Kozákok

Teljes szövegű keresés

Kozákok (orosz. kazakij), orosz eredetü harcos törzs, melynek neve az idők folyamán külön etnikus fogalommá fejlődött, noha kezdetben nem volt ily jelentősége. Kozák eredetileg a. m. kóborló, martalóc, s az orosz nyelvben «szabad ember» értelemben használják. Maguk a K. határozottan orosz eredetüek; fajrokonaiknak nyelvét, vallását és szokásait is megtartották, csakhogy korán külön váltak az oroszoktól s már a középkorban is függetlenek voltak. A K. két nagy csoportra oszlanak: kis-orosz és nagy-orosz K.-ra.
A kis-orosz K. (ma már csak a csernomori K.-ban maradtak fenn) legkorábban fordulnak elő a történelemben; 948. a Dnjepr deltája körül laktak. Később fölfelé húzódtak a folyam mentén (porogi K.) és halászattal meg hajózással foglalkoztak. Megszaporodva a hozzájuk csatlakozott lengyelekkel és oroszokkal, lassankint elfoglalták a Dnjepr keleti és nyugati területeit, mig észak felé egész Kijevig hatoltak. Ezóta különböztetik meg őket mint szaporogi (vagyis folyammenti) és ukraini (vagyis határőrvidéki) K.-at. A szaporogi K. teljesen függetlenül álltak az ó-szláv közületek mintájára, melyben ugy a földbirtok, mint a nyáj közös tulajdon, s e mellett a közület minden tagja szabad és egyenlő jogokat végez. Csak midőn háboruba mentek, választottak maguknak vezért (Ataman Kocsevoj), kinek diktátori hatalmat adtak. A Dnjepr szigetein erődített váraik (szjecsij) voltak, hol csak a nőtlen harcosok lakhattak; de minden kozáknak joga volt magának egy nőt rabolni, kivel a váron kivül lakhatott; a fiugyermekből aztán kozák lett, a leánygyermeket pedig anyjával együtt visszaküldték a nő családjához. 1520. egyik atamanjuk, Daszkovics, szervezte a martalóc bandákat és félelmes hadi erőre tett szert; ezek a K. segítették 1620-ban az ál Demetriust is, midőn Oroszország trónjáért küzdött. Az ukraini K. a nogáj és krimi tatárokkal folytatott évszázados küzdelmekben edződtek meg és a lengyeleknek voltak alávetve. De midőn a lengyelek a K. vallását megtámadták és jobbágyokká akarták őket tenni, Bulyba Tárász ataman vezérlete alatt fölkeltek és több ízben megverték a lengyeleket. A két nemzet közt a gyülölet folyton hevesebb lett, mig végre 1647-ban véres háborura vezetett; Chmielnickij Bogdán atamán több győzelmet aratott a lengyelek fölött s kényszerítette János Kázmér királyt, hogy a K. régi jogait és szabadságát megerősítse. De midőn a lengyelek ugy ezt, mint a későbbi (Biala-Cerkijev, 1650) szerződést megszegték, Chmielnickij az orosz cárhoz (Alexej Mihajlovics) fordult, s 1653-ban szövetséget kötött vele Moszkvában, mely szerint Ukraina Oroszországhoz csatoltatott. Igy vesztették el az ukraini K. függetlenségüket, mert Mazeppa is hasztalan igyekezett lerázni az orosz igát; utánuk a szaporogi K.-ra került a sor, kik 1775. jutottak orosz uralom alá.
A többi K. mind a nagy-orosz K.-hoz tartoznak. Ezek oly független és birtoknélküli harcosok voltak, kik saját személyük fölött szabadon rendelkeztek és a mongol hordák betörései előtt számos druzsinát, vagyis szabad és önkéntes katonai szövetkezetet alkottak orosz fejedelmek alatt. A mongol iga idejében a druzsinák részben feloszlottak, részben pedig tagjaik elköltöztek a pusztán tul a Don mellékére, hol szabadon élhettek. E törzsek később igen megszaporodtak, az orosz tartományokból hozzájuk szökött elégedetlen, vagy szabadságszerető harcosokkal, kikre a XVI. sz.-ban kezdték - eszmetársulás folytán - a K. elnevezést alkalmazni. Ezen doni K. sokáig védőbástyát képeztek az ázsiai hordák betörései ellen; rabló hadjárataikban az Ural torkolatáig is eljutottak, s az itt letelepült urali K. is tőlük erednek.
A K. vendégszerető, bátor s igen vállakozó és kalandos szellemü nép. Vallásra ortodox oroszok, kik a cárban egyházi és világi uralkodójukat tisztelik; a cár helytartói az atamánok (helytelenül hetmán) és a pópák. Az egykori martalócokból szorgalmas fölmívelő nép vált, amely már csak katonai szervezetében emlékeztet a régi K.-ra. A család feje mindig az atya, s a gyermekek nem válnak külön, hanem házasság után is a családban maradnak és közösen dolgoznak (l. Ó-szláv közületek). Erkölcseikben szigoruak; szeretik a tisztaságot, nagyon takarékosak és józanok. Természetük kitartó, az éhséget hetekig elbirják, de akkor egyszerre kitörnek, és dobzódásukban osztoznia kell annak, aki barátjuk akar maradni. A K. kitünő lovasok s egy részük állandóan be van osztva a rendes orosz hadsereg lovasságába. Falvaik (sztanicák) kötelesek évenkint bizonyos számu legénységet kiállítani, kiket ugyan az állam fizet és lát el, de fegyverzetet, egyenruhát és lovat maguknak kell beszerezniök. Fegyverzetük: lándsa, puska és sajátszerü ólomgombos bőrostor (nogájka), mely hasonlít ahhoz, minőt a régi krónikások a hunnok és avarok fegyvereiül irnak le. Tisztjeik csaknem mind a kozák főnemességből származnak.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem