SZŰRNADRÁG – HARISNYA

Full text search

SZŰRNADRÁG – HARISNYA
A szűrposztóból szabott kabátfélék – a szűr kivételével – a női ruhatárakban is helyet kaptak, nők és férfiak akár felváltva is viselhették őket. Ez kizárt a nadrág esetében, amely a középkori és újkori európai férfiöltözetek legmeghatározóbb darabja lett. Kora egyben jelzi azt is, hogy a művelődés történetének nem is olyan távoli szakaszában alakult ki a nadrág ma ismert formája.
Elődjének tekinthető a 12. századi két hosszú szárból álló, derékon gallérba húzott zsinórral rögzített lábravaló, illetve vászonnadrág, a latin braccea (fr. bracies, ang. breeches, Kelly, F. M.–Schwabe, R. I. 1931: 5). Ennek szintén különálló szárakkal, de posztóból szabott változata bizonytalan helyet foglal el a mai értelemben vett harisnya és a nadrág között (Cunnington, Ph.–Cunnington, C. 1967: 14–15). Azt, hogy mégis inkább harisnyának tekintjük őket, az magyarázza, hogy a korábban combtőig, majd csípőig érő különálló szárakat a vászonalsó zsinórjához erősítették, vagy a szárak felső szélének és egy derékig érő mellény vagy zeke alsó szélének lyuksorába fűzött madzag segítségével 627rögzítették. Az egymástól független harisnyaszárak eltérő színűek is lehettek, s míg a szárakat gatyapőccel egymáshoz nem rögzítették, fel is cserélhették őket. Ilyen nadrágot/harisnyát viselt társadalmi rangtól függetlenül szinte Európa valamennyi népe (Cunnington, Ph.–Cunnington, C. 1967: 17–21).
Magyar elődeink sem voltak kivételek. A berhe vagy borhe, rejtőnek is nevezve, rövid, derékon megkötött alsónadrág volt. Ennek derékzsinórjához erősítették a harisnya szárait, de a harisnya rögzítésére olykor szíjat is használtak. Később a berhe és a harisnya különféle kapcsolódásaiból különféle nadrágformák alakultak ki, és a forma- és szerepváltások folyamán a nadrágokra vonatkoztatva a régies elnevezések is megmaradtak. Ilyen középkori örökség a Fekete-Körös völgyében a szűrposztó nadrágot jelölő berhe szó (Györffy I. 1912a: 12–14) és az Erdély-szerte szűrposztó nadrág értelemben használt harisnya.
Nagy Jenőnek (1957c) a moldvai csángók körében, a Bákó kerületben lévő Nagypatakon sikerült rekonstruálnia a 20. század elejéig a környező románság körében is ismert régies harisnyaviseletet. Itt a bokától ágyékig érő két szár felső végét, a külső oldalukra varrt madzag segítségével, a gatyakorchoz, alul pedig a kapcába fogták (Nagy J. 1957c: 481–482). A gyimesközéploki csángó harisnya is (Palotay G. 1937: 339) középkori részleteket őrzött meg. Az itteni harisnya szárai még különállóan, de már a derékvonalig értek, ahol visszahajtott korcába fűzték a nadrágszíjat, s a szárak közé itt fenék elnevezésű ülepet is varrtak. Akár Moldvában, a harisnya fölött itt is térdig érő inget viseltek, ami alól nem látszott ki a fenékrész. Moldvában ezért az ülepet csepűvászonból is szabták (Nagy J. 1957c: 482). Az ilyen harisnyaszerű nadrágokkal szemben a gatya szabását követi a szintén szűrposztóból szabott csángó icár, ami rendkívül hosszú szárral készült (Kós K. 1976: 207–208). A hosszú, szűk szár a lábon vízszintes ráncokat vetett, s a 12. században épült chartres-i székesegyház pásztordomborműveinek lábravalóit idézte (Davenport, M. 1976: 169). Az icár már derékig végigvarrt szárait olyan bőre szabták, hogy a szárak közé illesztett gatyapőc vagy hasíték nélkül is felhúzhatták, és a visszahajtott derékszél korcába húzott szíjjal – lényegében mint a gatyát – derékra erősítették. Ennek a nadrágformának két változatát mutatta be Nagy Jenő (1957c: 482–483): a székelységgel körülvett dobolyi románok körében használt gatyaharisnyát és a Székelyföldön, a Mezőségen, Szilágyságban és a Fekete-Körös völgyében egykor általános oláhos harisnyát. Ez utóbbit csak idővel, a székely harisnyává formálódott szűrnadrághoz képest ítélhették oláhosnak.
Míg Erdélyben ezekkel a régies megoldásokkal bajlódtak a férfiembereket ruházó asszonyok, az ország belsejében a 17. századi adatok szerint különféle minőségű szűrposztókból a szűrszabók varrták a szűrnadrágokat. Ezekhez tájilag eltérő megnevezésű, talán házilag is készített szűrposztót is felhasználtak. Így az északi megyékben a haninja, halina vagy hunya posztó, keleten a fejér harisnyaposztó volt a „szőr-nadrág” anyaga vagy a daróc. A 19. század elején a „vásári nadrágokat”, vagyis konfekcióban készült különböző minőségű nadrágokat komisz posztóból is szabták. A mesteremberek szabta-varrta szűrnadrágok szabásáról kétséget kizáró adataink nincsenek, csupán feltételezhetjük, hogy az ekkor általánosan viselt ellenzős „magyar nadrág” szabásvonalát követték (V. Ember M. 1966–1967: 222; Domonkos O. 1957: 123, 129–130).
Ehhez a nadrágtípushoz zárkózott fel ugyanis az idővel már oláhosnak titulált erdélyi nadrágforma, amely a 17. század végén még „tisztességes, sem bőv, sem szűk nem volt” 628(Apor P. 1972: 34). Míg a különálló nadrágszárakat, majd a gatya formára szabott icárt, gatyaharisnyát, sőt az oláhos harisnyát forgatva is viselhették, hiszen eleje-háta egyforma volt, a székely harisnya már csak egyféleképpen volt felhúzható. Hátsóján megőrizte az oláhos harisnya szerkezeti vonalait, a betoldott foltot, a farcsukot, elejét viszont ellenzősre szabták, immár nem is falusi asszonyok, hanem a harisnyaszabó kismesterek. A székely harisnya kialakulását minden bizonnyal meggyorsította Mária Terézia rendelkezése, aminek alapján az újonnan felállított székely határőr szervezet a korábbi katonai egységenként változó öltözetet vette át egyenruhaként, benne a korábban is „viselni szokot fehér harisnyát” is megtartva (Szádeczky L. 1908: 117). Ekkor szűkítették le a nadrágszárat, s aljára, hogy csizmába húzható legyen, varrták a szártekerőt, a talpalót (Nagy J. 1957c: 484). Az oldalvarrások megerősítésére szolgáló vóc vidékenként változó színét 1869-ben Orbán Balázs (1868–1873: II. 28) még azonosítani tudta a táji megoszláson alapuló határőrezredek színjelzéseivel.
Az ország legnagyobb részén a múlt század elején terjedő sokféle nadrágtípus és gyári anyag háttérbe szorította a szűrnadrágot, vagy pl. a mezőberényi cselédszerződtetésekben az 1830-as években átadta helyét a bőrnadrágoknak (Hentz L. 1972: 309). Ugyanekkor Erdélyben – akárcsak egyik-másik szűrposztó ujjast – újabb részletekkel, pl. zsebbel vagy zsinórozással gazdagítva még századunk 20-as éveiben is általánosan viselték. Ekkor, egy Csíkszenttamásból szabónak tanult legény hazatérve, mit sem tudott kezdeni tudományával, ha boldogulni akart, meg kellett tanulja a harisnyaszabást (Haáz F. R. 1929: 449). A harisnya hosszan fennmaradt viseletének köszönhető, hogy készítéséről és formai változatairól annyi szép néprajzi leírás született (pl. Palotay G. 1937: 338–339; Tőkés B. 1938: 194; Nagy J. 1974: 202; 1977: 332–333; 1978: 306–307; Kós K. 1972: 198).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me