b) Utasítás a Batthyány Kázmér helyére lépő Haczell Mártonnak:

Teljes szövegű keresés

b) Utasítás a Batthyány Kázmér helyére lépő Haczell Mártonnak:
Az ország Kormányzója
Haczell Márton kormánybiztos urnak
Gróf Batthyány Kázmér főispán s teljhatalmú orsz. biztos urnak hazafias lelkességgel s buzgalommal párosult szolgálatait a haza más körben veszi igénybe.*
Batthyány Kázmér meghívására az új minisztériumba l. előbb a 4. sz. iratot. 16. s köv. l.
Helyébe Bácsmegyébe s a kebelébeni szabad (előbb megnevezett királyi) városokba kormánybiztosul a nemzet nevében mint az ország kormányzó elnöke ezennel Önt nevezem ki.
Általános utasitásul adván Önnek, hogy ha még Bácsmegyének a f. hó 14-éről 5511/e. ikt. szám alatt fennevezett országos biztos urhoz bocsátott rendeletben* foglalt elvek alapján leendő reconstitutiója szempontjából valami elintézendő volna, mindenek előtt Ön a még e részben teendőket hajtsa végre.
Batthyány Kázmérhoz intézett szóbanforgó rendeletet l. Kossuth a Honv. Bizottmány élén, II. rész 887. s köv. l.
És minthogy Bácsmegye a csajkások kerületével annyi időn keresztül a haza elleni lázadásnak fészke volt, különösen figyelmeztetem Önt s illetőleg utasitom a következő specificus teendőkre:
1-ör Bácsmegyének s a csajkások kerületének a nemzet részérei tökéletes biztositására ugy: miszerint a nemzet minden eventualitások estére e nép hü érzelmeire névze nyugodt lehessen, elkerülhetlen szükséges – hogy e biztositásnak alapja megvettessék.
Ezen alap pedig az: hogy a megye s a benne kebelezett városok közigazgatási rendszerének minden ágazata oly egyének által kezeltessék, kiknek haza iránti hüségük s ügyünk irnáti tényleges ragaszkodásuk minden kérdésen felül áll, – s kik ezenfelül a jóérzelmü népnek bizalmát is birják: Bácsmegye népének szeretnie kell a törvényt s a kormányt, s a ki nem szereti, annak félnie kell.
És azért Ön mind Bácsmegye tisztviselő karát, mind a megyébeni városok tanácsait minden tekintet félretételével, ha még nem történt volna, akkint alakitandja, vagy a körülményekhez képest az epuratiot akkint eszközlendi – miszerint de csak egyetlenegy egyén sem maradjon köztisztviselő és előljáró, kinek rendithetlen hazafisága naptisztán nem áll.
2-szor A csajkások kerületére nézve:
Perczel tábornok ur, midőn e kerület győzelmes fegyverei előtt meghódolt, azt organizálta* s jelesül:
A Perszel által bevezetett új szervezetre l. Batthyány Kázmér ápr. 10-i Kossuthhoz intézett jelentését. O. Lt. OHB 1849: 5511. sz. alatt. (Perczel rendeletét közli Thim J.: A magyarországi 1848/49-i szerb felkelés története. III. köt. Bp. 1935. 630. s köv. l.)
1. A nemzet törvényes birtokának nyilvánitottta;
kijelentette hogy szabad polgári magyar kerület maradand s a magyar alkotmány s törvények szerint fog igazgattatni.
2. Tisztviselői s előljárói választást rendelt, a közigazgatási nyelvnek a szerbet hagyván meg. Egy követnek választására utasitotta.
3. Minden eddigi hadiszolgálatot megszüntetett.
4. Az 1848-iki törvényekben megadott szabadságot részükre biztositotta.
Én a már fenebb is felhivott 5511/e. számu Gróf Batthyány Kázmér országos biztos urhoz bocsátott rendeletemben kijelentettem:
Hogy az országgyülés által sanctionált kormányzati elv, a politicai dolgokat polgári biztosok által intézendi.
Egyszersmind ugyana napról rendeletet bocsátván Perczel tábornok urhoz is kijelentettem, hogy a fentebbi elv szerint neki mint vezérnek a visszaszerzett részekben intézkedési köre addig terjed: hogy a visszaszerzett részt az országhoz visszacsatolja s a kormány további intézkedésig haditörvény alá helyezi.
És ezen elvet követendi ön is a vezér irányában.
Rendeltem továbbá szorosan a csajkások kerületének organisatiójára nézve idézett levelemben
1-ör: Hogy a csajkás kerület katonai szerkezete megszüntessék.
A csajkás bataillon feloszlattassék s a határőri szolgálat alól felmentessék
2-or: Ezen kerület külön hatóság lenni megszünt s Bácsmegye területéből lévén kiszakitva,* Bácsmegyébe visszakebeleztessék és mint Bácsmegyének egyes választó kerülete a törvények értelmében egy követet választhasson.
A csajkás kerület létesítésére l. Kossuth a Honv. Bizottmány élén, II. rész 887. l. 2. jegyzet.
Ha a fentebb felsorolt rendeletem eddigelé még foganatba nem mentek volna, Ön a végrehajtást természetesen a tisztviselőkre s előljárókra nézve a fentebb általánosan mondottakat tartva szem előtt sürgetőleg eszközlendi, s a végzettekről nekem jelentést teend.
3-or: Ami a közbocsánatot (amnestiát) illeti:
Ki fog-e ez mondatni és általánosságban-e vagy kivételesen? az más kérdés, melyet a politicai körülmények határoznak el.
Azonban adassék bár általános bünbocsánat; azt a statustan elvei szerint csak a politicai vétkesekre vonatkozólag fogja értelmezhetni, de semmi esetre sem a criminalitásokra.
Azt a statusnak magának sem lehet joga mondani, hogy a rabló, gyujtogató, gyilkos, ki polgártársának vagyonát elrablá, vagy elpusztitá s a jólelkü s a hazához hü birtokost földönfutóvá tevé, a kárt megtériteni s az elrablottat visszaadni köteles ne legyen és a büntető igazság itélőszéke elől elvonathassék.
És azért Ön ezennel oda utasitatik: hogy ha a többször idézett Gr. Batthyány Kázmér orsz. biztos urhoz intézett rendeletem következtében egész Bácsra nézve – ide értve a csajkások kerületét is – még a vizsgáló törvényszék megalakitva nem volna, ilyen haladék nékül alakitván, mindazoknak, kik a most érintett jellemzés alá esnek – legyenek azok egysesek vagy egész községek – vagyonát hitelesen összeiratván zár alá vétesse, álladalmi kezelés alá helyezze s az összeirás s illetőleg lelettár bemutatása mellett az eredményről olyvégre tegyen jelentést, hogy a további szükséges intézkedések a pénzügyi ministerium utján megtétethessenek.
Magában értetvén, hogy az illetők ezenfelül az illetékes biróság* kezeibe szolgáltatandók, miszerint érdemlett büntetésüket elvegyék.
A szabadkai vészbíróság volt ez az illetékes bíróság; ez volt a legkövetkezetesebben forradalmi vészbíróság, rövid fennállása alatt közel 50 halálos ítéletet hozott. (Iratanyagát l. O. Lt. Igazságügymin. vegyes iratok 1849: 796. rakt. ss.)
4-er: Egyik főfeladata lesz Önnek, az álladalom javait tökéletesen biztositani. Ilyenek:
a) Az álladalomnak eddig volt uradalmai.
b) A hazaárulóktól az álladalom részére lefoglalt ingatlan és ingó javak.
c) Azon akár egyedek, akár községek javai, kik és melyek a nemzet seregének diadalmas előnyomulása alkalmával javaikat odahagyva elmenekültek.
Mindezen javakat ugy terüelti, mint kezelési szempontból tökéletes biztosságba helyezendi s mibenléttükről ismét olyvégre teend kimeritő jelentést, hogy a kormány a pénzügyminisztérium által a kellő rendeléseket annak idején megtétethesse. Elvül szolgálandván Önnek, hogy Ön a status javait biztositandja, kezelésöket azonban a pénzügyministerium által kinevezendő nem collegialis igazgatóságra, (mert ez nem lehet) hanem igazgatóra bizandja.
Egyébiránt
Gróf Batthyány Kázmér urtól a pénztárt, hivatalos irományokat átveendi Ön, s azokat mint udósa azon joggal és hatalommal – de egyszersmind azon felelősséggel is – kezelendi, mellyel előde kezelte.
Egyéb kivétellel a biztosi minőséget illetőleg.
Gróf Batthyány Kázmér ur mint teljhatalmú orsz. biztos egyszesmind – addig, amig az ottani sereg rendezett hadi testté alakittatván Perczel Mór vezérévé ki nem neveztetett – vezér is volt.
Ezt a most ott müködő hadsereg jelenlegi helyzete megszüntette mind elődére, mind Önre nézve. Minthogy azonban Bácsmegye a kebelébeni városokkal s a visszakebelezett csajkás kerülettel oly nagy térség, melyen a reconstitutió munkája több egyén szorgalmát is igényelheti, ennélfogva felhatalmaztatik Ön egy segédbiztosnak s egy fogalmazónak maga mellé kinevezésére. Ezeknek dija az alább megemlitendő általános rendelet egyik pontjában megvan határozva.
A segédbiztosra nézve bajai volt biró (ha jól tudom neve Pilaszanovits*) igen nekem van ajánlva.
Vö. Kossuth márc. 14-i Batthyány Kázmérhoz intézett utasításával, Kossuth a Honv. Bizottmány élén, II. rész 652. l.
A vezértábornok irányában Ön a fenebb kimondott elvet követendi, hadseregének élelmezéséről gondoskodandik s fő feladatának ismerendi a derék Tábornokkal, ki különben is hazánk egyik kitünőbb politicai notabilitása, a jó egyetértést mindenesetre fentartani, s vele egyetértőleg működni.
Végre ide mellékelem másolatban azon rendeletemet,* melyet a visszafoglalt megyék reconstitutiójára nézve Pest, s más megyékben müködő biztosoknak kiadtam.
A szóban forgó rendeletet l. Kossuth a Honv. Bizottmány élén, II. rész. 850. s köv. l.
Olyvégre, hogy Ön az abban kimondott elveket s illetőleg annak egyes pontjait a viszonyok és körülményekhez képest biztosi körében szinte alkalmazza.
Ered. fogalm. Kossuth s. k. kiegészitéseivel.
O. Lt. OHB 1849: 5796.
Közli Thim J.: A magyarországi 1848/49-i szerb felkelés története. III. köt. Bp. 1935. 652. s köv. l.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem