KÖRHAJ

Teljes szövegű keresés

KÖRHAJ
A körhaj a városi népesség körében a reformkorral kezdődő újítás volt. Az előhajat homlokon s a hátihajat a nyakszirt alatt, esetleg fejre húzott edény pereme mellett nyírták körül, emiatt fazékban nyírott hajként (Borsod vm.), körhajnak, kerekített, félkerék hajnak (Tura) is, de honi, huni haj (Karcsa, Zemplén vm., Nógrád vm.), sőt bundás hajnak is nevezték (Fekete-Körös-völgy). A körhaj az 1830-as, még inkább az 1850-es évektől vált egyre gyakoribbá, és az általános katonai szolgálattal, majd a városiasodással, az Amerikába járással veszített népszerűségéből. A századvégre mint régiséget, már csak az alföldi pásztorok között találjuk. Az immár pásztoros haj, „kerek nyírású juhászviselet” egykor a fiatalok és a hosszú hajú öregek korcsoport szerinti elhatárolódását hangsúlyozta pl. Esztergom környékén, Muzslán vagy a Sárközben.
A homlok fölötti részt, városiasan féloldalasra, holdasra, kacsafarkasra (Rétköz) is elválasztották, de gyakoribb volt, hogy a hosszú haj mintájára, a középen elválasztott előhajat hullámosítva, kicakkozva, kigarasolva (Tura), még inkább sodorva (Háromszék vm.) vagy fonva, bucsárral (Békés vm.) a hátihajhoz fogták, s ilyenkor gombáros hajnak (Alföld) emlegették. A hátihajat – a kiskunsági pásztorok kivételével – befelé kunkorították. Az aránylag még mindig hosszú előhajat egyszerűen hátra is fésülhették, és görbefésűvel rögzítették (Zemplén, Hajdú, Pest vm.), ilyenkor a hátihajat nyakszirtig takarta.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem