b) Rendelet a komáromi vár haditanácsának:

Teljes szövegű keresés

b) Rendelet a komáromi vár haditanácsának:
Az ellenség összes erejét biztos kutfők után számba véve, miután, seregeinket offensivára concentráltuk, s ez által az ellenséget is erejét erre összevonn kényszerítettük, biztosíthatom a komáromi haditanácsot, hogy e vár, Magyarország főkincse ellenében, ha ott hazafiúi kötelességét mindenki becsületesen teljesíti, s folytonosan éber őrködéssel vannak, sokkal kevesebb ellenség áll, mintsem hogy Komárom várát, kivált miután az olvadás is segítségére jött, a nemzet másképen veszthetné el, mint vagy árulás, vagy borzasztó ügyetlenség s az őrseregben netalán lábrakapó egyenetlenség által.
Árulás örök hazafiúi lelkéhez nem fér. Erről biztosít jellemök, biztosít szent esküjök, mellyel átok súlya nélkül játszani nem lehet; biztosít adott becsületszavuk, mellynek megtörését a halálnál kínosabb lelkiismereti furdalás szokta követni; biztosit Isten igazsága, kinek mennykövei nem nyugodhatnának, ha Komárom vára árulás által elveszne.
E részben hát nyugodt vagyok és megnyugtatom a nemzetet, mellynek arra, hogy ki ne töröltessék a nemzetek sorából, csak három támasza van. Egyik: a hadsereg, melly most a Tiszánál egyesítve győzelmi kilátással megyen előre; másik: a járomtól borzadó magyar nép lelkülete, melly szívemelő jelekben nyilatkozik; harmadik: önök, s önök által Komárom vára.
Önök nem fogják engedni, hogy a nemzet e harmadik támaszát elveszítse.
A haza nevében szólok önökhöz, a haza nevében, melly áld vagy átkoz érdem szerint.
Szólok fájdalmas kebellel, mert épen most veszem a tudósitást, hogy Eszék vára 5000 főnyi őrsereggel, lövés nélkül, árulás által feladta magát.* Batthyány Kázmér Debreczenbe jött a kormánnyal a teendők iránt értekezni, s míg idejárt, az árulók a várat feladták. Emberek, kikre mint sziklára vélt a nemzet építhetni, minő Rácz őrnagy, stb. átszöktek az ellenséghez. A balgák! Hitszegő kebellel lehetnének-e boldogok bármi fényben is; de nem is fogja őket fény környezni, megtanulhatták gróf Lázár volt tábornokunk példájából az gyáván elhagyta zászlaját a látható veszély perczeiben s átment az ellenséghez és Windischgrätz »kegyelemből« tíz évi sánczra ítélte. Köszönet neki – megérdemelte. Lázár most béklyóiban gondolkozhatik, nem volna-e jobb Eger táján egy vitéz sereg élén állani.
V. ö. alább, a 296. sz. aktával, 522. s köv. l.
Önökhöz uraim nem fér árulás. De vigyázatra kell önöket intenem, hogy Önök körén kívül se legyen Komáromban sem árulás, sem áruló. Az ármány útjai végetlenek. Engem is sokszor sok ember megcsalt, Önök is csalatkozhatnak, a nemzetnek pedig inkább túlságos biztosíték kell, mint azzal vádoltassunk, hogy valami elmulasztatott. Ezért tevém s teszem a nemzet nevében a reám ruházott hatalomnál fogva az alább következő intézkedést.
Áruláson kívül veszélyeztethetik a vár ügyetlenség s gondatlanság által. Az első eset illy férfiak között, mint önök, Istennek hála, elő nem fordul. A második, hogy ne történjék, a biztosító felügyeletet a rajtam fekvő felelősség mellett soha túlságossá nem tehetem. Nekem kötelességem felügyelni s ahol magam nem tehetem, felügyeltetni azokra is, a kiknek kötelességük ügyelni, hogy gondatlanság sehol elő ne forduljon.
Harmadik veszély lehet az őrseregben netán lábrakapható egyenetlenség. Fájdalommal hallom, hogy e részben már aggasztó jelek mutatkoznak Komáromban. Egy némelly felsőbb tisztről mondatik, hogy bánásmódja által a legbuzgóbb, legjobb hazafi tisztek elkedvetlenittetnek, míg a kötelességben hanyagok, a csatákban gyávák érdemlett büntetésöket meg nem kapják; mondatik, hogy ott tömérdek törzstisztek lebzselnek alkalmazás nélkül haszontalanul, van két őrnagy is egy-egy zászlóaljnál, s a feleslegesek, nem alkalmazottak el nem küldetnek, sőt mert ezek itt nem tudván, ez által alkalom nyittatik, hogy a hadügyministerium nem ismerve a körülményeket, még több törzstiszteket küld oda, míg olly derék, becsületes hazafiak, mint gróf Zichy Ottó őrnagy úr, elesik zászlóaljától, csak azért, mert ide soha fel nem jelentetett, hogy neki parancsnoksága alatt honvéd zászlóalj van, s reám hárul a vád, hogy az érdem méltatlansággal találkozik, jutalom hellyett; reánk hárul a vád, hogy az ottani tisztek között az előléptetés el van zárva. Mondatik, hogy árulási vád miatt elfogott Lázár őrnagy ellen a rögtönös igazságszolgáltatás elmaradt, a dolog hosszú padra tolatott, s Figura garnison auditornak adatott át, kiről viszont régóta azon hír kering, hogy nem a legszilárdabb hazafi.
Ez többnyire megannyi hír, de elég fontos arra, hogy ha tehetném, magam mennék Komáromba megvizsgálni a dolgok állását; de kormányi gondjaim miatt nem tehetvén, másra kell ruháznom a vizsgálat, őrködés s felügyelet hatóságát. Ez a harmadik oka az alább következő intézkedésnek.
Negyedik oka az, hogy a kormánynak kötelessége a végrehajtó hatalom minden ágaira felügyeltetni, a hon védelme szintúgy ága a végrehajtó hatalomnak, mint akár melly más; a státus, a nemzet egy és osztatlan; a státusban külön status nincs és nem lehet. Legyen valaki katona vagy nem katona, polgára a hazának, s a polgári legfőbb hatalom, t. i. az ország kormánya felügyeletének mindenre ki kell terjedni. A kormány felelős a nemzetnek várakról, hadseregekről, tehát felügyeletének mindenre ki kell terjedni. Ezért van minden hadsereg osztálynál kormánybiztos, kinek kötelessége a kormány nevében felügyelni, mikint követtetik a vezérek által azon politicai irány, melly a kormány által kiszabatott? mikint teljesíti mindenki kötelességét? megadatik-e mindenkinek a mi az, övé? nem jön-e közbe bűn, mulasztás vagy visszaélés? A mi a hadseregnél szükséges, még inkább szükséges a váraknál, mert egy elvesztett csata helyrehozható, de egy várelvesztés nem olly könnyen. Batthyány Kázmér biztos csak napokra hagyta el Eszéket, és Eszék elveszett.
Jól értsen meg a tisztelt haditanács. A kormánybiztos nem várparancsnok, nem seregvezér, nem térparancsnok, nem katona, hanem felügyelő, ellenőr, a kormánynak képviselője, kinek joga és kötelessége mindent tudni, a mi történik, a mi czéloztatik; kinek joga és kötelessége eltávoztatni mindent, a mi az országra nézve veszélyes lehetne; megtétetni mindent, a mi a várnak a nemzet számárai biztosítására szükséges. Szóval a kormánybiztos az országos gyűlésnek s a kormánynak képviselője, mind azon teljes hatalommal felruházva, melly az ellenőrködés és felügyelet köréhez tartozik.
Én a kormány elnöke vagyok, s én is alá vagyok vetve az országgyűlés felügyeletének, s ellenőrködésének, s kell, hogy alávetve legyek, mert mindnyájan a nemzet szolgái vagyunk.
Illy teljhatalmú kormánybiztosnak van kinevezve Komárom várára, minden ahoz tartozó előépítményekre s kebelökbeni városra nézve Puky Miklós képviselő úr, ki iránt tehát a tisztelt haditanács minden tagjai, minden tisztek, tisztviselők és az egész vitéz sereg kellő tekintettel, s azon figyelemmel viseltetni köteleztetnek, melly e nagy fontosságú erősségnek biztosítása körül a kormány teljhatalmú képviselőjét megilleti.
Ez a nemzet nevébeni rendeletem, mellyet ezennel önökkel hivatalosan s motiválva azért tudatok, mert becsülöm önöket, s óhajtom, hogy a kormány rendeletei ne csak kötelesség szerint engedelmességgel, hanem az inditó okok feltárásánál fogva megnyugvással és sympathiával is találkozzanak.
A hazát kell megmentenünk. Hitványság volna, ha a haza érdekét akár melly más indulatnak alárendelnők.
Ezeknek előre bocsátásával a hadi tanácsot még a nemzet nevében következőkre felelőség terhe alatt hivatalosan utasítom:
1. Válasszon a haditanács egy várvédelmi bizottmányt, melly a várparancsnok elnöklete alatt s a kormánybiztos közbejöttével a várvédelem minden ágazatát intézze. Nem okvetlenül szükséges, hogy e várvédelmi bizottmány minden tagja törzstiszt legyen. A kormánybiztos felhatalmaztatik, hogy e védbizottmányhoz, ha szükségesnek látja, a haditanács által kinevezendőkön kívül még két tagot, de katonát nevezzen. A bizottmány tagjainak számát, mellynek azonban nagynak lenni nem tanácsos, a haditanács határozza meg.
2. Már régiebb időkből hallván rebesgetni a gondolatot, hogy a palatinalis linea feladandó; nem hiszem ugyan, hogy ez most önök között valakinek agyában megfordulna, azonban a rajtam fekvő felelőségnél fogva a palatinalis linea feladását s a védelemnek csak a belső városra szorítását világosan és ünnepélyesen a nemzet nevében megtiltom. A várost, a városbani 400,000 mérő gabonát meg kell tartani az országnak; szükség nyomor, éhség talán fenyeget a késő tavasszal, az élelmi kincsekre nem csak a várőrségnek, de a győzelem esetében a nemzetnek, hadseregnek, népnek szüksége van; ha pedig a győzelem eldöntő napja késnék, Komáromot önök rendíthetlen hazafiságának s vitézségének éveken át is tartani kell. Ha balsors nehezednék a nemzetre, Önök hazafisága által e vár azon horgony, mellynek hivatása egy becsületes béke eszköze lenni. A palatinalis lineába az ellenségnek csak úgy szabad bejönni, ha holtjaiból rak magának olly magas sánczfalat, hogy azon átözönlő ezereit Önök s vitézeik bátor karjai többé nem bírják visszalökni. Ha máskép adatnék fel, honárulás volna.
3. Szorosan és felelet terhe alatt megtiltom a nemzet nevében a Dunán és Vágoni hajózás megengedését, kivévén, ha őrizet alatt, s a várvédelmi bizottmány előleges tudtával, s megegyezésével, valami a vár s város élelmére, ruházatára, fegyverzetére, vagy bármelly szükségeinek fedezésére hajón hozatik. Különben sem gőzhajót, sem másat sem fel, sem le nem szabad megengedni. Signallövéssel meg kell mindeniket állítani, ha utazók vannak rajta, a Duna jobb partján kiszállítani, a hajót pedig lefoglalni. Ha a signálnak nem engedelmeskedik össze kell lövetni s fenékre süllyeszterni.
4. A katonai disciplina körébe tartozó vétségek tovább is katonai törvényszék által fogván ítéltetni, az országgyűlés mint törvényhozó hatalom úgy parancsolá, hogy a honárulási bünök s más, a határozatban elszámláltak vegyes törvényszék által ítéltessenek. Az országgyűlési határozatot ·/· alatt ide rekesztem. Végrehajtását ezennel a honvédelmi bizottmány nevében elrendelem. Elnökévé Puky Miklós kormánybiztost kinevezem, s őt a törvényszék alakításával az országgyűlés határozata értelmében megbizom. Ezen vegyes törvényszék ítélendi a függőben lévő netalán eddigi eseteit is, s ítéletét azonnal végre is hajtandja, magában értetvén, hogy a vegyes bíróságnál a vádló ügyész tisztét akár polgári, akár katonai közvádló teljesítheti.
5. Várvédelemről lévén szó, mellynek biztosítása meg nem engedheti, hogy a honárulás bűnének elkövetése, mint consummált tény, bevárassék; de lehetvén olly esetek is, hogy olly világosan bebizonyított bűn, melly büntetést vonjon magára, nincs kimutatva, azonban gyanu forog fenn, hogy valakinek a várban létele veszélyessé lehet, vagy fenforog ügyetlenség esete, melly büntetés alá ugyan nem eshetik, hanem szintúgy veszélyessé válhatik. Azért is a várvédelmi bizottmány ezennel felhatalmaztatik, mindazt, ki ellen törvényszéki eljárást igénylő vád ugyan fenn nem forog, de kinek a várban tartózkodását benső meggyőződése szerint károsnak vagy veszélyesnek tartja, a vár köréből kiutasítani, sőt, hogy ezt tegye, ezennel kötelességévé tétetik.
6. A hadi tanács a tiszti kinevezés jogával s előléptetési hatalommal adandó jelentés mellett felruháztatván, a várvédelmi bizottmány arra is felhatalmaztatik, hogy azon tiszt urakat, kik szabályszerű rendes szolgálati alkalmazásban nincsenek, s ott feleslegesek, ide Debreczenbe utasítani, hogy másutt a hadseregnél alkalmaztassanak s általában mindent megtenni, mit a vár biztosítására ajánlatosnak vél.
Mérnöktisztekre ott szükség levén, addig is, míg többek küldetnének, Thaly Zsigmond mérnök százados őrnaggyá, Baranyay József főhadnagy pedig századossá kineveztetnek. Gróf Zichy Ottó iránt, kinek érdemei kellőleg méltányoltatnak, külön rendeletben történvén intézkedés.* Könnyen meglehet, hogy míg seregeink innen Pest felé menendnek, Önök rendelést veendnek, azt Buda felé segíteni. A haza számít önökre. Isten áldása velök.
L. a 297. sz. alatti aktát, 526. l.
Ered. fogalm. Vörös Antal kezétől. O. Lt. OHB 1849: 2413.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem