Kátrány,

Teljes szövegű keresés

Kátrány, többé-kevésbbé folyékony olaj, mely részint ásványi, részint növényi anyagokból állíttatik elő. (Az ásványanyagokat l. Aszfalt, Bitumen, Hegyi kátrány.) Fából is állítanak elő K.-t, s ennek neve fakátrány, s ez a fa száraz lepárlásának egyik nevezetes mellékterméke. Másik nevezetes melléktermék a fa-ecet (l. o.). Mindkettőt ugy kicsiben mint nagyban szokták előállítani. A K.-nak lepárolása után ismét 40% K.-olajat és 40% fekete szurkot lehet nyerni, mely utóbbi termény jelenleg legnagyobb mennyiségben ilyképen készíttetik, ámbár gyántákból is szokták előállítani. A K. előállítása legcélszerübben mindenkor az arra alkalmas erdők belsejében történik, hogy a nyers anyagot ne kelljen messzire szállítani és ott a tüzelőanyag is a legolcsóbb. Legtöbb és legjobb K.-t a gyántában gazdag fenyőfák adnak, különösen a bükkfa. Hazánkban K.-termelésre kicsiben a tuskókat és vastagabb gyökereket, mint a gyántában legazdagabb részeket szokták használni; nagyban való termelésnél azonban a törzsfát is, mint p. a Malacka melletti terjedelmes erdei fenyőállabokban. A fát mintegy 30 cm. hosszu és 3 cm. vastag darabokra hasogatják fel s ezeket a K.-égető kemencékbe, többnyire függélyes állásban, helyezik el. K.-t, faecetet, stb. többféleképen berendezett készülékekben lehet nyerni, u. m. vaskemencékben vagy retortákban, téglákból épült kemencékben, agyagkemencékben, sőt vermekben is. Az első a legtökéletesebb készülék, az utolsó a legkezdetlegesebb. A kemencét kivülről fűtik; az abban légmentesen elzárt fából felszálló gáznemü termények, melyek a fának vegyi bomlásából származnak, rézcsövön vezettetnek ki és hűtő-készülékeken keresztül, hol fokozatosan lehülnek. A lecsapódott részek azután edényekbe folynak, a süríthetetlen gázok ellenben a fűtésbe szállnak, hol meggyuladván, a retortát melegíteni segítik, vagy pedig, mint más berendezéseknél, csak a levegőbe szállnak. Vasretortákban történő termelésnél közönséges szárazságu fából súly szerint átlagosan 33% fa-ecetet, 8-13% K.-t és 21-26% szenet kapnak.
A fakátrány hathatós fertőztelenítő szer; az apró élősdieket megöli. A magyar gyógyszerkönyvben a hivatalos K. (Pix liquida) az erdei bükkfából készült legyen; különösen külsőszerül kenőcsökbe, bőrbántalmaknál (rüh) használják. Az aqua picis (K.-os viz) szintén gyógyszer és fakátrányból készül olyformán, hogy fakátrányt forró vizzel megkevernek és néhány napi állás után a sárgára festett vizet leöntik. A Juniperus oxycedrus fájából készült fakátrány az u. n. füstös fenyőolaj (oleum Cadinum, l. Kádi-olaj), melyet nálunk és Franciaországban készítenek, szintén gyógyszerül használnak. A nyirfakátrány (oleum Rusci) Orosz- és Lengyelországban készül; az orosz bagariabőr szagát e K.-tól kapja. - A K.-t, mint a gázgyártás melléktermékét, l. Gázgyártás. L. még Fenyőkorona-égetés.
A hajókon a K.-t különféle célokra használják, igy a kötelek bekátrányozására, hogy azok a nedvesség által kevésbbé szenvedjenek, a fahajók testének bekenésére (külsőleg), mely által a fa tartósabbá válik, nem korhad oly gyorsan és a nap hevétől nem hasad meg oly könnyen, továbbá a hajók dugacsolásánál (l. o.) az eresztékek betömésére.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem