237. Debrecen, 1849 február 13. Kossuth válasza Vadász Manó szegedi polgármester katonai segítséget kérő feliratára.

Teljes szövegű keresés

237.
Debrecen, 1849 február 13.
Kossuth válasza Vadász Manó szegedi polgármester katonai segítséget kérő feliratára.
Vadász polgármester febr. 10-i jelentésében közölte Kossuthtal, hogy a szerb felkelők, miután Óbecsét, Zentát, Török- és Magyarkanizsát és a Bánátot elfoglalták, előző napon Szőreget is megrohanták s onnan a gyenge nemzetőri erők megszaladtak. Kérte Kossuthot, vegye fontolóra, milyen mérhetetlen kárt jelentene az országra Szeged elvesztése s ezért utasítsa Vécsey tábornokot hogy seregéből néhány harcedzett zászlóaljat küdjön vissza Szeged védelmére. Kossuth válasza:
Szeged városa közönségének.
Polgármesterüknek a szőreghi veszteséget tudató s rendes katonai erő segítséget sürgető levelükre* röviden válaszolom, hogy Damianics tábornok parancsot kapott egy erős brigádával, saját személyes vezérlete alatt Szeged tájára sietni, minden erőt öszpontosítani, s a rabló ráczokat visszaverni.*
Vadász szegedi polgármester fenti jelentése a szokástól eltérően nem a válasz fogalmazványa mellett van, hanem OHB 1849: 2211. sz. alatt.
A Damjanicsnak szóló ilyen értelmű utasítás nem szerepel az OHB iratai között; utalás történik azonban rá a febr. 14-én Damjanicsnak küldött 2006. sz. rendeletben. (L. alább, 253/i. sz. alatt, 449. l.).
A nemzet ez által roppant áldozatot hoz Szegednek. De Szeged városa közönsége gondolja meg, hogyha ezen vitéz tábornok s erős brigádája a nép részérőli erélyes támogatás miatt, ott soká vesztegelni volna kénytelen, meglehet, hogy Szeged védelmének a nemzet élete eshetnék áldozatul.
Azért tehát szedje össze Szeged, Vásárhely és vidéke minden erejét, s maga magát segítsen védeni – mert ha egy rabló népcsorda előtt a magyar fegyveres nép megfut, mint Szőreghnél megfutott, akkor a vidéket nem a kormány, de Isten maga sem képes megmenteni.
Csatában száz közül egy-kettő meghalhat – talán – ez lehetséges, de nem bizonyos, a bátor ember ahelyett, hogy maga halna meg, ellenségét teríti földre – a gyáva ellenben meghal mind bizonyosan, mert a vad ráczok leölik őt, feleségét, gyermekeit, kegyetlenül és felpörzselik házát, vagyonát.
Azt gondolom, nem nehéz a választás. És mégis Önök polgármestere azt írja, hogy a vásárhelyi lovas nemzetőrök futnak, a szegedi nép pedig megrémült és fél. – Félelem még senkit sem mentett meg a bajtól soha. Szeged és Vásárhely együtt közel 100,000 magyar! és ez fél hogy Szőreghről 7000 rácz rabló erőt veszen rajta.
Én láttam Szeged népét megesküdni, hogy a hazát menti meg,* hallottam asszonyait mondani, hogy piszkafával is leverik a ráczokat; s most azt írja polgármesterük Szeged városa nevében, hogy »Vásárhely szalad és Szeged fél 7000 rácztól.«
Kossuth szegedi tartózkodása alkalmával, 1848 okt. 4-én. (V. ö. előző kötet, 45. sz., 84. s köv. l.)
Önök segítséget kértek a rabló rácz csorda ellen. Ime a kormány a nemzet rovására leküldi Damianich tábornokot, a ráczok rettentő ostorát egy erős gyalog és lovas brigádával. Isten adja, hogy Szeged félelmének miatta a nemzet maga ne vesszen el.
Azonban leküldők; de megkívánjuk, hogy Szeged ezen erős hadcsapatra támaszkodva védje magát férfiasan, mert hiszen most ott nem is a hazáról, hanem csak önmagukról saját életükről, saját vagyonukról van szó. Emlékezzenek meg, hogy Szeged megvédése még a hazát nem menti meg, sőt ha tíz mértföldnyire egy rácz sem közelítene Szegedhez, de idefent egy eldöntő csatát elvesztenénk, ezen vesztett csatával Szeged is elveszne menthetetlenül – de elveszne a haza is! Az igazság Istene őrizzen ettől!
Szeged nem Szegednél mentetik meg, a ráczok nem a Bánságban győzetnek le, Arad, Temesvár nem Aradnál, Temesvárnál vétetik be, – mindez idefenn történhetik csak. Ha Windschgrätz legyőzetik, a rácz lázzadás magában megszűnik. A kígyónak, mellynek feje széttiportatott, tagjai rángatózhatnak egy kissé, de nem harapnak.
Azért tehát bátorodjanak fel Önök, és siessenek. Damianics megmenti Önöket, ha nem félnek, hanem bátor férfiakul csatlakoznak hozzá, s védelmezik magokat.
Isten Önökkel. Miskolcz, Kassa, Eperjes, Lőcse, Eger, Gyöngyös ki van ragadva az ellenség kezeiből Szeged csak úgy veszhet el, ha maga magát elveszti.*
A szegedi helyzet további kedvező alakulására l. Hadik Gusztáv ezredes, hadmegyei főparancsnok két febr. 11-én kelt jelentését a Közlöny febr. 15-i és 16-i számaiban.
Isten Önökkel.
Debreczen febr. 13. 1849.
a honv. bizottmány elnöke
Kossuth Lajos
S. k. litografált, eredeti, Hadtört. Lt. 1848/49-i vegyes iratok. 24. fasc.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem