A szocialista realizmus a magyar irodalomban

Teljes szövegű keresés

26A szocialista realizmus a magyar irodalomban
Áttekintve a magyar irodalom fő törekvéseit, eszmei áramlatait és ábrázolási tendenciáit, felvetődik a kérdés: vajon a két világháború közti magyar irodalomban beszélhetünk-e szocialista realizmusról? Nálunk is megjelent-e már ekkor a világirodalomnak ez az új ága?
A szocialista realizmus – az új kor művészete, az imperializmus és a proletárforradalmak korának művészete. Olyan művészet, amely a forradalmi munkásmozgalomtól s a megvalósult szocializmustól, valamint annak világnézetétől, a marxizmus–leninizmustól ihletődve, pártosan, humanistamód a valóság lényeges törvényszerűségeit igyekszik megragadni. Sajátos esztétikai jellemzője, hogy a valóságot összefüggéseiben, társadalmi-történeti konkrétságában, változásában ábrázolja. Ugyanakkor nem köthető egyetlen stílusirányhoz, modorhoz sem, felhasználja a legkülönfélébb ábrázolási eszközöket új mondanivalója korszerű kifejezésére.
A magyar irodalomban már a Tanácsköztársaság idején megjelent a szocialista realizmus – habár csak kisebb művekben, olykor tervekben és törekvésekben. De kifejlődött és életerős ággá vált a két világháború között – még akkor is, ha a művek alkotói nem így nevezték. Történelmi távlatból tekintve: jelen volt a két világháború közti magyar irodalomban – és ez a tény szolgálhatott előzményül és alapul a felszabadulás utáni fejlődéshez is.
A szocialista realizmus megjelenése, művei nem köthetők mereven egyes csoportokhoz, szervezetekhez; a szocialista realista irodalom nem azonos még az illegális párt soraiban tevékenykedett vagy a szocialista munkásmozgalom sodrában felnevelkedett írók műveivel sem. Művek sora valósította meg a két világháború közti magyar irodalomban; s e műveket néha olyanok írták, akik előbb vagy utóbb más áramlathoz, más eszmei vagy művészi irányhoz csatlakoztak.
A magyar szocialista realizmus művei közt kell számontartanunk a szocialista irodalom legtöbb termékét, Komját Aladár verseit, Illés Béla regényeit, Gábor Andor publicisztikáját, Balázs Béla kései verseit és regényeit, de oda tartozik Illyés Gyula korai lírája, forradalmi költészete, a Puszták népe és a Petőfi, Veres Péter Számadása; ide tartozik Darvas József regényeinek, Nagy Lajos novellatermésének jelentős része, Déry Tibor A befejezetlen mondata, Kassák Lajos Egy ember életének első része – és a szocialista realizmus megvalósult példája Radnóti Miklós költészetének jelentős része, az "elsüllyedt nemzedék" lírája, a Munkásírók csoportjának műve.
A magyar szocialista realizmusnak van világirodalmi rangú, megvalósult példája: József Attila költészete. Műve nemcsak megvalósítója a szocialista realizmusnak, de új vonásokkal gazdagítója, továbbfejlesztője is; az ő költészete mintegy meghatározza, irányítja a további fejlődést. A magyar szocialista realista irodalomnak nemcsak legmagasabb csúcsa, de egyúttal művészi erejének, nemzeti kereteken túlterjedő hatósugarának bizonyítéka is.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem