Országh család. (Felső-Kubini.)

Teljes szövegű keresés

Országh család. (Felső-Kubini.)
Árva vármegye egyik legrégiebb családa.* Eredetét f.-kubíni Andrástól, Miklósnak fiától, Gyurkének unokájától, és igy a Mesko család törzsétől igényli. A család kezénél levő 1433. évi die cinerum kelt szepesi káptalanbeli hiteles átirat, mely az 1233. és 1274. években Hudkónak, utóbb pedig Miloszló fiainak Lászlónak és Domokosnak (Hudkó unokáinak) részekre a revucsei patak melletti 3 ekényi szántóföld és erdőségről szóló adomány-leveleket tartalmazza, valamint azon körülmény, hogy ezen átiratot f.-kubíni András Miklósnak fia, s Gyurkének unokája kiadatta magának, s nem lévén ezen Andrásnak figyermeke, 1417-ben leánya negyedét adván ki, férfi ivadék nélkül kihalt, okmányai és felső-kubíni birtoka pedig az Országh család tagjaira jutottak, azt látszanak mutatni, hogy a magba szakadt f.-kubíni Andrásnak, a Meskó család törzs-ősei egyikének a Gazda család vagy is a mai Országh család tagjai lettek utódai, vagy örökösei, csak az a kérdés, valjon a fölebbi leány-negyed, vagy fiusítás utján-e? vagy más jogczím alapján? A mint hogy e kérdés 1750-ben Árva megye előtt is vitatás tárgya lön, a midőn azonban az Országh család több századon át folyt birtoklása mellett a felső-kubíni birtokhozi jogát Zsigmond királynak 1433-ban kelt királyi helybenhagyó okmányával is védelmezve megerősíté.
Szontagh Dán. közl.
Árva vármegye levéltári adatai szerint a f.-kubíni Országh családról a következő adatok szólanak:
1558 évben Kubínyi Kristófnak Zmeskal Vencziszló és neje Maróthy Borbála ellen a nyolczados törvényszék előtt lefolyt perben véghez vitt tanuvallományokból kiviláglott, hogy a f.-kubíni Gyurke utódai közé Gazda (Ország) György is tartozott, mint felső-kubíni kétségtelen birtokos.
1583. évben Thurzó Györgynek leányvére részére az árvai uradalomhozi közjogusága végett birói foglalásnál Országh Miklós mint Árva vármegye szolgabirája, Országh Orbán és György pedig mint szomszéd birtokosok szerepeltek.
1595-ben f.-kubíni Vantich máskép Galkovich Jakab a felső-kubíni jószág azon részére, mellyen a fi-ág kihaltával ezen Jakab és Györgynek fiai u. m. Mátyás, András, Benedek és Flórián székeltek, Rudolf királytól új adomány-levelet nyervén, az 1596-ban történt beiktatásnál f.-kubíni Országh Miklós mint királyi ember működött, és ezen beiktatásnak a több igénytartó mellett Ország Máté, idősb és ifjabb Országh György ellentmondtak. Ugyan csak ezen beiktatáshoz helyettes királyi emberül Országh Ráfael is ki volt jelölve.
1609-ben gróf Illyésházy István nádor adománya mellett Meskó György és Thuránszky Dániel F.-Kubinban egy birtokrészbe Országh Miklós mint nádori ember által beiktattatván, e beiktatásnak a többi f.-kubíni közbirtokosok között Országh máskép Gazda Lenárd is ellene mondott
1614. évben Ország-Gazda Miklós volt Árva megye esküdtje, utóbb több évig erélyes szolgabirája. Valjon egy-e ezen Miklós az 1583-ban szolgabiróságot viselt Ország Miklóssal? nem bizonyos.
1713. évben III. Károly által kiadott osztoztató parancs következtében a felső-kubíni közbirtokosok közé oly köz haszonvételi arány hozatott be, mely szerint a Kubínyi, Brtos, Stephanovics és Koroda családok része egy curiának, a Mesko, Ország és Ivanovicz családok része pedig két curiának vétetni és számítatni rendeltettek.
1756. évben Istvánnak fiai András és István Országh-Gazda névre Árva vármegyétől nemességükről bizonyitványt kaptak.
1770-ben Országh Lőrincz a pálos rendiek főnöke volt. S. A. Ujhelyben.
1805-ben Zmiszlivecz vonalából eredő Mátyásnak egyik fia Czegléden oskola mester, másik a s.-pataki uradalom irnoka, harmadik katona volt.
1843-ban Országh Sándor Árva vármegye levéltárnoka, Lőrincz pedig azon megyének utóbb urbéri törvényszéki irnoka.
A család több vonalra oszlik, u. m. Lénárd, Ferencz, Visnyan, Zmiszlivecz, és Valíhora nevű vonalakra, a Zmiszlivecz vonalnak ismét Pieczka, Dussicska, és Semetta reá aggatott melléknevei is vannak; azonban ez utóbbi vonal még a mult század elején Árvából kiköltözvén, e század elején tagjai már Czegléden, S.-Patakon, Murányban és Podbielen lakoztak.
Az egész Országh család átalán ugyan azon czímert használja, melyet a Mesko család. (L. ezt.)
Nemzékrendjéből a családnak Árva vármegye levéltári adatai szerint a következő töredék-családfák közölhetők:
Országh-Gazda Lénárd 1609. ellentmondó; Ferencz; Mátyás; György; Mátyás; István; György; Mátyás a Valihora ágnak ellentmondtak.
A Zmiszlivecz vonalból ismeretes e nehány izre terjedő nemzékrend:
Gazda Dániel 1680. (Brcsik Bora); Katalin 1704. (Meskó Kristóf), Mátyás vulgo Pieczka és Zmiszlivecz Zólyom várm. F.-Lehotára költözött; János vulgo Dussicska †; János Semetta; Mátyás Semetta; Mátyás; Jakab 1743. Korponán utódai Murányban.; János T.-Lipcsén orgonista; Mátyás; N. Czeglédi tanitó 1805.; N. S.-pataki irnok.; N. katona.; József; Lőrincz Podbielen.; Antal.; Mihály.; János-Adalbert szerzetes.; József kegyesrendi.; András ferenczes szerzetes.; Ferencz. †

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem