetelaka, Farkaslaka; -ház, -háza: Antalház, Pálház, Marcelház, Királyház; Andaháza, Átokháza (török eredetű Artuk ’nagyobb’ személynévből), Mikháza, Györökháza, Pálháza, Orosháza; -telek, -telke: Mikótelek, Győrtelek, Póstelek, Simontelke, Bodótelke, Budatelke, Jakótelke; -szállás: Fülöpszállás, Péterszállás; -népe utótag: Győrnépe, Asszonynépe (a királynő faluja volt) stb.
Régen is előfordult mesterséges helységnévadás, amikor egy településnek előre megfontolt s megokolt nevet adtak, de ez nagyon ritka volt. A 18. század végén Bukovinába menekült székelyek majdnem mindegyik falujának ilyen volt a neve. Az első kettő Istensegíts és Fogadjisten, majd a népet segítő Hadik András hadvezérről Hadikfalva és Andrásfalva, végül II. Józsefről Józseffalva. A 18-19. században a földbirtokosok családtagjaikról is elnevezhettek egy-egy falut: Albertfalva, Győrháza, Ferencszállás, Zsófiafalva stb. 1898 és 1912 között működött törzskönyvbizottság minden akkori település nevét megvizsgálta, az azonosaknak megkülönböztető elemet adott, sok régi, történeti nevet visszaállított, néhányat megmagyarosított. Azóta csak ritkán, kivételesen történnek helységnévváltoztatások, elsősorban településösszevonások alkalmából: Sári+Gyón+Dabas=Dabassári, vagy politikai okból: DunapenteleSztalinvárosDunaújváros, TiszaszederkényLeninvárosTiszaújváros, KirályságEperjes, SzogaegyházSzabadegyház.

Egyik legújabb utcaneveket tárgyaló könyv címlapja

Az első megyei helynévgyűjtemény

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem