II. Rákóczy Ferencz. Ocskay.

Teljes szövegű keresés

II. Rákóczy Ferencz. Ocskay.
Az alkalom nem sokáig késett. Midőn 1703 nyarán II. Rákóczy Ferencz a felső Tisza vidékén a szabadságharcz zászlaját kibontotta, napról-napra szaporodó serege ellenállhatatlanul nyomult a nyugati országrészek felé.
Rákóczy felkelésének hírére Koháry István gróf országbiró és császári altábornagy a dunáninneni vármegyékből összeszedett hadait a Vágvölgyén egyesítette. Rákóczy vezérei: Ocskay, a későbbi dandárnok (1705), Berthóty, később Rákóczy felső magyarországi tábornoka, és füleki Szőcs János szeptember havában már a szomszédos Hont vármegyében voltak. 14-ikén Korponát, 15-ikén Bozók várát kerítették kézre, mire a fenyegetett Körmöczbánya is Rákóczy hűségére esküdött. Ocskay innen Lévára ment és itt érte utól a báró Ebergényi-féle huszárezrednek egy pótcsapatát, mely hozzája csatlakozott. Ocskay szept. 17-én Lévát is kézre kerítette. Az őrség itt is hozzája csatlakozott és Farkas Sándor alatt ezredbe szervezkedett. Ocskay ekkor Léván ütötte föl főhadiszállását és Ebeczky Imre s Ádám segélyével megkezdte a toborzást, mi által serege néhány nap alatt 4000 főre szaporodott. Csapatai szerteszét kalandoztak a vármegyében. Kis-Tapolcsányt véres harcz után megszerezték (Thaly Kálmán, A gróf Bercsényi család, III., 58. l.), majd Szent-Benedek alá csaptak, szeptember 28-ikán pedig Verebélyen több mint 100 paripát és sok fegyvert szedtek össze. Szeptember havában, Szent-Benedek kivételével, az egész vármegye a kezében volt. A bányavárosokban tanáyzó kuruczok azonban igen sokat garázdálkodtak, úgy hogy Bercsényi Miklós gróf, Rákóczy vezérlő tábornoka s később az 1705-ben megalakított országos kormánytanács első senatora, kénytelen volt őket egy szeptember 30-ikán kelt erélyes hangú levéllel rendre utasítani. Ocskay László Léva elfoglalása után egybekelvén Tisza Ilonával, Léván vége hossza nem volt a dáridónak. A vezér példáját katonái is követték és tivornyázás közben még a vidék őrizetét is elhanyagolták. (Egykorú levél, közölve a „Pesti Napló”-ban 1880. évf., október 23-iki szám.)

II. RÁKÓCZY FERENCZ.
Az orsz. képtárból
A bécsi haditanács gróf Schlick Leopold lovassági tábornokot küldte Ocskay ellen. Schlick október 25-ikén hadával elindult Pozsonyból s miután 27-ikén Szerednél a gróf Forgách Simon, akkor még a 3. huszár-ezred parancsnokának vezérlete alatt álló megyei hadakkal egyesült, Léva felé vette útját, hol csapatát a Ritschán báró és Koháry gróf hadaival kiegészítve, mintegy 15.000 főnyi sereggel tört a kuruczokra. Schlick előhada október 30-ikán már Szent-Benedekig jutott. 31-én reggeli 10 órakor a Viard ezredes vezérlete alatt álló előhad a Perecz gázlóinál Ocskay huszáraira támadt, kiket egész Léváig nyomott vissza. A városba menekülő kurucz-had a gondtalanul tivornyázó táborban nagy rémületet okozott. Ebeczky Imre és Réthey Ferencz alig tudták a lovasságot nyeregbe ültetni. Mikor ez végre sikerült, hátrálni kezdtek. Schlick serege pedig, mely hivatalos adatok szerint 3600 gyalogosból és 1600 lovasból állott, ostrom alá vette a várost, a hol még az esti órákban kitűzték a fehér zászlót.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem