2.7 A domborzatábrázolás

Teljes szövegű keresés

2.7 A domborzatábrázolás
A térképeknél a domborzat jelölése (a „fent”és „lent” viszonyainak megállapítása) az egyik legfontosabb információ a felhasználó számára. A történelmi térképek nem számítanak kivételnek ebből a szempontból, a magassági viszonyok valamilyen jellegű bemutatása alapkövetelmény. A választott ábrázolási módszerek viszont témától függően különbözőek lehetnek.
Történelmi térképek esetében többnyire csak árnyékolásos domborzatábrázolást alkalmaznak a relief bemutatására. Többségében ez a megoldás elégséges a domborzati viszonyok érzékeltetésére, ám néhány sajátos esetben ez nem megfelelő. Ilyenek a valódi történelmi térképek azon típusai, melyek nagy részletességgel mutatnak be egy viszonylag kisebb területen bekövetkezett hadműveletet vagy csatát.
Nem kizárólag a 20. század csatáinál, de a megelőző korok háborúiban vívott ütközetek térképeinél is előnyös lenne a szintvonalas ábrázolás, ugyanis a summer nem adja vissza a domborzat pontos, mérhető képét csupán sejteti azt.
A részletes hadműveleteknél viszont a részletességen van a hangsúly, hogy adott esetben melyik terepszakaszon nehezebb támadni a domborzat miatt. Továbbá, hogy melyek az adott terület stratégiai magaslatai, melyek birtokában tűz alatt tartható nagyobb terület. (pl.: Sas-hegy, Gellért-hegy, Budapest esetében)
Térképem esetében szintvonalakkal történő domborzatábrázolás mellet döntöttem, mivel a részletes hadműveletek bemutatásához, így lehet a legpontosabban bemutatni (akár mérhető módon is) a magassági különbségeket.
Az alapszintköz tekintetében viszont már nehezebb volt dönteni. Először 20 m alapszintközre gondoltam, de a hadműveleti terület és a domborzat tanulmányozása után rá kellet ébrednem, ez nem adná meg a kellő részletességet. Ezért 10 m-re változtattam meg az alapszintközt.
A szintvonalrajz a 1:25000-es sztereografikus szelvények szintvonalrajza alapján készült. Ezek a szelvények a 1930-as évek elején készültek el és csak a síkrajzukhoz használtak légifotókat, a szintvonalrajz mégis pontosnak mondható.
A mai Gauss-Krüger térképek szintvonalrajzát azért nem használhattam fel, mert nem lehetett volna torzításmentesen a térképbe illeszteni a vetületi különbségek miatt, mivel a térkép minden más eleme a sztereografikus szelvényekről vagy azokból levezetett térképekből (várostérképek) került átrajzolásra.
A választott szintvonalrajz nagy részletességgel ábrázolja Budapest és környéke domborzatát, a történelmi tematika megrajzolása során bizonyosodott be menyire is fontos a szintvonalrajz az ilyen jelegű térképeknél.
A légvédelmi ütegek helyének megállapításánál légifotókat használtam és ezek alapján próbáltam a térképemen meghatározni a helyzetüket. A pesti oldalon számos esetben találtam olyan helyen ütegeket, ahol kisebb-nagyobb 10-15 m magas „buckák” helyezkedtek el. Értelemszerűen ezekre telepítették a németek a légvédelmi ütegeket. A szintkülönbség olyan minimális volt hogy a légifotókon fel sem tűnt, csupán a beazonosításnál derültek ki. Viszont ha summer, vagy nagyobb alapszintközű szintvonalas ábrázolást választok, ez az apró, de mégis fontos információ elveszett volna.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem