Gyagyovszky Emil (1881 Budapest – 1961 uo.)

Teljes szövegű keresés

Gyagyovszky Emil (1881 Budapest – 1961 uo.)
Munkáscsaládból származik, maga is vasmunkás. 1903-tól szociáldemokrata pártalkalmazott, majd a Népszava belső munkatársa 1912-ig, amikor a Budapesti Kerületi Munkásbiztosító Pénztár alkalmazottja lesz. 1914-ben a frontra, majd orosz hadifogságba kerül s négy évet tölt a Kaukázusban mint fogoly. 1918 őszén hazatér, átveszi az általa még 1913-ban alapított Munkások Irodalmi és Művészeti Országos Szövetsége vezetését mint a szövetség elnöke. A Tanácsköztársaság megdöntése után elbocsájtják az OTI-nál betöltött állásából, s 1922-ben feloszlatják az általa vezetett Szövetséget is. Azontúl írói munkásságából élt. Irodalmi munkásságáért 1958-ban Munka Érdemrenddel tüntették ki, 1961-ben halt meg Budapesten.
485Első versei a Vasmunkások Szaklapjában jelentek meg a századforduló táján. Ez idő tájt gyakran szerepel munkásegyesületek színpadjain, olykor saját verseit szavalja. Nagyobb visszhangot a Népszavában közölt első verse, a Hazátlan bitangok kapott, melyben büszkén vállalja a szocialistákat "hazátlanoknak" bélyegző csúfszót.
Első verskötete (Az utca, 1906) már címében is programot adó: az "utca" emberének életét verseli meg, a proletariátus győzelmét várja. Tudatosan a nyomor költője (Lantom); változást áhító, buzdító hangja csaknem minden verséből kihallatszik (A mi ünnepünk, Előre, fiúk!). Reménykedve köszönti az 1905-ös orosz forradalmat, "a népszabadság ringó bölcsőjét" (Fönn északon). Együttérzéssel szól a törvénytelen gyerekek sorsáról és a züllésbe, a nagyváros mocsarába taszított "rongyos had" szenvedéseiről (Törvénytelen, Razziát tartanak). Leíró verseiben a munkásélet sötét tónusú képei mélyebb átéléssel s művésziebben rajzolódnak elénk (Kenyérharc, Hazafelé), mint az osztályelnyomást elvontan, retorikusan megfogalmazó költeményeiben.
Újabb kötete, a Hadüzenet (1908) a szegényekkel való azonosulástól a harcra buzdító lázadás irányába jelent előrelépést, s ugyanakkor – Komlós Aladár megállapítása szerint – "meggyőzőbb hatású" is, mivel itt "agitációs szólamok helyett már egyéni törekvésekből és személyes élményekből jut el az elvi tanulsághoz", mint például A reménység vagy Gyűlölök című versében. Az öncélú "finom dalok" művelőivel szemben a harcos állásfoglalás szükségességét hangoztatja ars poeticájában (Nem lehet). Legszebb verse, a gyermekkori élményeiből merített Sejtelem, a penészes hátú külváros, a füstös gyár-környék komor pátoszú, realisztikus leírása, szinte József Attila Külvárosi éj című költeménye korai előfutárának hat.
Későbbi verseiben megnőtt öntudattal és letisztultabb hangvétellel szólaltatja meg a munkásosztály győzelmébe vetett hitét (Világforrongás, Földindulás, A kalapács, A fundamentum), s realisztikus színekkel ábrázolja a proletariátus különböző típusainak életét (Ágyrajáró, Munkanélküli, Öntenek). A Horthy-korszakban írt egyes versei ugyanakkor a magányosság, az elfáradás szomorú érzéseit árasztják, s olykor a rezignált belenyugvás hangulatát is (A küszöbön, Hepehupán, Az élet szép). A felszabadulás után oldódik szomorúsága (Mégis szép volt), s különösen 1957-től már a megváltozott világ derűsebb színei is fel-felcsillannak költészetében (Útravaló).
Gyagyovszky Emil tematikában s bizonyos mértékig látásmódban és versépítésben is Csizmadia Sándor költészetének a követője. De míg Csizmadiának a nagyipari munkásság életét bemutató, érzelemvilágát kifejező versei tartalmi és világlátásbeli újszerűséget jelentettek, bár megformálásukban csak ritkán lépték túl a korabeli Petőfi-epigonok verselését, Gyagyovszky költészetében nincs meg az újszerűségnek az a varázsa, ami Csizmadiánál még hatásos volt. Igaz viszont, hogy szocialista meggyőződése a történelem viharéban erősebbnek bizonyult a Csizmadiáénál.
Tevékenységének másik ága a munkáskultúra fejlesztése terén bontakozott ki: e munkában kora ifjúságától részt vett, később maga is szervezett öntevékeny kultur-csoportokat, majd 1913-ban megalapította a Munkások Irodalmi és Művészeti Országos Szövetségét. Eredetiből lefordította Tolsztoj Kreutzer szonátáját és egy elbeszéléskötetét, Gorkij Gyónás című regényét, Csehov egy novellás kötetét és sok más orosz elbeszélést.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem