Gazdaságfejlesztés

Teljes szövegű keresés

Gazdaságfejlesztés
A mezőgazdaság exportképességének növelése érdekében, a tulajdonviszonyok átalakulásával párhuzamosan – a természeti és társadalmi hagyományoknak is megfelelő – integrált (termesztés, felvásárlás, magas szintű feldolgozás, értékesítés) tájtermesztési eljárásokat kell bevezetni. Profitorientált, versenyképes mezőgazdaság alakulhat ki Csongrád és Békés megyében, valamint Bács-Kiskun megye kedvezőbb adottságokkal rendelkező Duna menti sávjában. Bács-Kiskun megye kedvezőtlen adottságú területein a mezőgazdasági termelés volumene csökkenhet, de a család és a szűkebb piacra termelő, töredék munkaidőt, illetve az állástalan otthonmaradók idejét kihasználó termelést továbbra is támogatni kell.
Az iparban a kis nyersanyagot, de jelentős kooperációt, szakképzett munkaerőt igénylő, kis- és középüzemi méretű ipar fejlesztése támogatandó, hogy javuljon a gazdaság eltartóképessége.
Szeged, Kecskemét és Békéscsaba és kisebb mértékben Baja alkalmas lehet olyan innovációs központként, illetőleg decentrumként való fejlesztésre, amelyek az egész térségre kiható dinamikát tudnak közvetíteni.
Békéscsaba–Gyula térségében gazdaságfejlesztő tényező lehet egy vállalkozási zóna létesítése.
Dél-Alföld gazdaságában is egyre jelentősebb szerepet játszhat az idegenforgalom. A hagyományokkal is rendelkező termálturizmus mellett a „zöldturizmus” (Kiskunsági Nemzeti Park, Alsó-Duna-szakasz, Alsó-Tisza) és a falusi turizmus fejlődésének jók az esélyei. A hagyományos tanyasi, falusi kínálatot a kulturális turizmus elemeivel javasolt erősíteni. A közeljövőben jól kihasználható Ópusztaszer és környékének növekvő vonzereje.
A térség iparfejlesztési lehetőségeit döntően a mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlődése határozza meg. A mezőgazdaság tulajdonviszonyainak átalakulása, a magángazdaságok térnyerése szükségessé teszi mezőgazdasági kisgépek fejlesztését és gyártását. Erre és a hagyományokra alapozva iparfejlesztési lehetőségek a következők:
– mezőgazdasági termékek, élelmiszerek feldolgozásához szükséges mezőgazdasági, élelmiszer-ipari gépek gyártása;
– biotechnológia;
– talajműveléshez, betakarításhoz szükséges gépek fejlesztése és gyártása;
– könnyűipar, textil- és textilruházati ipar.
Szeged, a szellemi potenciálra építve, a térség jelentős innovációs központjává válik. Indokolt az európai logisztikai központok hálózatához illeszkedő központ kiépítése is, Szeged, esetleg Kecskemét térségében.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem