Szertartás,

Teljes szövegű keresés

Szertartás, bizonyos ünnepélyes cselekményeknél megtartandó alakiságoknak összessége. A Sz. az államjog s a nemzetközi jog terén s a fejedelmi udvaroknál nagy szerepet játszik, habár jelentősége a mult időkhöz képest csökkent. - Sz. az egyházban, l. Ceremonia, Ceremoniale és Liturgia.
A köz-Sz.-okban résztvevő katonaságnak Sz.-i tekintetében való vezetése a térparancsnokságokat illeti meg. A kivonulások, ünnepek és temetéskiséretek közül, a rend föntartásáról való gondoskodás, valamint az irántuk szükségessé váló tárgyalások, a közigazgatási ,városi s egyházi hatóságokkal szintén a térparancsnokságok hatáskörébe tartoznak. Katonai sorfalak (Spalier) feladata: hogy ünnepeken és egyébkor is, hol nagyobb embertömeg gyül össze, bizonyos térség a közlekedésnek szabadon tartassék. A sorsfalasok a templomban fövegeiket fejükön, fegyverüket pedig lábnál tartják és egyébként a vallásfelekezet szokásainak megfelelő magatartás követendő. A sorfal csak a templomon kívűl és csakis az oltári szentség közeledésekor és ő felségeik, valamint az uralkodóház tagjai előtt teljesít tiszteletadást, és pedig tisztelkedés által (fővetéssel) olyképen, amint ez egyesek számára elő van irva. Mozgásban a tiszteletadás elmarad. Minden a véderőhöz tartozó egyén tartozik a fegyveres hatalom zászlóit és az őröket szabályszerüen üdvözölni. A kat. és a nem egyesült görög egyházakbeli oltári szentség láttára, kat. vallásu egyes katonai személyek saját szertartásuk, más vallásuak hasonló esetekben saját vallásuk szokásai szerint viselik magukat. A király előtt a sorompőr háromszor, az uralkodóház tagjai, valamint idegen uralkodók és ezek családtagjai előtt kétszer kiált fegyverbe. Mihelyt az őrség fegyverbe lépett, a gyalogcsapatoknál a fővetés és a tisztelkedés, más csapatoknál csak a fővetés vezényeltetik. Tábornokok v. törzstisztek által kivont karddal vezetett csapatok előtt a gyalog őrségek szintén tisztelegnek. A díszjelet verik vagy fújják és a zászlót lehajtják a honvéd tiszti őrségen: a) a királyi pár, b) az uralkodóház tagjai, c) idegen uralkodók s családtagjaik, d) a közös hadügyminiszter, a magyar királyi honvédelmi miniszter előtt, ha tábornoki rangot visel és katonai egyenruhában jelenik meg; e) a hadsereg főfelügyelője; f) a tábornokok, g) a fegyveres hatalom zászlói és ama polgári testületek zászlói előtt, melyek számára ezen tiszteletadás engedélyezve van; h) a hadsereg- (fő-) parancsnok előtt a neki alárendelt csapatok körletében; i) a magyar királyi honvédség főparancsnoka s ennek adlátusa előtt; j) a hadtestparancsnokok és a vezénylő tábornokok kinevezett helyettesei előtt a nekik alárendelt csapatok, illetőleg a parancsnokságuk alatt álló katonai terület körletében; k) a hadi tengerészet parancsnoka, valamint a cs. és kir. hajóhad parancsnoka előtt amonárkia egész tengerpartja körletében. Az oltári szentség előtt a tiszteletadásnál csak a zászló hajtandó le.
A királyi felségek udvarlakán levő őrségek csak a következő esetekben teljesítenek tiszteletadást: a) az oltári szentség előtt, lehajtott zászlóval, dobszó nélkül; b) a királyi felségek, c) az uralkodóház tagjai előtt; d) idegen uralkodók stb. előtt; mindezek előtt lehajtott zászlóval és dobszóval. Dobszó (zeneszó) és a zászló lehajtása nélkül: e) a bibornokok előtt; f) az idegen hatalmak nagykövetei (és nejeik) előtt előre bejelentett ünnepélyes fogadtatásoknál; g) a közös hadügyminiszter, a magyar királyi honvédelmi miniszter előtt (l. fentebb); a hadsereg főfelügyelője, a tábornagyok, a honvédség főparancsnoka és adlátusa előtt, továbbá (az alárendelt csapatok körletében) a hadsereg- (fő-) parancsnok előtt; h) a fent j) és k) alatt említett méltóságok előtt.
Az egyes őrök katonai fölebbvalóikon kívűl az oltári szentség, az uralkodóház tagjai, idegen uralkodók, a fegyveres erő s az e részben kiváltságos polgári őrcsapatok zászlói előtt tisztelkednek. Ugyanezen tisztelgést teljesíti a miniszterek és országos politikai főnökök előtt a házuk előtt felállított díszőr. A királyi palotában, ő felségeik rendes székhelyén, egy század erejü díszőrség tartandó zászlóval. Ha ő felségeik hivatalos értesítés után a magyar korona országainak területére vagy ideiglenes tartózkodásra egy honvédállomásba érkeznek, a honvédség főparancsnoka ő felségeiket az ország határán, a kerületi parancsnok a honvédkerület határán fogadja. Minden nagyobb helyőrségben díszőrségül egy gyalog század az udvarlakhoz vonul. Ha ő felségeik vasúton v. gőzhajón utaznak, a pályaudvaron v. a kikotóhelynél is egy díszszázad vonul fel, ha lehet katonazenével, s ha van, zászlóval. Az egész helyőrség díszben kivonul s részint zárt rendben, részing sorfal gyanánt azon utcákon és tereken, melyeken ő felségeik a legfelsőbb udvarlakig áthaladnak, felállítandó. Egy törzstiszt ő felségeiket kivont karddal a helység határán várja és előttük lovagol. Pályaudvaron stb. akkor ránt kardot, mikor ő felségeik kocsiba vagy lóra ülnek. Ugyanigy várja ő felségeiket a legmagasabb parancsnok. Az udvarlakban a csapatokkal ki nem vonult öszszes tisztek várják. Ahol tüzérség van, ott mihelyt ő felségeik a helység határát átlépték, továbbá amint a helység bejáratához érkeznek, mindenkor 33 és midőn az udvarlakba érkeznek, 35 ágyulövés történik. Midőn ő felségeik egy vár (erőd) körletébe érkeznek, a várlobogót felhúzzák, s ha ezen körletet elhagyják, a lobogót bevonják. Ugyanez történik a laktanyai lobogókkal is. Hasonló Sz.-ok történnek ő felségeik elutazásakor.
A cs. és kir. fenségek, a főhercegek és főhercegnők rendes tartózkodási helyén, azok jelenléte alatt lakásuk előtt két díszőr állítandó fel. Helyőrségi állomásra érkezve, hasonló Sz.-sal fogadják, mint ő felségeiket. A szállás előtt két díszőr állatandó fel. Oly helyeken, hol tüzérség van, hasonló módon, mint ő felségeik fogadásakor, háromszor 24 ágyulövés adatik. Idegen felségeket, ha érkezésük hivatalosan tudtul adatott, ugyanazon tiszteletadások illetik meg, mint a főhercegeket. Ugyanez áll császári v. királyi fenségek, uralkodó nagyhercegekre és ezek nejeire, valamint trónörökösökre nézve; azonban az ágyulövések elmaradnak. Lakásaik előtt két díszőr állítandó fel és parancsőrtisztül egy alantas tiszt vezénylendő. A legmagasabb parancsnok tisztelgő látogatást tesz.
A zászló átvétele és átadása. A zászló, ha azzal kell kivonulni, egy század által (esetleg katonazenével) hozandó el. A csapat tisztelkedve fogadja a zászlót, mely alkalommal a díszjelet fújják (verik). A zászlónak (mely mindig tiszti őrségen, tiszti ügyeleti szobában vagy a csapatparancsnoknál őrzendő) átadása hasonló Sz.-sal történik. Új zászlónak egyházi fölszentelése nagy ünnepélylyel történik. A király születésnapján minden helyőrségi állomáson az egész helyőrség jelenlétében ünnepélyes istenitisztelet tartandó, mely alatt a gyalogcsapatok háromszor dísztüzet adnak. Erődített helyeken, a hadtestparancsnokságok állomáshelyein, valamint a monárkia minden országos fővárosában, ahol tüzérség van, az ébresztő idején, az istenitisztelet alatt és a díszebédi felköszöntőnél 24 ágyulövés történik. Ő felsége nevenapján minden helyőrségben ünnepélyes istenitisztelet tartandó.
Udvari gyász. Az udvari gyásznak hét osztálya van, melyek közül az első fő-, udvari és országos gyásznak neveztetik. A gyász 1-ső és 2-ik osztályának első időszakában az egyenruhában megjelenő minden tiszt, katonai lelkész és tisztviselő, a rövid gyászfátyolt a balkaron, továbbá tisztek és hadbiztossági tisztviselők a kardbojtot, a többi katonai tisztviselők a kardhüvelyt szolgálatban és azonkivül (a tábornokok, ha tábori övvel jelennek meg, ezt is) gyászfátyollal bevonva viselik. A csapatok zászlóin és a vár- (laktanya-) lobogókon a fő-, udvari és országos gyász első időszakában gyászfátyolok lengjenek. Az udvari gyász többi időszakában és osztályaiban csak a rövid gyászfátyolt a balkaron, és pedig az udvari gyász 1-ső és 2-ik osztályánál, továbbá, ha az udvari gyász főhercegek vagy főhercegnők halála után rendeltetett el, a föntemlített katonai egyének szolgálatban és szolgálaton kkívűl a többi osztályoknál azonban csak tisztek és csak szolgálaton kívűl viselik. A gyászidőnek tartama esetenként rendeltetik el; a gyász minden fokozata valamennyi parancsnokságnál, hatóságnál, csapatnál és intézetnél ugyanazon napon szünik meg, mint a legfelsőbb udvarnál. L. még Tengerészeti szertartás.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem