1 SZEMERE MIKLÓST KIUTASÍTJÁK BÉCSBŐL

Teljes szövegű keresés

1
SZEMERE MIKLÓST KIUTASÍTJÁK BÉCSBŐL
Szemere Miklós, aki hajdanában Magyarország legnagyobb kártyásának mondatik, ugyancsak megfordult Bécs előkelő klubjaiban, a Jockey Clubtól a Wiener Clubig, ahol a még akkor valóban arany valutájú „legfelsőbb tízezer” a Monarchia lakói közül találkozni szokott.
A közfelfogás szerint policájnak vagy más hatóságnak nemigen lehetett beleszólni az előkelő klubok zárt életébe, annál kevésbé, mert hiszen a Habsburg-ház hercegei nagykorúságukkal rendszerint tagjai lettek például a Jockey Clubnak is, ahol egyik-másik sűrűn megfordult közülük. A Wiener Clubnak olyan látogatói is voltak, mint Ferenc314 József vadásztársa, az öreg Dreher Antal, a bécsi Rothschild, báró Springer, akik már személyük és nevük miatt is megközelíthetetlen egyéniségek voltak a Monarchia társadalmában.
A konstáblernek legfeljebb szalutálni lehetett, ha ezek a látogatók kiszálltak hintóikból a klub előtt; nemigen gondolhatott hatósági személy arra, hogy átlépje a diplomaták exterritoriális területéhez hasonló klubok bejáratát.
Talán egyetlenszer történt meg a klub történetében, hogy rendőrség foglalkozott a zárt palota belső ügyeivel. Igaz, hogy erre nézve a rendőrfőnök személyesen a legnagyobb uraságtól, Ferenc Józseftől kapta a parancsot, de fel is szisszent a beavatkozásra Európa minden előkelő klubja. A londoni klubok és a francia előkelő kaszinók, a budapesti Nemzeti Kaszinó és a római Nemesek Klubja egyaránt tiltakoztak, amikor a bécsi rendőrfőnök Szemere Miklós csász. és kir. kamarást egy Jockey Clubban folytatott kártyázása miatt kiutasította Ausztria területéről. Ilyesmi még nem fordult elő!
„Alkalmatlan idegenek” ugyan addig is szerepeltek a rendőrség fekete könyvében, akiknek nem lehetett a határokat átlépni. Hölgyek és urak vegyesen fordultak elő a névsorban. A magyarok közül ki volt már tiltva Gály Lajos, a híres nemzetközi kártyás (pedig inkorrektséget nem tudtak rábizonyítani); Szentgyörgyi Horváth Lajos, a Pesten „Loui bárónak” nevezett, szeretetre méltó úriember is messze kénytelen volt elkerülni Bécset. A most szereplő Berzeviczy Gyurkát ugyan nem utasították ki, de megfigyelés alatt tartották, ugyancsak kártyázás miatt, mint a fentebb említett urakat.
„Haragudtak a magyarokra”, mint itthon mondták, nagy részben ezért voltak kitéve üldöztetéseknek.
De a Szemere Miklós esete páratlan volt.
A Jockey Club kártyaszobájából, azt lehetne mondani: a kontinens legkorrektebb játékasztala mellől, a pártinál gibicelő Goluchowski Agenor, a császári Ház minisztere és a Monarchia külügyminisztere társaságából, fejedelmi rangú hercegek, aranygyapjas lovagok közül, a földkerekség legexkluzívabb Jockey Clubja atmoszférájából idézték Szemerét a bécsi rendőrségre, hogy közöljék vele azt a véleményt, hogy „alkalmatlan idegennek” tekintik, akinek huszonnégy óra leforgása alatt el kell hagyni a hatszögletű várost, sőt a kies Ausztriát is, amelynek fürdőhelyein éppen ez a magyar úr a legtöbbet mulatozott.
Kérdezősködni nemigen lehetett a bécsi políciánál arról, hogy miért315 vált egy nap leforgása alatt „alkalmatlan idegenné” a legelőkelőbb társaságok, így a Wiener Club tagja is. A rendőrség nem tartozott választ adni intézkedéséért. A legjobb ügyvédek tehetetlenül állottak a rendőrséggel szemben, amikor valakiről az, diszkrecionális jogánál fogva, az „alkalmatlanságot” megállapította.
Szemere Miklós se sokat kérdezősködött.
Összepakolt egyet-mást szállodai lakásán, amelynek kulcsát azzal az utasítással adta át a portásnak, hogy csak rövid időre utazik el. S az első vonattal Pestre jött.
Tagadhatatlan, hogy ez a váratlan megszégyenítés, még az egyébként acélidegekkel, ritkán látott önfegyelemmel rendelkező urat is kihozta a sodrából.
S egy-két nap múlva a bécsi rendőrség nem tartózkodott tovább az addig titokban kezelt kiutasítási esetet a sajtó nyilvánosságának átadni, holott odáig csak hárman tudtak a dologról: Ferenc József, a bécsi rendőrfőnök és Szemere Miklós.
Az „ezerszemű” megkapta az információt, és ezzel megkezdődött a békebeli Európa egyik legnagyobb skandalumja.
Miért utasították ki Szemerét?

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem