Előismertetés Udvarhelyszékhez.

Teljes szövegű keresés

Előismertetés Udvarhelyszékhez.
Udvarhelyszék székely anya-széknek neveztetik azért, mert régente a székelyek főkapitánya legtöbbször itten lakott, itt tartattak a székely nemzeti gyülések, s a perek az egész székelyföldről ide fellebeztettek. Ma ugyan elesett ez előnyöktől, a központi fekvés által kifejlesztett ezen előjogaitól, de azért az anya-szék elnevezés mint történeti emlék fennmaradt egészen napunkig, és fennmaradt politikai értelemben is annyiban, hogy Udvarhelyszék áll Udvarhely anya-, s Keresztur- és Bardocz fiszékekből.
Fekszik pedig e szék az északi szélesség 46° 5' 0''-tól 46° 39' 20''; a keleti hosszaság 42° 22' 30''-tól 43° 25' 45''.*
Lenk lexicon.
Hosszusági kiterjedése északról délnek (a Bucsin tetőtől Barothig) 9 mfld.
Szélessége keletről nyugatnak (a Hargitától Szolokma határszéleig) 7 mfld.*
Benkő József szerint Udvarhelyszék 5 mfld hosszu, 3 mfld széles. Kereszturszék 2 mfld hosszu s csaknem ily széles, Bardóczszék 2 mfld hosszu, 1 1/2 mfld széles; ezek összege körülbelöl összetalál fennadott térmértékemmel. Udvarhelyszék kerülete Szigethi Gy. Mihály szerint (Nemzeti Társ. 1831. I. 40. l.) 18 mfld.
Kiterjedése 4733 geogr. négysz. mfld.*, melyből 31 falu által népesitett 15696/1600 négysz. mszfld. esik az Olt vidékéhez, 105 falu által népesitett 291336/1600 négysz. mszfldnyi terület a Maros folyam vidékéhez tartozik.
Vagy 45432/1600 trigonometrikai mfld. Lenk szerint.
Határai északról Marosszék és Torda megye (Görgényi havasok); észak-keletről Gyergyó, keletről Csik és felső Fehér megye peselneki járása (Bükszád és Mikó-Ujfalu erdőségei); délről Miklósvárszék, felső Fehérmegye rákosi járása és Kőhalomszék; nyugatról Kükülő megye nádasi kerülete, felső Fehérmegye pálosi járása.
Udvarhelyszék felülete hegyes, kevés térhelyel, keleti és északkeleti oldalán roppant havasok és ezekből kinyuló rengeteg erdőségek boritják. E havasok zömét a Hargita alkotja, melynek roppant trachyt tömegéből ágaznak ki az ezen széket behálozó hegységek, melyek a trachytgyüleg, vagy eocen-képződéshez tartoznak, s csak alább nyugaton mennek át a homok-kőzetekbe, mig délen az almási barlang szorosánál kárpáti mészkővel, és a Rikánál a kőhalom-hévizi bazalt tömeggel érintkeznek.
Ezen hegységek közé öt folyam völgye s azok számos mellék-csermélyeinek szükebb völgyei nyomulnak be. Ezen folyamok közül kettő, a Kis- és Nagy-Küküllő a Marosba, három: a két Homorod és Vargyas az Oltba ömlenek, s azért az előbbiek keletről nyugatnak, az utóbbiak északról délnek folynak.
A Nagy-Küküllő* ered a Gyegyószéli Küküllő tömezőben, s vagy 4 mfldig lakatlan havasok közt foly déliránynak, mig völgyének első faluját, Zetelakát eléri; Fenyéd-nél irányt változtatva nyugatnak fordul, s Udvarhelyszéknek fő folyamvölgyét alkotva, azt egész hosszában átszeli, mignem a Sárdi hidnál Küküllő megye területére folyik át. Utjában számos mellékfolyók vesz fel; ezek közt nevezetesebbek a Szikaszó, Dezsák pataka, Fenyéd vize, Nagypatak, Vágás vize, Fehérnyikó, Gagy vize.
A Küküllő nevét Szigethi (ugyanott) Kikelő-től származtatja, mivel az gyakran kel ki, vagy áradoz; latin neve Cicellus, németül Kukel, régi okiratokban Kikelbro, Kykellev, stb. néven. Cicellus nevét Szigethi attól származtatja, hogy kerülőleg abroncson foly. Folyamhosszasága 21 mfld. „Nagy“ előnevét is nem azért nyerte, mintha a Kis-Küküllőnél nagyobb lenne, hanem azért, mert amannál, (mely csak 16 mfld hosszu folyással bir) hosszabb vonalban foly. A Küküllő csak tavasszal hómenéskor tutajozható, s ekkor is csak negyed tutajakat szállit; terem benne márna, fehér hal, menyhal, a havasok közt pisztráng, Bőgőzön alól harcsa is.
A Kis-Küküllő ered a Bucsin-tető közelében levő Putna-tetőn, nem messze a Nagy-Küküllőtől, s mindjárt nyugati irányt vesz. Kezdetben Nagyág vizé-nek hivják, s csak Parajdon alól a Korond vize beömlésénél, kapja a Kis-Küküllő nevet. Itt csak hamar elhagyja Udvarhelyszék területét, legfelebb annak északi szélét érinti itt ott, hanem számos, ezen székben eredő, mellékfolyót vesz fel, mint az emlitett Korond vizét, Siklod patakát, Cseje patakát, Küsmőd vizét, Rava és Zsákod patakát.
A Nagy-Homorod* ered a Hargita előhegyeiben s délirányt tartva Homorod-Ujfalunál lép át Kőhalom-szék területeire.
A Homorod nevet Szigethi „hamarad-“tól származtatja, mivel az hamar árad, vagy vizet hamar ad. E folyók „Nagy“ és „Kis“ előneve is nem annyira vizmennyiségüktől, mint folyamhosszaktól származik, mert a mikor a Nagy-Homorod folyam hossza 7 mfld, akkor a Kis-Homorod csak 6 mfld. Egyesülésüktől Oltba szakadásukig 1 mfld hosszuságu területet futnak be.
A Kis-Homorod szintén a Hargita előhegyeiben ered az előbbivel párhuzamos vonalban haladva Jánosfalván alól ér Kőhalom-szék területére, mig Homorod (falu) mellett egyesülve, Szász-Ugránál ömlenek az Oltba.
A Vargyas vize* a Hargita vizeit gyüjti egybe, s annak számos csermelyeit felvéve, az almási barlang-szorosán tör át Bardoczszékre, hol a Kormos lángossal egyesülve felső-Rákosnál megy át felső Fehérmegye területére, s csak hamar az Oltba ömlik.
A Vargyas vizének folyamhossza 4 és 1/2 mfld, a Kormos-Lángossal való egyesülésétől Oltba szakadásáig 1/3 mfld.
E folyamok terei, és mellék folyóinak völgyületei termékenyek, de többi hegyes és oldalos helyei vizenyős sárga agyagtalajuak, mely csak gyakori trágyázás és szorgalmas művelés, háromszori szántás mellett terem, de ekkor buzát, rozsot, sőt tengerit is dusan tenyészt, kivéve a havaslaji néhány falut, hol leginkább rozsot és zabot termelnek. Déli része néhány falujában szőlő is van, de az sem ad valami hires bort; ellenben gyümölcs mindenütt nagy mennyiségben terem, s főként a fennfekvő falukban annak termelésére nagy gond fordittatik. Földmüvelés mellett a marhatenyésztés is nagyban üzetik, mire terjedelmes havasi legelői nagyon alkalmasok. A havasalji faluk (Oláhfalu, Zetelaka, Parajd) deszka-, zsendelymetszéssel, és kereskedéssel, a Homorod menti néhány falu mészégetéssel és széthordással nagy kereskedést üznek némely más faluk más kézmüiparral pótolják hiányaikat. Bányaipar főkép vasra szoritkozik, mely Sz.-Keresztbányán és Fülén, nagy mérvben üzetik, de ezen nagy jövöjü vállalatok, fájdalom, nagyrészt idegen részvényesek kezében vannak. Mesterségek főként a városokban; de azok is kifejletlen és elhanyagolt állapotban és oly kis mérvben, hogy a belfogyasztást is alig fedezik a kiviteli kereskedés nyerstermékekre (mint gyapju, bőr, viasz, méz), gyümölcsre (dió, cseresznye, szilva, alma), fa-készitményekre (deszka, épületfák, zsendely, szuszék, vékák, rosták, hordódongák,) turó és mészre s kevés gabonára szoritkozik.
Népe szép, erőteljes és szorgalmas, a havasalji falukban magas termetüek alább inkább zömökök, izmosak, s mivel nem voltak a határőrvidéki katonai szervezet elerkölcstelenitő befolyásának kitéve, legromlatlanabbak.
Politikai kormányzata az idők viszonyai alatt változott.* 1848 előtt, – midőn a megyéken csak a nemes élvezett politikai jogokat, – székelyföldön minden szabad székely (nem jobbágy) ép azon jogokat és szabadalmakat élvezte, mint a megyei nemes, sőt ha megyére kitelepült, ott is nemesnek tekintetett,* otthon pedig oly tág értelemben vett democrat szervezetü önkormányzati jogot, s oly döntő befolyást gyakorolt a közügyekre, hogy minden tisztviselőjét, még a szék élén álló főkirálybirót, vagy főtisztet is*, maga választotta, és erre szavazattal, és a közgyüléseken szólási joggal birt az utolsó czondrás székely ép ugy, mint a főnemes, mert a székely köztársasági szervezet szellemében és politikai értelemben teljesen egyenlő volt minden székely s tömegesen megjelenhetett a közügyek felett intézkedő ősgyüléseken vagy marchalisokon.*
Régen, midőn az egész székely nemzet fegyvert viselt, kezdetben a nemzet élén, később minden szék élén állott egy főkapitány, ki a népet lustrálta s hadba vezette, ez alatt kapitányok és hadnagyok álltak. A politikai kormányzat élén a fő-királybiró állott, alatta al-királybirák (szám szerint három) és a megyei szolgabirókkal egy hatáskörü dullók (minden járásra egy) álltak. A törvényszékeket rendes fizetett, és tiszteletbeli ülnökök, székelő birák alkották, volt pedig a fő-királybiró elnöklete alatt ülésező derékszék, mint fellebbezési törvényszék, mely 12 rendes ülnökből (assesor, székelő biró) és főjegyzőből állott. Ide fellebbeztettek régen a székelyföld alszékeinek minden itéletei, később csakis az Udvarhelyszék alszékein ellátott perek. Az alszékeken kezdődtek minden nemü perek, a metalis perek kivitelével, melyeket derékszékén is lehetett kezdeni. Az alszékeken elnökölt az al-királybiró, 7 rendes ülnök, s több tiszteletbeli táblabiró volt annak tagja. Kezdetben pedig külön alszéke volt ugy az anya, mint a fiu székeknek, de a kereszturi alszék 1764-ben a continua táblák felállitásával eltöröltetvén, csak két alszéke maradt Udvarhelyszéknek, az udvarhelyi és a bardóczfiszéki. Az 1849-et követett absolutismus mindezt fenekestől felforgatta, uj felosztást, uj berendezést, uj igazgatást hozott be, romba döntvén minden létezőt, lábbal tiporván minden történeti jogot és alkotmányos fogalmat; letüntével csak romokat hagyott hátra, melyek közül most nagy munkával kell kiásnunk eltemetett régi szokásainkat, s a khaoszból kikeresni a történeti alapot, hogy arra ujból felépithessük a szabadság szentegyházát.
Hogy a megyére telepedő székely nemesnek tekintendő s még a közszékely is a megyei ármálistával egyenjogu volt, azt a kormányszéknek 1755-ik évi felterjesztése tisztán mondja. Lásd az 1790–91-ki országgyülés jegyzőkönyve 343-ik lapja.
Ki a megyei főispányokkal ugyanazonos volt. A fő-királybirák szabad választását az App. Cons. III. R. 76. Cz. 1. Árt. is biztositja.
Melyek gyrasgyülések, közgyülések, székgyüléseknek, markalisoknak, ősgyüléseknek neveztették, ezeket a fő-királybirák hivták össze, ezek előtt számot adott a tisztség eljárásáról, felolvastattak a felsőbb rendeletek s azok felett a gyülés határozott, hogy teljesittessenek-e, vagy tisztelettel félretétessenek; rendelkezett a szék közgazdászati, közbiztonsági és közigazgatási kérdéseiben, s megválasztotta az országgyülési követeket, azokat utasitással látta el és megválasztotta minden évben a szék tisztjeit. A szék-gyüléseknek nem volt határozott ideje, hanem azok a szükséghez képest hivattak egybe, de évenként egy székgyülésnek legalább kellett tartatni;voltak azonban olyan évek is – mint 1845 és 1848 – midőn öt-öt székgyülést tartott Udvarhelyszék, 1790-ben pedig 7 székgyülése volt.
1848-ban ezen ősgyüléseket a széki (másutt megyei) bizottmányok helyettesiték, s mivel az 1848-ki törvények ős alkotmányunkat oda fejlesztették, hogy e hon minden polgárai szabadokká és egyenlőkké lettek, ez által a nemzetiségi kiváltságok és előjogok korlátozva lettek, minek alapján a székelyföldön is a tömeges ősgyülések helyett létrejöttek a bizottmányi gyülések; de mivel székelyföldön régen is sok volt a jogosult, nagyobb az értelmiség s az önkormányzat által kifejlett politikai érettség, az ilyen bizottmányi gyülések ugy 1848-ban, mint 1861-ben és 1867-ben sokkal nagyobb számát egyesiték a honpolgároknak, mint a megyéken, el annyira, hogy Udvarhelyszéknek 1861-ben kiegészitett bizottmánya 1200 honpolgárból alakult. Ezen bizottmányi gyülés választja ma is szabadon, kijelölés nélkül, a szék minden hivatalnokait, ennek kellene jogilag választani a szék élén álló főkirálybirót is, mely jogát azonban ideiglenesen a nemzeti kormánynak engedte át. Udvarhelyszék székháza Székelyudvarhelytt van.
Udvarhelyszék czimere és pecsétje egy négy mezőre osztott paizs, az osztályok kettejében öt-öt apró kereszt, más kettejében három tornyos erőd, a többinél magasabb közép tornyon kereszt van. Most használt pecsétjének körirata ez: „Sigillum universitatis sedis siculicalis, Udvarhely Anno 1757.”
Udvarhelyszéknek politikai felosztása még mindig a régi, s mint politikai fogalom még most is megvan az Udvarhely anya-, Keresztur és Bardocz fiuszékekre való felosztás, bár azok semminemü külön politikai előjogokat minővel, régen birtak, ma nem élveznek.
Oszlik pedig Udvarhely anyaszék a következő hat járásra: patakfalvi, bőgőzi, homorodi, oláhfalvi, farczádi, parajdi és etédi járásra.
Keresztur-fiszék két járásra, kereszturi és bőződi járásra.
Bardocz-szék egy külön alkirálybiróság alatti kerület alkot.
Ujdvarhelyszék összes népessége teszen 96,929 lelket.*
Hazánkban a statistika a legfejletlenebb állapotban van s a népességi viszonyokra nézve nagyon zavaros és hiányos adatokkal birunk, sőt azon beolvasztási politika, mely hazánkat századokon át marczangolta, főtörekvését oda irányozta, hogy a magyar népesség számát kicsinyitse, s igy akarta a világgal elhitetni, hogy széles nagy Magyarországon alig van 4 millió néhány százezer magyar, midőn az ujabb statistikai adatokból kiviláglik, hogy közel két annyian vagyunk. Azért az eddigi roszakaratu statistikai adatok nagyon kevéssé megbizhatók s nemzeti kormányunk egyik sürgős teendője az, hogy uj és igazságos népösszeirást rendezzen; míg ez megtörténhetik addig igyekezni fogok legalább a székelyföld statistikáját kitisztázni, s hogy a magyarsikkasztás (magyareltagadás, a székelyföldön mily nagyban üzetet, kitetszik Udvarhelyszéknek mellékelt táblázatából is, mely egyedül ezen székben 29,929 többletet mutat fel, mert az eddigi kormánykimutatások szerint Udvarhelyszék népessége csakis 67,000-ret tett; s ha ezen arányt vesszük – a mint vehetjük – az egész Székelyföldre, kitünend, hogy legalább is 100,000 székely volt elsikkasztva.
Ezek pedig mind székelyek, mert a csak 3901 lélekre menő keleti vallásuakat,* oláhoknak nem mondhatjuk, hanem csak is keleti vallásu székelyeknek, mivel ők magukat is annak tartják, mivel egy árva szót sem tudnak oláhul, elannyira, hogy lelkészeik is kénytelenek magyarul szónokolni templomaikban, s mivel ugy nyelv, mint viselet és szokásokban köztök és a székely közt semmi különbség nincsen,* s minthogy vallás egy szabad államban nemzetiséget nem alkothat, azért én a székelyföldi keleti vallásuakat, miként ők is ohajtják, székely testvéreink közé sorozom.
E tétel alatt a görög egyesült és és nemegyesült népesség összes száma értendő.
Főként 1848 óta, midőn a jobbágyság eltörlésével e haza minden lakója egyenlő és szabad lett, s igy azokká lettek az udvarhelyszéki keleti vallásuak is, kik addig mind jobbágyok voltak.
Hogy Udvarhelyszék népessége községenkint és vallásfelekezetileg miként oszlik fel, azt az ide mellékelt statistikai táblázat mutatja.* Van pedig e szerint Udvarhelyszéken.
Ezen táblázat a reformatus, katholicus és unitariusok 1867-ki névkönyvéből (Schematismus) készült; a keleti-vallásuak, zsidók, lutheranusok és idegenekre nézve az 1858-ki hivatalos népösszeirást használtam. Nem állitom én ezt tökéletesnek, hanem viszonyaink közt még is a lehető legjobb, mely a valóságot megközeliti. Elvül azon irányeszmét tüztem ki, hogy egy szabad államban nem lehet sem politikai, sem vallási előjog, és igy táblázatomban, az eddig követett szokástól eltérve, első rovatba azon vallásfelekezetet helyezném, melynek legtöbb hive van és azt következetesen átvittem a többi sorozaton is. A községek betürendes beosztásánál az előnév mellőzésével a főelnevezést vettem tekintetbe.
Reformatus35,759 lélek
Katholicus34,282 lélek
Unitarius22,263 lélek
Görög egyesült2,054 lélek
Görög nem egyesült1,847 lélek
Zsidó115 lélek
Lutheranus113 lélek
Idegen496 lélek
Öszvesen96,929 lélek.
Eezek két városban (sz. Udvarhely és sz. Keresztur) egy kiváltságos községben (Oláhfalu) 126 faluban* és két praediumban (felső Simánfalva és Árcso) vannak elhelyezve, és pedig a következő táblázatból kitetsző arányban.
Táblázatomba a városok beszámitásával csak 123 falu van felvéve, azért mert, a két Benczéd (felső és alsó), a két Kadács (nagy és kis) és a két Kede (nagy és kis) egy-egy tétel alatt jön elő. A praedium-lakók a szomszédfalukhoz vannak számitva.
Faluk és városok neve.
Összes népsége
Reformat. népség
Kath. népség
Unitarius népség
Görög e.
Görög n. e.
Zsidó
Luth.
Idegen
1. Abásfalva
399
2
13
346
38
. . .
. .
. .
. . .
2. Ábránfalva
65
52
11
1
1
. . .
. .
. .
. . .
3. Agyagfalva
784
776
2
5
. . .
1
. .
. .
. . .
4. (Homorod) Almás
1991
. . . .
72
1484
410
4
. .
. .
21
5. (Magyar) Andrásfalva
155
57
12
83
3
. . .
. .
. .
. . .
6. Árvátfalva
206
195
6
2
. . .
 
. .
3
. . .
7. Atyha.
1529
8
1509
2
. . .
6
. .
. .
9
8. (Kis) Baczon
555
455
6
4
. . .
84
. .
1
5
9. (Telegdi) Bazczon
1635
1390
34
94
. . .
108
. .
. .
9
10. Bágy
539
530
1
8
. . .
. . .
. .
. .
. . .
11. Bardócz
764
710
13
1
. . .
22
. .
. .
18
12. (Nagy és Kis) Benczéd
271
. . . .
2
269
. . .
. . .
. .
. .
. . .
13. Béta
307
25
282
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
14. Bethlenfalva
570
25
501
. . . .
43
 
. .
. .
1
15. Bethfalva
442
347
21
6
6
59
. .
. .
3
16. Bibarczfalva
702
615
24
10
. . .
50
. .
. .
3
17. Bikafalva
242
220
21
. . . .
1
 
. .
. .
. . .
18. (Alsó) Bold.-Asszonyf.
587
185
4
237
33
126
. .
. .
. .2
19. (Felső) Bold.-Asszonyf.
382
322
52
1
7
. . .
. .
. .
. . .
20. Bogárfalva
290
. . . .
290
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
21. Bordos
666
6
579
70
. . .
. . .
11
 
. . .
22. Bőgőz
1012
970
31
. . . .2
. . .
. . .
. .
. .
9
23. Bőzöd
1276
421
21
819
5
2
7
1
. . .
24. Csehétfalva
364
14
. . . .
348
. . .
. . .
. .
. .
2
25. Csekefalva
542
307
4
230
. . .
. . .
. .
. .
1
26. Csőb
340
. . . .
325
12
. . .
. . .
3
. .
. . .
27. Dálya
801
773
4
11
8
3
. .
. .
2
28. Décsfalva
91
86
5
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
29- Ders
1268
62
1
1198
. . .
. . .
. .
. .
7
30. Dobó
732
119
609
. . . .
. . .
4
. .
. .
. . .
31. Ége
307
302
1
4
. . .
. . .
. .
. .
. . .
32. Énlaka
694
1
4
678
5
5
. .
. .
1
33. Etéd
1480
1310
145
3
9
. . .
. .
. .
13
34. Fancsal
198
. . . .
198
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
35. Farkaslaka
1228
15
1210
1
. . .
. . .
. .
. .
2
36. Farczád
563
550
10
1
. . .
. . .
. .
. .
2
37. Fenyéd
550
. . . .
546
. . . .
. . .
2
. .
. .
2
38. Fiatfalva
779
394
23
232
35
94
. .
. .
1
39. Füle
1053
800
165
4
42
. . .
. .
28
14
40. Gagy
426
173
15
213
15
. . .
. .
1
9
41. (Kis) Galambfalva
670
608
6
2
. . .
54
. .
. .
. . .
42. (Nagy) Garalmfalva
1312
966
8
16
7
315
. .
. .
. . .
43. Gyepes
527
22
20
452
33
. . .
. .
. .
. . .
44. (Magyar) Hermány
1087
985
56
1
6
22
. .
2
15
45. (Magyar) Hidegkut
440
171
66
5
. . .
191
7
. .
. . .
46. (Alsó és Felső) Hodgya
435
420
15
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
47. Jánosfalva
359
9
2
340
8
. . .
. .
. .
. . .
48. Jásfalva
117
116
. . . .
1
. . .
. . .
. .
. .
. . .
49. (Nagy és Kis) Kadács
448
9
5
434
. . .
. . .
. .
. .
. . .
50. Kadicsfalva
453
3
445
1
. . .
. . .
. .
. .
4
51. Kányád
584
557
1
16
6
4
. .
. .
. . .
52. (Homorod) Karátsonf.
1069
41
183
694
138
2
. .
. .
11
53. Kecset
417
417
. . . .
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
54. (Nagy és Kis) Kede
427
173
2
252
. . .
. . .
. .
. .
. . .
55. Kénos
304
9
9
286
. . .
. . .
. .
. .
. . .
56. (Küküllő) Keményfalva
635
1
634
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
57. (Homorod)
357
39
35
211
71
1
. .
. .
. . .
58. (Székely) Keresztur (m. város)
2633
1561
403
539
8
35
8
29
50
59. (Kecset) Kisfalud
180
115
34
31
. . .
. . .
. .
. .
. . .
60. Kobátfalva
421
27
7
387
. . .
. . .
. .
. .
. . .
61. Korond
2386
36
1450
871
15
2
. .
1
9
62. Kőrispatak
1078
820
. . . .
248
1
2
. .
. .
7
63. Küsmöd
662
526
28
6
57
45
. .
. .
. . .
64. Lengyelfalva
388
2
382
2
. . .
. . .
. .
. .
2
65. Lokod
217
35
3
179
. . .
. . .
. .
. .
. . .
66. Lővéte
2717
43
2531
1
115
7
. .
. .
20
67. Magyaros
208
206
. . . .
1
. . .
. . .
. .
1
. . .
68. Malomfalva
862
6
847
6
. . .
. . .
. .
3
. . .
69. Máréfalva
1135
11
1054
. . . .
70
. . .
. .
. .
. . .
70. Martonos
691
24
22
636
3
4
. .
. .
2
71. Matisfalva
326
326
. . . .
. . . .
. . .
. . .
. .
. .
. . .
72. Miklósfalva
226
160
14
29
18
. . .
. .
. .
5
73. Medesér
635
131
17
474
7
5
. .
1
. . .
74. Muzsna
893
617
2
262
. . .
12
. .
. .
. . .
75. Oczfalva
196
190
4
2
. . .
. . .
. .
. .
. . .
76. (Kápolnás) Oláhfalu (kiváltságos hely)
1571
5
1551
. . . .
15
. . .
. .
. .
. . .
77. (Sz. egyházos) Oláhfalu (kiváltságos hely)
2185
. . . .
2132
. . . .
50
2
. .
1
. . .
78. Olasztelek
745
640
53
18
1
26
..
..
7
79. (Homorod) Oklánd
773
11
31
686
33
7
1
1
3
80. Oroszhegy
2913
2815
97
..
..
1
81. Pálfalva
529
523
6
..
..
82. Patakfalva
427
390
20
12
5
..
..
83. Parajd
1375
1020
276
30
4
7
7
31
84. Rava
791
7
25
704
55
..
..
85. Recsenyéd
277
6
4
267
..
..
86. (Homorod) Remete
254
1
234
12
7
..
..
87. Rugonfalva
677
670
3
4
..
..
88. Száldobos
636
490
24
2
118
..
..
2
89. Sándorfalva
165
152
5
8
..
..
90. Székelyszálás
236
1
235
.…
..
..
91. Szt. Ábráhám
567
143
10
413
..
..
1
92. Szt. Demeter
775
20
703
5
6
1
37
..
3
93. Szt. Erzsébet
1140
950
13
5
163
7
..
..
2
94. Szt. Király
850
835
.…
12
..
..
3
95. Szt. László
164
162
1
.…
1
..
..
96. Szt. Lélek
653
13
640
.…
..
..
97. (Homorod.) Szt. Márton
815
348
28
375
59
..
..
5
98. Szt. Mihály
429
32
42
343
4
8
..
..
99. Szt. Miklós
172
11
161
..
..
100. (Homorod) Szt. Pál
713
80
27
593
13
..
..
101. (Homorod) Szt. Péter
260
30
1
229
..
..
102. Szt. Tamás
144
142
.…
..
..
2
103. Siklód
1347
1342
.…
..
..
5
104. (Alsó) Siménfalva
872
239
8
605
14
..
..
6
105. (Alsó) Sófalva
1563
1446
112
5
..
..
106. (Felső) Sófalva
1740
1651
46
11
1
..
..
31
107. Szolokma
475
474
1
.…
..
..
108. (Kis) Solymos
1052
201
2
848
..
..
1
109. (Nagy) Solymos
1042
775
19
195
51
..
..
2
110. Szombatfalva
711
60
610
17
6
..
..
18
111. Sükő
239
223
15
.…
..
..
1
112. Tarcsafalva
363
23
7
330
1
..
..
2
113. Telekfalva
401
401
….
..
..
114. Tibod
107
2
101
….
2
..
2
115. Tordátfalva
611
7
4
600
..
..
116. (Székely) Udvarh. (v.)
3652
1300
2110
33
43
24
19
23
100
117. (Bőződ) Ujfalu
695
139
220
130
195
3
8
..
118. (Homorod) Ujfalu
336
10
14
291
12
9
..
..
119. Ujszékely
799
348
1
435
13
..
2
120. Ülke
437
435
2
..
..
121. Vágás
597
21
568
….
6
..
..
2
122. Vargyas
1945
302
48
1348
12
233
..
2
123. Városfalva
444
5
9
422
4
3
1
..
124. Véczke
986
937
8
38
2
1
125. (Magyar) Zsákod
806
14
400
374
11
4
..
3
126. Zetelaka
3193
3185
….
1
..
3
4
Lapöszveg
96929*
Nagy-Baczonnak egyik része Miklósvárszékhez tartozik; de sokkal kisebb része ez a községnek Udvarhelyszékhez tartozó részénél, alig 500 lelket számláló, én azért ezen egyház megyének összes népeségét tettem az udvarhelyszéki rovatba, s ezen többlet kétségtelenül fedezve lesz az azóta létre jött szaporodás által.
35759
34282
22263
2054
1847
115
113
496
 

Udvarhelyszéki népviselet.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem