ABAPOSZTÓ ÖLTÖZETEK

Full text search

ABAPOSZTÓ ÖLTÖZETEK
Maga az aba szó egy oszmán-török ruhafélét és egy durvább posztóanyagot is jelölt. Utóbbi értelemben megjelenése nálunk a 16. század elejére tehető (TESz I. 1967: 88). Népszerűségét a jobbára szürke gyapjúruháktól elütő fehér, még inkább vörös színének köszönhette, ráadásul – nyilván silányabb lévén – olcsóbb is volt a hazai szűrposztónál. 1600-ban egy Heves és Külső-Szolnok vármegyére vonatkozó árszabásban egy vég fehér szűr 6, a szürke és a tarka 5 forintot ért, míg egy vég fehér aba csak 4 Ft volt, és a vereset is csupán 25 dénárral értékelték többre (Németh G. 1990: 104).
Az abaposztó és az abaruhák nemcsak mesterektől, vásárokon voltak beszerezhetőek. A 16–17. században a „görög” kereskedők importárui között szerepelt a veres és fehér aba, valamint a legfinomabb „Liany aba”. Amíg az aba újdonságnak számított, még a fejedelmek, Apafi Mihály is abaköpönyegben járt. 1623-ban Bethlen Gábor Hodonin várát ostromolta – fejedelemnek kijáró öltözetben. Amint a várat kémlelgette, eltalálta egy golyó, mentéjét, kardját megrongálta. Mikor kísérete óvatosságra intette, abaköpö-nyegben és közönséges süvegben folytatta a szemlét (Kővári L. 1860: 16). Ugyanis ekkor az aba már a közrendűeké volt. A 18. század közepén pedig „alávalóbb embernek” számított, akinek abaköpönyege volt (Rettegi Gy. 1970: 90). Vörös abaköpönyeg járt pl. a 17. század végén megörökített gyaloghajdúnak (Viseletkódex 1990. 70. kép).
Bár 1658-ban a körmendi szabók is egész ruhát: nadrágot, dolmányt, köpönyeget 629varrtak abából (Iványi B. 1956: 271), a 17. századi fehér és vörös abanadrág, -dolmány, -salavári zöme kelet- és észak-magyarországi szabók műhelyéből került ki.
A 18. század elején az aba még mindig terjedt a hazai szűrposztó rovására, a „görög”, rác kereskedők bővítették is az abaruhák kínálatát, a dunántúli boltokban többnyire abamentét, a Duna–Tisza közén -nadrágot és -salavárit, Losoncon és Balassagyarmaton pedig abaköpönyegeket tartottak nagyobb számban (Bur M. 1985: 251–274; Zólyomi J. 1985: 213–337). A konfekcióval versengve a hevesi szabók zsinórral cifrázták a mente–dolmány–nadrágból álló együttest, Abaújban pedig az „abából való béres dolmány” mellett „aba czifra dolmány” is rendelhető volt. Abadolmányra, abanadrágra a szerződő cselédek, juhászok is szívesen alkudtak, 1758-ban Kiskunhalason emiatt a „Béresek convenciója felől új rendelés tétetett”, amely többek között az abanadrágot említi, mint amit „semmiképpen nem szabad légyen adni” (Molnár J. 1943: 123) a béreseknek.
A szűrposztó alapanyagául szolgáló juhfajta ritkulásával párhuzamosan csökkent a hazai szűrcsapók termelése. A 19. század eleji árszabásokban nyomon követhető, mint szorult egyre koncentráltabban egy-egy körzetre a szűrposztókészítés. Az egyre ritkábban emlegetett szűrposztó nadrágok, ujjasok mellett azonban a szűr a század második felében még ünnepi szerepet is kapott. A szűrszabók „abából” dolgoztak, ami tulajdonképpen már nem volt azonos a régi, balkáni importból származó posztóval, hanem erdélyi eredetű volt. Az erdélyi források halinaposztóról beszéltek, amikor a 19. század közepének brassói, nagyszebeni, nagydisznódi posztóit emlegették (Miskolczy A. 1982: 414–416). Ez az erdélyi szűrposztó volt az, amely „aba” néven a helybéli szászok ruházatának vagy pl. a torockói férfiak (Kővári L. 1854b: 137–138) nadrágjának, a kalotaszegi asszonyok szoknyaszegő abájának alapanyagát képezte. Ott, ahol az új divatú posztóruhák, a guba vagy a bunda nem térítette el a férfiakat a szűrtől – pl. Biharban, a Hajdúságban –, a fehér falú, eleven színekkel hímzett szűrök posztója is ilyen „erdélyi abaposztó” volt.
Vagyis a fehér vagy vörös abaposztó eleinte csak színfolt volt a magyar paraszti szürke szűrruhák között, a 19. században pedig – immár hazai gyártmányú, erdélyi változatában – a cifraszűrök alapanyaga lett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me