A Duna–Dráva Nemzeti Park és térségének településhálózata és regionális kapcsolatai

Teljes szövegű keresés

A Duna–Dráva Nemzeti Park és térségének településhálózata és regionális kapcsolatai
A Duna–Dráva Nemzeti Park és térsége két jól elkülönülő részből a Duna, valamint a Dráva mentéből áll. Mindkét terület eltérő adottságokkal rendelkezik. E két nagy térségen belül is meg kell azonban különböztetni kisebb egységeket – esetleg objektumokat – amelyek további részletes tervezési feladatok tárgyát képezik.
Mely térségekben van szükség további szervezésre?
A védett területeken belül – elsősorban a kárpótlás következtében – a védelemre érdemes területek értéke néhány esetben csökken, viszont a folyamatos kutatások eredményeképpen új, értékes területeket fedeztek fel.
Hol szükséges nagy felületeket érintő tervezés?
A történelmi borvidékek területén mindenképpen további részletes tervezésre és szabályozásra van szükség. Meg kell akadályozni a hagyományos tájjelleg megváltozását, átalakulását. Olyan szabályozásra van szükség, ami megtartja a „hagyományos” területhasználatot, korlátozza a telkek felaprózódását, nem engedélyezi a magas vizuális káros objektumok megjelenését.
A kárpótlásba kiadott földek rendezése, tagosítása szükségessé válik néhány év múlva. Várhatóan lassan zajlik majd a folyamat a nehézkes egyeztetések miatt, de mindenképpen szükség van rá. Itt is prioritást kell élvezniük azoknak a településeknek, amelyeket a védett területek is tartalmaznak.
A védett területek körül elhelyezkedő puffer pontos lehatárolása, a szabályozás megalkotása.
Fenntartandó, illetve helyreállítandó ökológiai kiegyenlítő felületek.
Vízbázisvédelem szempontjából jelentőséggel bíró területeken területhasználat szabályzása.
Részletes rendezési tervek kell készíteni azokra a településekre, amelyeknél az RRT öt évnél régebbi.
Hol szükséges vonalas jellegű tervezés?
A vizsgálati térségben jelentős közútfejlesztés várható hosszú távon (S6, S56, új dunai híd). A fejlesztéseknek jelentős hatása lesz a természeti és a társadalmi környezetre egyaránt.
Kisebb jelentőségűek a kerékpárutak és a hozzákapcsolódó infrastruktúra és a szolgáltató intézmények.
Tanösvények, bemutató területek kialakítása.
Hol szükséges kisebb felületeket, objektumokat érintő tervezés?
A nemzetközi határátkelőhelyek fejlesztése esetén, illetve új kishatárátkelők megnyitásánál szükséges további, a környezetüket érintő tervezés.
Elsősorban a határfolyón, a Dráván jelennek meg fejlesztésként a vízi turizmushoz kapcsolódó fejlesztések, amelyek környezete további, bár méreteit tekintve kisléptékű tervezést igényel.
Pontszerű objektumként jelenik meg regionális lépték a szennyvíztisztító is, amelynek megtervezése és környezetének rendezése, a létesítmény tájba illesztése szintén további tervezési feladat.
Helyi védettségű értékek, egyedi tájértékek és környezetük.
Nem megfelelő technológiával kialakított hulladéklerakók, szennyvízleürítések felülvizsgálata.
Felhagyott bányák rekultiválása.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem