Tbc

Teljes szövegű keresés

Tbc
A szövettenyészet jobb alternatíva a tbc-diagnózis felállítására, mint a fertőző szövetek leoltása a tengeri malacokra. Az állatvédő szervezetek fő tevékenységi köre, hogy az állatokon végzett kísérletek helyett a tudósok az alternatív módszereket használják.
Célkitűzéseiket támasztja alá az a tény, hogy napjainkban egyre több azoknak a kutatóknak a száma, akik mindenben megkérdőjelezik az állatkísérletek fontosságát. Véleményük szerint a korszerű egészségügy követelményeit az állatkísérletek egyáltalán nem elégítik ki.
A különböző betegségek ugyanis nemcsak szervi eredetűek. Okai között több olyan más tényező is található, amelyeket állatokon nem lehet vizsgálni. Az alternatív módszerek fejlődésének, az állatkísérleteket ellenző tudósok számának rohamos növekedése ellenére még mindig igen magas az állatokon végzett tesztelések száma.
Richard D. Ryder kísérleti pszichológus adatai szerint 1971-ben Hollandiában több mint egymillió kísérleti állatot használtak fel. Ausztráliában 850 000-t, Kanadában 2 768 000-t, Indiában 870 000-t Dániában 1 400 000-t, Izraelben 323 000-t, Japánban 19 000 000-t.
Svédországban 1974-ben egymillió állaton végeztek kísérletet. Ebből 2 925 majom, 2 400 kutya, 4 900 macska.
A nyolcvanas években tömegméretű kampányok indultak a laboratóriumi állatok fokozott védelméért. Ma már csaknem mindegyik nyugat-európai ország engedélyhez köti az állatkísérleteket, s ezekről szigorú nyilvántartást vezetnek.
A magyar tudományos életben is hasonló feltételekkel lehet ezeket a teszteket elvégezni, azonban a kozmetikai, hadiipari, vegyipari, valamint az élvezeti cikkek gyártásához használt állatkísérleteket nem lehet nyomon követni.
Sem a felhasznált állatok fajáról, sem pedig számáról nem lehet adatokat beszerezni. Ezen a téren ugyanakkora a káosz, mint több más, a honi állatvilágot érintő kérdésben (Pl. gyepmesteri telepek vagy állatotthonok száma).
Az állatvédelmi törvény tárgyalását előkészítő Az állatok életkörülményei Magyarországon című tájékoztató alapján közöljük az adatokat arról, hogy Európa néhány országában hány állat kísérletet végeznek évente az orvostudomány megbízásából:
Franciaország:3,6 millió
Nagy-Britannia:3,1 millió
Hollandia:867 ezer
Magyarország:260 ezer
Portugália: 87 ezer
Görögország: 25 ezer
A legfejlettebb országokban a tudományos célra felhasznált állatoknak mintegy 85 százaléka kis rágcsáló, nálunk viszont ez az arány 95 százalék.
Magyarországon 1997-ben a gyógyszeriparban felhasznált kísérleti állatok száma 166 000, ami az egész kutatási szektor által felhasznált állatok számának több mint fele.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem