A tárgy és a határozók

Teljes szövegű keresés

A tárgy és a határozók
3. A tárgy. Az érzést, gondolkodást, cselekvést, ráhatást jelentő igei állítmányfajtának gyakori kötelező bővítménye; valójában az igében kifejeződő történésmozzanat szenvedő alanyát jelöli meg, amire a cselekvés egészében (totálisan) irányul: A férfi levelet ír = Levél íratik a férfi által; Az anya szereti a gyermekét = A gyermek szerettetik az anya által. Ha a tárgy a beszédelőzmény vagy a közös tudati tartalék függvényében határozott (azaz egyaránt ismert és egyedített a beszélő és a hallgató számára), az állítmány ezt tárgyas ragozással jelzi; ennek hiányát alanyi ragozással: Kiválasztok egy almát. Az almát tálcára teszem, a tálcát beviszem a szobába: az első mondatban az alma, a másodikban a tálca határozatlan; a második mondatban az alma, a harmadikban a tálca ezáltal már határozott. – A tárgy természeténél fogva főnév vagy főnévként használt egyéb alakulat. De mivel az alany is az, a tárgyi minőséget megkülönböztető jeggyel – általában -t raggal – kell megkülönböztetni. (Kivételek: Kérem az ebédem!; Szeretek enni.) – Sajátos fajtája a tárgynak az, amelyik mértékhatározói jelentésű: Sokat beszél. Ez társulhat tárgyatlan igéhez is: Nagyot kiált; Hármat füttyentett; ennek szófaji alapja melléknév vagy számnév.
4. A mondatszinten (is) megjelenő mondatelemek legnépesebb és legváltozatosabb csoportja a határozóké. Ezek az állítmányban (vagy a föléjük rendelt részben) foglalt jellemző jegy hordozásának, az alanyhoz (esetleg valamely más részhez) való kapcsolódásának tér-, idő-, mód- és állapotbeli körülményeit jelölik meg. A határozó(k) alapjául bármelyik alapszófaj szolgálhat, de (a saját – másodlagos – szófaját, a határozószókét kivéve) mindig valamilyen sajátos alaki jeggyel (határozóraggal, névutóval, igenévképzővel) megkülönböztetve az alapformától; ami nem csupán az adott elem határozói szerepének tényét jelöli (hogy ti. határozóként áll), hanem a minőségét is (hogy milyen határozóként).
A határozó kapcsolódása fölérendeltjéhez (az állítmányhoz, illetőleg a szerkezet fő tagjához) lehet kötött (grammatikus) vagy szabad (szemantikus) természetű. Például: Ha kimondom a fél igét, kötelező határozóként, vonzatként jelentkezik ez: valakitől /valamitől; amint a bízik ezt vonzza: valakiben/valamiben. Ugyanígy bizonyos melléknevek esetében is: az irigy ezt vonzza: valakire/valamire, a mentes ezt: valamitől, a hű ezt: valakihez/valamihez. Egyes állandósult szókapcsolatok olyan határozót vonzanak kötelező elemként, amilyet tagjaik egyike sem: az alkalmat ad ezt: valamire, az utat nyit ezt: valaminek. – Ezek egy része persze besorolható jelentéskategóriákba is: a fél valamitől okhatározónak, hiszen a félelemnek oka van. De a kételkedik valamiben, a nagyobb valaminél helyviszonyragját már csak a nyelvszokás magyarázza.
Nyelvtanaink elismernek bizonyos grammatikai kötöttséget, s erre használják az állandó határozók elnevezést. Ám ide általában csak azokat az esetekben sorolják: hisz valamiben, gondoskodik valakiről/valamiről, amelyek jelentéskategóriákba nem gyömöszölhetők. Így ez a kategória afféle maradékgyűjtő láda lett; noha a határozó(k)nak épp ez az alaptípusa: a kötelező bővítményként megjelenő vonzat.
A csupán jelentéstanilag kapcsolódó, grammatikailag szabad határozók, mint lehetséges bővítmények, az általuk jelölt körülménytípusok alapján csoportosíthatók. Eszerint négy osztályra tagolódnak: helyféle, időféle, módféle és állapotféle határozókéra. A „-féle” utótag a megnevezésekben a besorolásnak – a jelentéstani alap bizonytalanságából adódó – vitathatóságát kívánja érzékeltetni. – Keresztező szempontként minden osztályon végigvonul ez a hármasság: előzmény – tartam – vég (honnan – hol – hová, múlt – jelen – jövő, ok – mód – cél, eredet – állapot – eredmény stb.) Egyesekben mellékes jelentésmozzanatként megjelenik a feltételesség, a hasonlítás, a következményesség és a megengedés árnyalata is.
Irányhármasság szerintelőzménytartamvég
Szemantikai kategória szerint
HELY/FÉLE/HATÁROZÓK
1. Valódi helyhatározók
1.1.Iskolából jövet
1.2.Otthon tartózkodott
1.3.Az állomásig
ment
2. Képletes helyhatározók
2.1.A semmiből jött
2.2.Elesett a háborúban
2.3.Világgá ment
 
IDŐFÉLE HATÁROZÓK
1. Valódi időhatározók
1.1.Hétfőtől szántok
1.2.Szerdán boronálok
1.3.Péntekre kész
leszek
2. Feltételes időhatározóVész esetén csöngess!
3. SzámhatározóSokszor mondtam már
 
MÓDFÉLE HATÁROZÓK
1. Valóságos módhatározóLassan ballag
1.1. HasonlítóVadként menekültmódhatározó
1.2. Következményes Bánatomra elbuktammódhatározó
2. OkhatározóArca ég a láztól
3. CélhatározóVízért indult
3.1. AlkalmasságotVacsorának
jelölő célhat.megfelel
4. Fok-, mértékhatározóNagyon szerette őt
4.1. KövetkezményesPattanásig feszültfok-, mértékh.
5. EszközhatározóBottal ütötte
5.1. KépletesTanácsaival segítetteeszközhatározó
 
ÁLLAPOTFÉLE
HATÁROZÓK
1. ValóságosSzótlanul álltakállapothatározó
1.1. Hasonlító — ,, —Késként szolgált
1.2. Feltételes — ,, —Láz esetén vegye be!
1.3. Megengedő — ,, —Fiú létére főzött
2. Számállapot-határozóÖten voltak testvérek
3. EredethatározóDiákból lett tanár
4. EredményhatározóElnökké
választották
5. TárshatározóFeleségestül jött
6. RészeshatározóFiának adta
7. TekintethatározóTermetre egyformák
A határozók szemantikai alapú rendszere a következő

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem