Épület- és építménynevek

Teljes szövegű keresés

Épület- és építménynevek
A nagyobb épületek mindig, mindenütt nevet kapnak, s ez az adott városon belül általában csak egyelemű: Louvre, Prado, Scala; Bazilika, Opera, Palota stb. Ha azonban nem a városban levő épületről van szó, kiegészítő elem, általában helységnévi jelző járul hozzá: Milánói Scala, Esztergomi Bazilika, Budavári Palota, Kolozsvári Fellegvár stb. Ugyanígy megkülönböztető elemet kapnak az épületek, ha több azonos van belőlük egy-egy településen: Katolikus-templom, Református-templom, Görög-templom, Rác-templom, Belvárosi-templom, Alsóvárosi-templom stb. Igen sokszor az épületnév azonos a benne levő intézmény nevével: Nemzeti Színház, Vígszínház, Radnóti Színház; József Attila Gimnázium, Móricz Zsigmond Gimnázium; Nemzeti Múzeum, Néprajzi Múzeum. Sokszor megőrzi előző nevét egy-egy épület, ha a benne levő intézmény változik is: Tőzsde Palota ma: Televízió Székház; KözségházaTanácsházaVárosháza, s a névhasználók körében lassabban megy végbe a névcsere, mint az intézmény nevének cseréje. Régen a jelentősebb házakat tulajdonosaikról nevezték el, s némelyik ma is őrzi régi nevét: Anker-ház, Gresham-palota stb.
A boltok, kocsmák, áruházak, éttermek mindig nevet kaptak. Régen a tulajdonosuk családneve volt a leggyakoribb névadási forma: Kun-bolt, Bánki-trafik, Kovács-kocsma, Guttmann-áruház, Gundel-étterem. Az is előfordult, különösen patikák esetében, hogy cégtáblájukról nevezték el: Feketekutyás-bolt, Kígyós-patika. Ma gyakoribbak a fantázianevek: Skála, Sugár, Te+én, Black and white, Hordó, Katlan, Ében, Éden stb.
A hidak általában szintén nevet kapnak. Városokban legtöbbször emlékállítási céllal: Petőfi híd, Margit híd, Szabadság-híd, de régebben és a természetes névadásban ez lehetett egyszerű helymegjelölő vagy minőségjelző: Déli-vasúti-híd; Lánchíd. Falun sokszor annak a háznak a tulajdonosáról nevezik el a hidat, akinek a háza mellett áll: Kovács Péter hídja vagy Kovácsék hídja. Ugyanezzel a névadással találkozunk keresztek esetében is: Tóth Pál-kereszt, Tóthék keresztje, de minőségéről is kaphat nevet: Kőkereszt, Fehér-kereszt. Az emlékművek és -oszlopok esetében rendszerint megnevezik az emlékállítás okát: Negyvennyolcas-emlék, Elsővilágháborús-emlék, Kolera-oszlop. A szobrok az ábrázoltról kapják neveiket: Szent Vendel-szobor, Szent János; Mátyás király szobra stb.
A helyneveknek mindezeken kívül számtalan faja és fajtája lehet, amelyekről egyrészt a tér szűkössége miatt nem lehet beszélni. Másrészt Magyarország helynévkincse még nincs teljesen közreadva, a határainkon kívüli magyar helynevek összegyűjtése pedig még alig kezdődött meg, bár jó néhány erdélyi, fölvidéki és délvidéki település anyaga már megjelent. Mivel a helynevek sokszor olyan történeti eseményekről vallanak, amelyekről írott följegyzéseink nincsenek, s nagyon sok néprajzi, gazdaságtörténeti, néptörténeti stb. információt tartalmaznak, fontos és szükséges lenne a teljes magyar helynévanyag fölkutatása és közreadása, hiszen mind itthon, mind még inkább a határainkon kívüli területeken egyre csökken a helynevek száma, megmentésük nemcsak nemzeti, de a nemzetközi tudománytörténet szempontjából is fontos föladat lenne.
Áru- és márkanevek
 
Újabban tulajdonneveknek tekintjük a szabadalmazott áruk neveit is, hiszen ezek is az emberi szellem munkája, ötletessége nyomán keletkeztek, s egyszer, előszörre meg kellett alkotni, gondolkodás és kísérletek alapján létre kellett hozni, s csak ezután lehetett nagy mennyiséget, néha több millió példányt előállítani belőlük. Néha a gyártó neve válik márkanévvé, s ilyen a Singer varrógép vagy a Ford autó. A gyártmányon belül később különböző típusok jönnek létre, s ezeknek az elnevezései is tulajdonnevek. Ilyen az Opel kocsik között az Ascona, Astra, Corsa, Kadett, Vectra stb.
Állatnevek
 
Mióta az ember tenyészti az állatokat, nevet is ad nekik. A legősibb névadási mód valamely tulajdonságnak a megnevezése. Nagy Sándor kedvenc lovának a neve Bukephalosz ’ökörfejű’ volt, Szent László királyunké Szög. II. Rákóczi György ménesében már más típusú neveket is találunk: Basa, Császár, Csausz, Farkas, Fecske, Kisasszony, Kezlár ’háremőr’, Mackó, Udvarbíró stb. A népi állatnévadás gyakran él az emberi keresztnevek fölhasználásával: Bandi, Jancsi, Miska, Sanyi; Ilka, Juci, Manci, Sári (lónevek), Ferkó, Géza, Miklós; Böske, Kati, Terka, Zsuzsi (szarvasmarhanevek); Dzseki, Dzsoni, Lekszi; Diana, Junó (kutyanevek); Laci, Matyi, Peti; Cili, Mici (macskanevek). A lónevekre a gyorsaság érzetét keltő nevek (Fecske, Lepke, Madár, Szellő, Vihar, Villám); a bikanevekre az erőt és az erőszakosságot jelentők a jellemzők (Bajnok, Betyár, Bicskás, Bitang, Cudar, Gyilkos, Rabló, Rendőr, Zsandár), a tehénnevek között gyakori a virág- és gyümölcsnév (Pipacs, Rózsa, Szekfű, Tulipán, Viola; Alma, Citrom, Narancs, Füge). A törzskönyvezett állatok többelemű nevet kapnak, s egyik elem utal a tenyésztőre vagy az alomra: Parkvárosi Bátor Athos, Táborhegyi Rablófogó Aldán. A gyerekek rendszerint nevet adnak baromfiaknak, kalickában tartott madaraiknak, kisemlőseiknek, de még az akváriumi halaiknak is: Gyuri, Lóri, Pityu (papagáj), Búbos, Gatyás, Gyöngyi, Pötyi (tyúk), Hangos, Kokri, Tarajos (kakas), Gáspár, Kázmér (kacsa), Márton, Gedeon (liba), Dani, Höri, Ica, Vica, Zoli (aranyhörcsög), Dani, Füles, Lepke, Majszi, Saláta, Szuszóka (nyúl), Acél, Karcsi, Ödönke (teknősbéka) stb. Természetesen egyik név sincs állatfajhoz kötve, bármelyiket megtalálhatjuk szinte bármely állat neveként.
Hajónevek
 
A hajók elnevezései kezdettől fogva emlékállító nevek voltak, s ebben hasonlítanak az utcanevekhez. Ilyen volt Kolumbusz híres hajójának a neve Santa Maria, s ilyen a Balaton első gőzhajója: Kisfaludy Sándor. Régebben az uralkodók és családtagjaik nevéből lett igen gyakran hajónév: Queen Elisabeth, IV. George, Ferenc József, de lehettek politikusok, hadvezérek, történelmi hősök is a névadók: Bismark, Zrínyi, Kossuth, Széchenyi stb. Tartományok, városok nevei korábban is előfordultak a hajónevek között, ma pedig egyre gyakoribbak: Arcansas, Wien, Szeged, Debrecen, Tihany, Csepel, de bármely helynév hajónévvé válhat: Bodrog, Körös, Sajó; Bakony, Mátra, Mecsek stb.

A magyar településneveket mai idegen neveikkel azonosító szótár

A magyar névtudomány összefoglaló könyve angol nyelven

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem