Az első gyógyszergyárak

Teljes szövegű keresés

Az első gyógyszergyárak
Wagner Dániel nevéhez fűződik a hazai gyógyszeripar megteremtése, kezdetben csak a Nádor névre hallgató gyógyszertára melletti laboratóriumában állított elő – a kollégái számára is – gyógyítóanyagokat, később viszont létrehozta a Pesti Technikai Vegyészeti Gyár Rt.-t. Egy másik gyógyszergyáros pályája a "Sas" megnevezésű patikából indult 1901-ben, s ebből nőtt ki világhírűvé lett gyára. Richter Gedeonnak hívták, aki elsők között hozott forgalomba adrenalintartalmú oldatot, s az általa alapított gyár terméke a Kalmopyrin is. 1932-ben már három külföldi fiókot és 40 képviseletet tartott fenn Richter, s alkalmazottainak a száma elérte a 300-at. A magyar gyógyszeripart valóban világhírűvé tette. 1944-ben, sok-sok társával együtt meggyilkolták.
A harmadik gyógyszergyár a Chinoin lett, 1910-ben alapították, s az itt dolgozók száma hamarosan elérte az ezret. A Sevenal, Troparin, a Neomagnol, az Ultraseptyl, s más Chinoin szerek, no meg Issekutz Béla professzor találmányai e gyárat is világhírnévre emelték. A C-vitamin ipari méretű szintézisét és a papaverin nagyipari előállítását szintén itt oldották meg. A. Wander 1913-ban alapított gyógyszergyárat, ők forgalmazták a Karilt, a Germicidet, s más, ma is ismert gyógyszereket. A szérumtermeléssel foglalkozó Phylaxia alapítási éve: 1912.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem