Mesterséges beszédhangok

Teljes szövegű keresés

Mesterséges beszédhangok
A beszédhangok első sikeres mesterséges előállítása Kempelen Farkas nevéhez fűződik (1791). Kempelen, beszélőgépének építése során, számos, napjainkban is érvényes megállapítást tett a beszédhangokkal kapcsolatosan. A modern, számítógépes beszédelőállítással nem csak beszédhangokat és rövid mondatokat hozhatunk létre, mint Kempelen tehette 200 évvel ezelőtt; napjaink „beszélőgépei” már hosszú szövegek azonnali kimondására is alkalmasak. A mesterségesen előállított beszéd a tudományban és a gyakorlat számos területén hasznosítható.

Kempelen Farkas „beszélő gépe”
A beszédhangok ejtési hibái
 
Artikulációs hibáról akkor beszélünk, ha a beszédhang ejtése nem felel meg a magyar nyelvre jellemző képzési követelményeknek. A hátul képzett, alig pergetett r mássalhangzó (a francia r beszédhanghoz hasonló hang) a magyarban artikulációs hiba, raccsolásnak nevezzük. Nemegyszer tapasztalható, hogy a beszélő a sziszegő, susogó hangokat (pl. sz, s, z, cs) a két fogsora között, selypesen képezi, e jelenség a köznyelvben mint pöszeség, selypítés ismeretes. A hibás artikuláció javítását a logopédus tanár végzi. A beszédhangok elnagyolt képzésének vagy az időtartamok pontatlan megvalósításának korrekciójával a beszédtechnika foglalkozik

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem