Története.

Teljes szövegű keresés

Története.
Zeng keletkezése a történeti mesék korába nyúlik vissza. Valószínű, hogy legrégibb város a magyar tengerparton s az Adriai-tenger szigeteinek benépesítésével egyidejüleg települt meg. Plinius is említi Seniát. A IV. században már püspöksége is volt s Atilla hadai megostromolták a várost. Bizonyosat csak a XIII. századtól fogva tudunk róla, a mikor a tatárok elpusztították, a kiknek kivonulása után IV. Béla 1260-ban a Frangepán testvéreknek ajándékozta. A Frangepánok ujra fölépítették és benépesítették. 1297-ben Frangepán Dusán a ferenczeseknek kolostort épített a falakon kívül. Ezt a kolostort Lenkovich zengi kapitány 1558-ban leromboltatta s helyébe a Nehaj-erődöt emeltette; a ferenczeseknek pedig a városban épített uj kolostort 1559-ben.
A város 1388-ban, 1458-ban és 1462-ben különböző kiváltságokat kapott, melyeket 1473-ban Hunyadi Mátyás király megerősített. Ugyanő 1488-ban szabad királyi várossá emelte Zenget. Ekkor állott Zeng virágzása korának delelőjén; sokkal népesebb volt mint ma s a tizenkét templom emelte díszét. A város igazgatását a zengi gróf vagy kapitány, egy helyettese és 3 rektor vezette, a kik közül az első a nemesek, a második a polgárok, a harmadik a nép bírája volt. A bán a zengi főkapitány czímét viselte. A határőrvidékbe történt bekeblezésekor Zeng főbírája czímét a károlyvárosi parancsnokoló tábornok kapta.

Czirkvenicza. – A Kotorhegy.
(Czink Lajos felvétele.)

348Carlopago.
(Saját felvételünk.)
A zengiek vitézül védelmezték városukat, főleg a Modrusra csapott törökök ellen. 1526-ban, 1532-ben, 1557-ben, 1569-ben, 1587-ben és 1592-ben ismételten győzedelmeskedtek rajtuk. Erejüket a XVI. század elején a beköltöző uszkókok növelték, a kik azonban rablófészekké tették Zenget; mind a mellett a török ellen folytatott bátor portyázásaikért és az ellenséges 349Velence nyugtalanításáért a bécsi császári kormány jóakaró támogatásában részesültek. Első zengi kapitányuk Ronnach volt 1540-ben.
Mint Fiume történetéből tudjuk, a rakonczátlan rabló népet csak a madridi békeszerződés követelménye értelmében 1618-ban törték meg az uszkók családok széttelepítésével. A zengiek azért nem kevésbbé vitézül küzdöttek ezután is a törökök ellen. 1651-től 1686-ig hatszor álltak velük szemben. Ez utóbbi évben Likkánál és Gacskánál verték meg őket. 1702-ben a franczia-osztrák háborúban egy franczia hajó ostromolta Zenget, de Vukassovich Péter hősileg megvédelmezte.
A zengi püspökség ősrégi, már a IV. században állott. Az egyesített zeng-modrusi püspökség 1617-ből ered. Korbavia püspöke ugyanis 1459-ben a törökök elől Modrusba menekült. A terjeszkedő törökök miatt a püspökség innen is kénytelen volt tovább vándorolni s a püspök 1593-ban Noviba vonult a modrusi káptalannal együtt. 1607-ben ujjáalakították a püspökséget zeng-modrusi czímmel s ennek egyházmegyéjébe osztották Fiumet is. A zeng-modrusi püspök egyuttal a magyar főrendiháznak is tagja.
Zeng tengerészete ma még Portorét sem éri föl. Összesen 20 hajója van 1155 tonnatartalommal, 89 főnyi legénységgel. Az évi összes hajóforgalom alig fele Portorénak; 1700–1800 induló és érkező hajó, melyek összes tonnatartalma alig mulja felül a 100,000 tonnát.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem