Katonai hivatalok és szervezetek

Teljes szövegű keresés

Katonai hivatalok és szervezetek
A fentiekben ismertetett parancsnoki szervezet mellett a Katonai Bizottság és/vagy a NATO-főparancsnokságok alárendeltségébe tartozik néhány katonai hivatal, valamint kutató és kiképző intézmény. Ide tartoznak a következő szervezetek:
Az Űrkutatási és Fejlesztési Tanácsadó Csoport (AGARD), amelyet 1952-ben hoztak létre és katonai hivatalként 1966-ban helyeztek a Katonai Bizottság irányítása alá. Feladata, hogy elősegítse és javítsa az űrkutatással kapcsolatos információk cseréjét a NATO-tagállamok között. Az AGARD tudományos és műszaki tanácsokat és segítséget nyújt a NATO Katonai Bizottságának az űrkutatás és fejlesztés terén, különös tekintettel a katonai alkalmazásra. A csoport székhelye Párizsban van.
A Katonai Szabványosítási Hivatal (MAS) a NATO szabványosításért felelős legfőbb katonai hivatala. 1951-ben hozták létre azzal a céllal, hogy elősegítse a tagállamok között a hadműveletek, eljárások és anyagok szabványosítását, s így lehetővé tegye a NATO-erők lehető leghatékonyabb, közös működését. A nemzetközi műszaki szakértőcsoportok és a MAS közötti együttműködést a NATO Szabványosítási Csoportján keresztül szervezik meg, egyidejűleg kapcsolatot tartva a NATO Nemzetközi Titkárságával és a Nemzetközi Katonai Vezérkarral. 1970 januárjában a Katonai Szabványosítási Hivatal székhelyét a NAOT brüsszeli központjába helyezték.
A NATO Elektronikai Hadviselés Tanácsadó Bizottságát (NEWAC) 1966-ban állították fel, hogy támogassa a Katonai Bizottságot, a NATO-főparancsnokságokat és tagállamokat azáltal, hogy olyan speciális többnemzetiségű szervezetként működik, amely a három haderőnem bázisán előmozdítja a hatékony elektronikai hadviselési képesség kifejlesztését. A bizottság figyelemmel kíséri az egyes országokban és az integrált katonai parancsnoki szervezetben a NATO elektronikai hadviselési képességének javítása érdekében hozott intézkedések végrehajtásában elért eredményeket. A NEWAC a NATO-országok és a főparancsnokságok képviselőiből áll. Elnöke és titkára a Nemzetközi Katonai Vezérkar (IMS) Hadműveleti Főosztályának állandó állományába tartozik.
A NATO Kiképzési Csoport (NTG) felelős a NATO-n belül a kiképzés többnemzetiségű alapon történő megszervezéséért. A csoport célja, hogy javítsa és bővítse a tagországok között létrehozott kiképzési formákat, valamint kezdeményezéseket tegyen a többnemzetiségű kiképzés megszervezésére. Az NTG a NATO Katonai Bizottságának tesz jelentést.
A NATO Katonai Egészségügyi Szolgálatai Vezetőinek Bizottsága (COMEDS) az a testület, amelyet korábban EUROMED-nek neveztek, és része volt az 1993 végén feloszlatott Eurocsoportnak; bizottságként 1994 januárjában alakult meg a NATO Katonai Bizottságának felügyelete alatt. A tagországok legmagasabb szintű katonai egészségügyi szervei alkotják, és központi szerepet tölt be ezen a területen folyó fejlesztésben és koordinációban, valamint tanácsot nyújt a Katonai Bizottságnak.
A Katonai Bizottság Meteorológiai Csoportjának (MCMG) feladata, hogy tanácsot adjon a Katonai Bizottságnak a NATO-t érintő meteorológiai ügyekben és megtegye a megfelelő ajánlásokat. A csoport a Katonai Bizottság koordináló szerveként működik a NATO-n belül a katonai meteorológiával kapcsolatos minden politikai, eljárási és technikai témában.
A Katonai Távközlési és Információs Rendszerek Hivatalai – műszaki szaktanácsot adnak a Katonai Bizottságnak a tevékenységi körébe tartozó katonai ügyekben. Ezek a hivatalok a következők:
– a Szövetséges Összeköttetési és Számítógép-biztonsági Hivatal (ACCSA);
– Szövetséges Távolsági Vonalak Hivatala (ALLA);
– Szövetséges Rádiófrekvencia Hivatal (ARFA);
– Szövetséges Harcászati Távközlési Hivatal (ATCA);
– Szövetséges Adattovábbító Rendszerek Kölcsönös Működtetését (interoperabilitását) Biztosító Hivatal (ADSIA);
– Szövetséges Haditengerészeti Hírközlési Hivatal (ANCA).
Ezen hivatalok állandó állománya – a londoni központú Tengerészeti Hírközlési Hivatal kivételével – a NATO Nemzetközi Katonai Vezérkar állományából kerül ki és Brüsszelben működik.
A távközlési és információs rendszerek ügyeiben a Katonai Bizottság ezen kívül tanácsokat kap a NATO Távközlési és Információs Rendszerek Bizottságától (NACISC), amely ugyanakkor az Észak-atlanti Tanácsnak és a Védelmi Bizottságnak tesz jelentést. A NACISC munkájához segítséget nyújt az Összeköttetési Rendszerek Munkacsoportja (CSWG), és az Információs Rendszerek Munkacsoportja (ISWG).
A Szövetséges Hatalmak Európai Legfelsőbb Parancsnokságának Műszaki Központja Hágában van és a szövetséges hatalmak európai főparancsnokának politikai irányítása alá tartozó nemzetközi katonai szervezetként működik. Feladata, hogy tudományos és műszaki tanácsot és segítséget nyújtson a SHAPE-nek, továbbá, hogy kutatást folytasson, tanulmányokat, vizsgálatokat és fejlesztési terveket készítsen és műveleti kísérleteket hajtson végre az európai főparancsnokság számára. Tevékenysége eredetileg a légvédelmi kérdésekre korlátozódott, de 1963-ban kibővült és most az Európai Szövetséges Főparancsnokság hatáskörébe tartozó valamennyi katonai kérdésre kiterjed.
A Műszaki Központ jelenlegi programja elsősorban az európai főparancsnokságot foglalkoztató három fő területre irányul, amelyek a következők: a fegyveres erők képessége és felépítése, beleértve az új fegyverek és technológiák hatásfokát; vezetés és irányítás, beleértve az automatizált adatfeldolgozás bevezetését; összeköttetések, beleértve a koncecpiók kidolgozását, a rendszerfejlesztést és a műveleti támogatást.
A Szövetséges Hatalmak Atlanti-óceáni Legfelsőbb Parancsnokságának Tengeralatti Kutatások Központját (SACLANTCEN) 1959-ben hozták létre az olaszországi La Speziában, majd 1963-ban a NATO hivatalos katonai szervezete lett. A Központ feladata, hogy tudományos és műszaki tanácsot és segítséget nyújtson a SACLANT számára a tengeralattjáró-hadviselés és aknaelhárítás terén. A Központ kutatásokat és korlátozott körben fejlesztést végez (de mérnöki tevékenységet és gyártást nem) a fenti szakterületeken, beleértve az oceanográfiát, a műveleti kutatást és elemzést, a tanácsadó és konzultációs tevékenységet és a feltáró kutatásokat. 1986 júliusában vízre bocsátották La Speziában az Alliance (Szövetség) nevű 3 200 tonnás tengeralatti kutató járművet, az első hajót, amelynek költségeit a SACLANTCEN égisze alatt a NATO-országok közösen fedezték. A hajó 1988 májusától működik rendeltetésszerűen.
A NATO Védelmi Kollégiumát 1951-ben alapították Párizsban, majd 1966-ban áthelyezték Rómába. A Katonai BIzottság irányítása alatt áll, amelyet egy független Tanácsadó Testület segít.
Tanfolyamokat szervez a tagállamok azon katonatisztjei és polgári tisztségviselői részére, akik előreláthatólag kulcspozíciókba kerülnek a NATO-n belül vagy saját nemzeti szervezeteikben. 1991 óta lehetőség nyílik arra is, hogy a NATO Védelmi Kollégiumának tanfolyamain részt vegyenek a Szövetség együttműködő partnereinek tisztjei és polgári tisztségviselői. A Kollégium parancsnoka legalább altábornagy rendfokozatú tábornok, akit hároméves időszakra neveznek ki. Munkájában a parancsnokot olyan tanszék segíti, amely egy polgári személyből, két katonai helyettesből és legalább nyolc tanszéki tanácsadóból áll. A tanfolyamok előadásokat és vitákat, csoportos tanulást és bizottsági munkát foglalnak magukba, az oktatók számára tanulmányutakat szerveznek az Egyesült Államokba, Kanadába és az európai tagországokba. A tanfolyamokon való részvétel követelménye egy szakterületen való jártasság és alapos angol vagy francia nyelvtudás.
A NATO (SHAPE) Iskolája a németországi Oberammergauban működik, és az Atlanti Szövetség katonai és polgári állományának egyik legfontosabb kiképző központja. Eredete 1953-ra nyúlik vissza, amikor az USA szárazföldi erők oberammergaui iskolájának speciális fegyverzeti részlege tanfolyamokat indított a Szövetség katonatisztjei és magas beosztású polgári alkalmazottai részére stratégiai kérdésekről, valamint a hagyományos és nukleáris fegyverekben ezzel összefüggő változásokról. 1966-ban a speciális fegyverzeti részleg a NATO Fegyverzeti Rendszerek osztálya lett és a SACEUR operatív irányítása alatt maradt, ugyanakkor az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának keretében is tevékenységet folytat. A NATO Iskola jelenlegi nevét és alapszabályát 1975-ben kapta. Tanfolyamait folyamatosan felülvizsgálják és korszerűsítik, hogy egyaránt meg tudjon felelni az Európai Szövetséges Parancsnokságban és a NATO egészében végbemenő fejleményeknek.
1953 óta a NATO területéről a szövetséges és nemzeti parancsnokságoktól összesen több mint 50 000 tiszt, tiszthelyettes és polgári személy vett részt az Iskola tanfolyamain. Évente 32 tanfolyamot tartanak mintegy 5 700 hallgatónak, és a tantárgyak között szerepel a fegyverek alkalmazása, a nukleáris, biológiai és vegyi védelem, az elektronikai hadviselés, a vezetés és irányítás, a mozgósítható erők, a többnemzetiségű erők, a békefenntartás, a környezetvédelem, a válságkezelés és a NATO-val kapcsolatos alapvető tájékoztatás.
Az iskola kibővített szerepe megmutatkozik a tantestületben és állományában is. 93 katonai és polgári személyt alkalmaz a következő 14 NATO-ország valamennyi szolgálatától: Belgium, Dánia, Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Franciaország, Görögország, Hollandia, Kanada, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország ésTörökország.
Annak biztosítása érdekében, hogy a hallgatók lépést tarthassanak a Szövetség ügyeivel kapcsolatos legfrissebb információkkal, a tantestület tagjai állandó, szoros kapcsolatban állnak a NATO-val, a SHAPE-pel, az Európai Szövetséges Főparancsnoksághoz tartozó parancsnokságokkal, az egyes országok fővárosaival és katonai vezető szerveivel. Az iskolába látogató politikai vezetők, polgári és katonai szakértők rendszeresen tartanak előadásokat a hallgatóknak és a tantestület tagjainak. 1993 óta nem NATO-tagországokból is meghívtak előadókat.
1992 óta több tanfolyamon részvételi lehetőséget nyújtanak Közép- és Kelet-Európa, valamint más EBESZ-ország hallgatói számára. A tanfolyamokat kibővítik és továbbfejlesztik azzal a céllal, hogy javítsák a Szövetség és ezen országok közötti párbeszédet és együttműködést.
Az Iskola a SACEUR operatív irányítása alatt áll. Segítséget és útmutatást kap a SHAPE állományának tagjaiból álló tanácsadó testülettől. Németország és az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága létesítményeket és logisztikai támogatást ad, ám az iskola működési költségeit a hallgatók által fizetett tandíjakból fedezi és lényegében önfenntartó.
NATO Távközlési és Információs Rendszerek (CIS) Iskolája magas szintű képzést ad polgári és katonai személyeknek, akik képzettséget szereznek a NATO távközlési és információs rendszereinek kezelésében és fenntartásában. Az iskola tisztképző és orientációs tanfolyamokat is tart, és az utóbbi időben CIS-tanfolyamokat indított be a NATO együttműködő partnerei számára. Az iskola az olasz légierő kiképző dandárán keresztül – amellyel közös elhelyezést nyert Latinában – támogatást kap az olasz védelmi minisztériumtól. Mindkét NATO parancsnokság kiképző létesítményeként működik és az AFSOUTH-tól kap adminisztratív támogatást. A NATO Távközlési és Információs Rendszerek Működési és Támogató Hivatala (NACOSA) alárendeltségébe tartozik.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem