I. A Kölcsey-kúria leltára 1854-ből

Teljes szövegű keresés

I. A Kölcsey-kúria leltára 1854-ből
Kevéssé ismert az a környezet és tárgyi világ, amely a Himnusz költőjét a hétköznapokban körülvette. Erre vonatkozóan maradtak fenn utalások Kölcsey Ferenc levelezésében, a kortársak följegyzéseiben, de ezek egyike sem szolgált olyan részletes leírással, mint az a hagyatéki leltár, amely 1854-ben Kölcsey Ádámné, született Szuhányi Jozefin hátrahagyott javairól készült. Ez az inventárium nem csak azért figyelemre méltó, mert részletes leírást ad egy nemesi család lakó- és birtokviszonyairól, hanem azért is, mert Kölcsey Ferenchez köthető azáltal, hogy a halála után Kölcsey Ádámné gondozta a költő hagyatékát.
Az összeírást a község elöljárói készítették el, a hozzátartozók jelenlétében. Maga a leltár két nagy egységre tagolódik: az A) rész tartalmazza a követelési állapotot, amely magában foglalja az ingó és ingatlan vagyon felsorolását, a B) rész a tartozási állapotot. A követelési és a tartozási állapot különbsége adta a tiszta vagyont.
Kölcsey Ádámné hagyatéki leltárát a Fehérgyarmati Járásbíróságtól kiküldött leltári biztos vette fel a becsüsök segítségével, a tanúk és az örökösök jelenlétében. Kölcsey Ádámné 1854. június 22-én hunyt el Csekén. Halálát néhány nappal később, június 25-én jelentette be Kende Lajos, s egyben mielőbbi intézkedést kért, „nehogy a hagyatékban – nem lévén az elhunytnak semmi utódja – kár történjék”. A leltár felvételének pontos idejét nem ismerjük, de valószínűleg egyszerre történhetett a Haláleset fölvétele nyomtatvány kitöltésével, 1854. július 2-án. A hagyatéki leltár annak a peres eljárásnak a során keletkezett, amelyet Kölcsey Ferenc örökségéért indított Szuhányi Jozefin ellen Kölcsey Ferenc Álmosdon élő Sámuel testvérének lánya, Kölcsey Klára és férje Miskolczy Lajos. Szuhányi Jozefin ugyanis Obernyik Károlyt, fia, Kálmán, egykori nevelőjét jelölte meg örökösének.
A Szuhányi család 1718-tól követhető nyomon Szatmár megyében.
A család férfitagjai a megye politikai életében magas pozíciókat töltöttek be (főispán, alispán, főszolgabíró), emellett igyekeztek vagyonukat is gyarapítani. Különösen érvényes ez Szuhányi Mártonra, a nemzetség szatmári megalapítójára és Jánosra, Szuhányi Jozefin apjára, aki jelentősen gyarapította vagyonát és magas közfunkciókat is betöltött. Először Szatmár vármegye főjegyzője, majd alispánja, később Debrecenben kerületi táblabíró volt.
Minden ingó és ingatlan vagyonát végrendeletében három fiára hagyta, négy leányát – Jozefint kivéve – kitagadta az örökségből, illetve a lányok csak az anyai jussból részesültek. Jozefára az apja háromezer forintot testált, és korábban az anyai örökségből is kapott ugyanennyit.
Szuhányi Jozefin és Kölcsey Ádám 1823-ban kötöttek házasságot, 1824-ben született Kálmán nevű fiuk (akihez Kölcsey a Parainesis című munkáját írta). Kölcsey Ádám a Ferenccel közös csekei birtokon gazdálkodott. A birtok – még a kis határú szatmári falvakat figyelembe véve sem – nem számított a nagyok közé. Egy 1837-ben kelt levelében írja: „birtokom nem lenne egyéb két száz hold erdőnél, vagy hatvan hold gyümölcsösnél és ötödfélszáz szántó és kaszáló földnél”.
Minthogy Kölcsey Ferenc egész vagyonát Kölcsey Ádámnéra és fiára, Kálmánra hagyta, szinte teljes bizonyossággal állíthatjuk, hogy a Kölcsey Ádamné vagyonáról f'elvett leltár a költő egykor volt vagyonát, illetve háza berendezési tárgyait is tükrözi.
A kúria a következő helyiségekből állott a leltár szerint: előszoba, három szoba, két kamra, spájz. Jóllehet ez a ma már legfeljebb tágasnak mondható lakóház nem nevezhető kastélynak, kúriának is csak a kisebbek közé sorolható, de élesen elvált a környék parasztházaitól és kisnemesi lakóházaitól. A ház fűtését kemencékkel és öntöttvas kályhákkal oldották meg. A szobák berendezése ha nem is fényűző, de szerény jómódról árulkodik, főleg a második szobáé, amely részben a társalgó, részben az ebédlő szerepét tölthette be: sárga, veres stráfos kanapé, hat székkel, a három asztal (amelyek közül az egyik zöld posztóval bevont, a másik ovális, a harmadik négyszögletű). A berendezésben már jelen vannak a kárpitozott és furnírozott bútorok, de még a festett bútorok is megtalálhatóak (fehérre festett almárium, ugyanilyen színű kredenc). A tárolóbútorok széles skáláját regisztrálta az összeíró, a ládán keresztül a kredencen, almáriumon át a szekrényig. Az „üveges secretár” jelölésű bútordarab egy olyan írószekrény, amelyben az üveges ajtók mögött porcelán és üvegedényeket tároltak. Ezt mutatják a benne összeírt tárgyak: aranyos szélű findzsák, kávésfindzsák, aszúszőlős metszett poharak, champanieres, azaz pezsgősüveg és poharak.
A konyhai eszközöket tekintve is igen gazdag az inventárium. Első pillantásra csak arányaiban különbözik a paraszti háztartásokban használt edényektől. Míg a paraszti háztartásokban cserépedényből ettek, itt porcelán étkészletben szolgálták fel az étkeket, kés, kanál, villa kíséretében. Ezüst étkészlet is szerepelt a leltárban, de a mindennapi használatra szántak anyagát nem ismerjük. Természetesen az étkek tárolására itt is cserépedényeket (kancsó, kanta, tál, tányér, fazék) használtak. A háziak, mint tudjuk Kölcsey patvaristáinak, joggyakornokainak visszaemlékezéseiből, hódoltak a kávéivás szenvedélyének. A finom, jó zamatú kávé elkészítéséhez megvolt minden kellékük: „kávépergelő” serpenyő, kávédaráló, három kávémasina, amiből az egyik réz, a másik üveg, az elfogyasztáshoz kávésfindzsák. Bizonyára tejjel ihatták a kávét, a leltár egyik tétele ezt támasztja alá: „hat tejes csupor kávéhoz”. Kölcsey igen szerette a kávét, teát viszont ritkán ivott. Szeszes italok közül harminc iccényi pálinka került még feljegyzésre, amit otthon főztek pálinkafőző rézüstben, utalást találunk arra, hogy tartottak a háznál bort és pezsgőt is.
A kúria legfigyelemreméltóbb része a könyvtárszoba. Berendezése igen egyszerű, kevés bútor volt benne: egy álló íróasztal, egy dívány, egy szekrény, egy fehérre festett nagy íróasztal, egy bibliothéka, három szék, egy láda, az ablakon függönyök.
Ha összevetjük a Kölcsey-birtokot más nemesi hagyatékokkal, megállapíthatjuk, hogy a középbirtokos nemesség középső rétegébe illeszthető az összvagyon alapján. Ez kitesz mintegy nyolcezer-hatszáz forintot úgy, hogy magában foglalja az ingóvagyont, a házakat és földeket, valamint három úrbéres telket, amelyek közül egy Csekében, egy Kölcsén, egy Milotán volt, de nem tartalmazza a könyvek becsértékét és a tartozásokat, mivel ezeket a leltár sem említi.
Leltár
Néhai T. Költsey Ádámnő született Szuhányi Jozepha asszonyság hátra hagyott ingó és ingatlan javai leltára
 
Jelenlévők
Mándy Bertalan
mint leltári biztos
Gál Péter
Hadadi Zsuzsi
}
mint
tanuk
Miskolczy Lajos mint
Kölcsey Heléna és Klára
telyhatalmú biztosa
Losonczy Zsigmond
Berki Josef
Pap András
}
 
betsüsök
 
 
Követelési állapot
 
db
szám
Javak nevezete
Becsérték
 
f
xr
 
I. Készpénzben
 
 
18
huszasokban
6
 
30
6 p. xrosokban
3
 
1
5 pengő xrosokban
5
 
réz pénzben
1
5
1
10 p. xrosban
10
4
3 p. xrosokban
12
3
régi rézpénzben
3 2/3
8
1/4 p xrosokban
2
 
Osztrák bankjegyekben
 
 
3
50 pengőforintos
150
10
Osztrák bankjegyekben 10 pf.
30
14
Osztrák bankjegyekben 5 pf.
70
15
Osztrák bankjegyekben 2 pf.
30
24
Osztrák bankjegyekben 1 pf.
24
8
Osztrák bankjegyekben 10 pxros
1
20
 
II. Ezüst neműek s ékszerekben
 
 
1
Egy zománczos aranyóra kis fonott lántzal
25
1
Egy vastag ezüst kanál
5
30
1
Egy tejmérő ezüst kanál
3
2
Két evő ezüst kanál
7
30
4
Négy kávés kanál ezüst
4
30
1 pár
Egy pár kisebb ezüst nyelű kés
2
1
Egy hajból fonott* óra lánc aranykapoccsal
Abban a korban általánosan elterjedt szokás volt emlékbe hajat adni, ill. eltenni, amelyből aztán különféle emléktárgyakat készítettek, így például óraláncot fontak.
4
1
Egy hajból fonott kézrevaló aranykapoccsal
1
1
Egy hajból fonott fülbevaló aranykapoccsal
1
3
Három karika gyűrű aranyba foglalt hajjal
8
2
Két arany karika gyűrű
2
24
3
Három arany gyűrű gránát kövekkel*
gránátkő: szilikátot tartalmazó, több változatban előforduló színes kristályos ásvány, féldrágakő
2
1
Egy dísz kard
32
1
Egy avit* kard
avit: régi
6
1
Egy régi kis kard
30
 
III. Felső ruhákban
 
 
1
Egy félgyász szőr* ruha
félgyász szőrruha: sötét színű gyapjú ruha
3
 
1
Egy fekete–fehér kockás n(agy)kendő
2
 
1
Egy fekete visitke*
visitke: női ruhadarab, blúz, kabátka. Ebben az esetben, becsértéke alapján, valószínű női blúzról van szó.
10
1
Egy kavelin kockás kötő
10
1
Egy barna karton teli szoknya
2
20
1
Egy ócska fekete sely(em) ruha
3
30
1
Egy fekete orbán új visitke*
fekete orbán visitke: módos fekete kabátka
4
1
Egy fekete orbán új ruha
4
1
Egy fekete rojtos selyem kendő
2
1
Egy kis selyem nyakkendő
1
1
Egy kis vállkendő
30
1
Egy ócska fekete lencsés kötő*
lencsés kötő: apró pöttyös kötő
10
1
Egy elbontott kockás ruha darabja
6
1
Egy darab … zöld virágú …*
az inventáriumban ez a szövegrész olvashatatlan
24
1
Egy rőfnyi* zöld ócska postó
rőf: régi hosszmérték, kb. 60-78 cm, a régi magyar rőf vagy más néven sing 63,2 cm volt.
10
1
Egy téli régi sliffer
4
 
IV. Fehérneműkben
 
 
9
Asztali abrosz
 
 
35
Asztali asztalkendő
 
 
9
Törülköző
 
 
8
Ágy lepedő
 
 
7
Paplan lepedő
 
 
15
Párna
 
 
22
Párnahaj
 
 
3
Madrac (matrac)
 
 
3
Derékaly
 
 
4
Szalmaság (szalmazsák)
 
 
29
Búzás zsák
 
 
6
Vastag cselü* abrosz
vastag cselű: valószínűleg durvább minőségű fonalból szőtt vászon
 
 
14
Tányér törlők
 
 
12
Szakasztó kendők
 
 
4
Paplan
 
 
6
Törlőruhák
 
 
6
Strinfli* pár
strinfli: harisnyatartó
 
 
7
Asszonying egy varatlan
 
 
2
Férfi ing háló
 
 
5
Zatskótska
 
 
1
Egy félselyem tarka kendő rossz
 
 
2
Mosdó asztalra való terítő
 
 
2
Asszonyi háló rekli*
rekli: hálóing
 
 
4
Zsebkendő
 
 
2
Szőr ágytakaró
 
 
1
Egy koczkás ágytakaró
 
 
1
Kávés abrosz
 
 
 
1. szoba
 
 
a
1
Egy fehérre festett almárium*
almárium: ajtós, fiókos szekrény, pohárszék
8
b
1
Egy fehérre festett kredenc*
kredenc: ebédlő- vagy konyhaszekrény
5
c
1
Egy diófa nyoszolya*
nyoszolya: ágy
4
d
1
Egy diófa éjjeli kaszni*
éjjeli kaszni: éjjeli szekrény
3
e
1
Egy diófa 3 fiókú komótkasztli*
komótkaszli: tárolóbútor, alacsony fiókos szekrény
4
f
1
Egy tölgyfa asztal
1
g
1
Egy diván
3
h
1
Egy aranyos fali óra
12
i
1
Egy arckép arany rámában
1
k
1
Egy kis kerek cseresznyefa asztalka
2
l
1
Egy asztalnemű prés*
asztalnemű prés: iratnyomó
1
 
 
 
2. szoba
 
 
a
7
sárga veres stráfos kanapé 6 székkel
14
b
1
egy üveges secretar*
üveges secretar: üveges írószekrény
8
c
1
egy diófa secretar
10
d
1
egy tojásalakú asztal
5
e
1
egy kerek diófa asztal
4
f
1
négyszegű diófa asztal
1
18
g
1
egy zöld posztóval bevont asztal
1
h
1
egy öltöző tükör
30
i
1
egy nyoszolya furnirozva*
furnirozva: a furnir nemes faanyagból készült 0,2-0,5 mm vastagságú lemez, amelyet rendszerint puhafából készült bútor és iparművészeti tárgyak burkolására vagy díszítésére használnak; borítólemez
2
k
1
egy támlás bőrös szék
1
20
l
1
egy kis tükör
20
m
1
egy gyékényes szék
20
n
1
egy bőr koffer*
koffer: utazóbőrönd
1
o
1
egy kávé daráló
30
p
1
egy nagy fali tükör
5
q
5
kávémasina, 1 kávétartó pikszis, 1 teafőző
 
 
 
 
és 1 hozzávaló skatulya és 1 kávé mérték
1
20
r
1
egy nagyobb réz kávéfőző és egy üveg
 
 
 
 
kávéfőző masina
1
s
1
egy veres réz főző edény
30
t
2
két lámpa
1
u
1
egy porkefe
6
x
2
ruhakefe
12
y
2
swiszkos kefe*
swiszkos kefe: cipőtisztító kefe
2
z
1
egy éjji szekrény
2
1
kaczor*
kaczor: fanyelű görbekés
12
 
két ittzés üveg,* egy meszelyes,* 5 pohár,
itze: űrmérték, változó nagyságú, kb. 0,84 l
Meszely: régi űrmérték, főleg bor mérésére használták; 1 meszely = fél icce, azaz 0,42 l
 
 
 
egy itzés pohár, egy tejes üveg csupor,
 
 
 
egy fekete tárcza, 1 sárga tárcza,
 
 
 
2 otkolonos üveg*
otkolonos üveg: kölnis üveg
1
20
1
egy czukor pikszis*
pikszis: kisebb méretű tároló edény
10
3
nagy üveg ecettel
1
2
két ablakfüggöny
2
1
OK jegyű* bélyegző vas
OK jegyű: Obernyik Károly nevének kezdőbetűi
8
2
két pakfong* gyertyatartó
pakfong: kevesebb nikkelt és több rezet tartalmazó alpakka
20
1
egy kézi csengettyű
10
 
A szekreterbe(n lévő tárgyak)
 
 
19
aranyos szélű findzsa
4
1
egy kis tajtékpipa
1
2
pohár fedéllel
1
20
1
egy fekete öntött vas feszület
20
1
egy iratnyomó öntött vas agár
20
1
egy kék szegletű pohár
1
1
egy nagy fedeletlen pohár …*
olvashatatlan szövegrész
10
1
egy másik pohár
10
2
két szár egy kurta pipához
20
2
két szegedi kis kés
40
3 pár
korona ágú findzsa*
findzsa: csésze
30
2 pár
fekete kávés findzsa
12
1
kis kávés ibrik*
ibrik: égetett agyagból készült öblös, füles, gyakran fedővel ellátott csúcsos szájú korsószerű kisebb edény
6
2
telyes lábas kettő
30
3
csésze
18
6
telyes csupor kávéhoz
28
1
egy fekete cserép findzsa
6
1
skatulya dominó
30
1
egy rossz sekret táblátska*
sekret táblátska: írótábla
6
1
egy borotválkozó pikszis
6
4
asszúszőllős metszett pohár
24
 
egy fekete sárga tárcza
20
 
egy üveg lábos
1
 
egy cseresznyés üvegtál
10
 
egy eczetes üveg 4 ittzényi poharakkal
1
36
 
egy másik 3 ittzényi
12
 
egy asztal tábla
12
 
egy köpüllő*
köpüllő: a vajkészítés eszköze, általánosan elterjedt formája fából készült dongás edény
10
4
cseréptál
20
3
cserép tángyér
6
7
fazék
21
2
új szilke mázas*
mázas szilke: kívül-belül mázas öblös cserépedény
8
3
új lábas
9
5
ótska lábas
5
13
kis csupor*
csupor: bögre, legfeljebb 15 cm magas, fazékformájú mázas cserépedény
13
2
kis telyes lábas és két kis telyes csupor fedővel
8
 
hat telyes csupor
6
5
fedő
2
 
egy bádog tejszűrő
2
 
egy kerek mosogató tekenő
6
 
egy három lábú mosogató
20
 
egy korsó eczetes
2
 
A kis fali kamarába
 
 
 
egy nagy leveses porcellán tál fedéllel
48
 
két vastagételes tál
48
 
négy tésztás tál
40
 
négy pecsenyés tál
1
20
13
tángyér
2
7
csipkés csemegés tángyér
1
10
 
egy négyszegű becsináltos tál
24
 
egy mártásos csésze aljával
20
 
két findzsa alja
2
7
cilinder*
cilinder: palack, literes üveg
24
 
egy champaneres üveg*
champoneres: pezsgős
4
9
aszúszőllős metszett pohár
40
1
champoneres pohár
1
8
meszelyes metszett üveg
48
4
szakasztó tekenő*
szakasztó tekenő: öblös fateknő, kenyérsütésnél használták, a kiszakasztott kenyértésztát ebben kelesztik közvetlenül a kemencébe történő berakása előtt
36
 
egy vas fedő
2
 
egy kávépergelő serpenyő
12
 
egy hurkatöltő
24
 
egy kis négy vas abroncsos hordó
 
 
 
szilva pálinkával 30 itze
5
 
a kis hordóba 30 itze pálinka
4
25
itzényi fazék zsír
10
5
kis mázas kancsó
5
 
egy borvirágszedő kefe*
borvirágszedő kefe: borfejtésnél használt eszköz, a gyenge bor tetején képződött fehér, gombákból álló hártyát szedik le vele
2
 
 
A másik kamrában értéktelen rossz tört kőkorsók
 
 
 
A nagy kamarába
 
 
1.
1 mangorló*
mangorló: vászonneműek kisimítására használt faeszköz
2
2.
1 nagy teknő
20
3.
másfél véka köles kása
4
4.
egy éles bárdschlag*
bárdschlag: húsvágó bárd
25
5.
fél vékányi* aszalvány* vadkörte
véka: régi űrmérték, 25-30 liter
aszalvány: aszalt
24
6.
egy tábori ágy
16
7.
egy hét köblös* hordó
köböl: régi űrmérték, 64 l, azaz két véka
30
8.
egy lábas szapulókád*
szapulókád: dongás faedény, nagyméretű fakád. Ebben áztatták a szennyes ruhát egy egész éjszakán át forró hamulúgban, majd másnap verősulyokkal kimosták tisztavízben.
20
9.
egy dagasztó tekenő* rossz
dagasztó tekenő: nagy fateknő kenyértészta dagasztására
5
10.
egy vasabroncsos putina*
putina: csonkakúp alakú dongás faedény, bödön, élelmiszert tároltak benne
6
11.
egy szapulló rossz dézsa
2
12.
egy ócska fenyő dézsa
10
13.
egy kis pántos tekenő
3
14.
egy kis szappanozó tekenő* rossz
szappanozó tekenő: mosóteknő
2
15.
egy nagyobb tekenő
3
16.
egy lábmosó
5
17.
egy kis tekenő
2
18.
egy rossz tekenő
1
19.
egy káposzta gyalu
1
20.
egy fonaltekerő*
fonaltekerő:merőleges tengelyen forgó szerkezet, melyre a legombolyítandó fonalat kifeszítik, az eszköz segítségével tekerik a fonalat gombolyagba
3
21.
egy guzsaly*
guzsaly: kézi fonáshoz hasnált eszköz; vékony hosszú rúd, amelynek a tetejére tekerik a kenderszöszt. A guzsaly alsó része talpas vagy székes lehet.
1
22.
egy fedeles gyékénykosár
2
23.
egy csüllő*
csüllő: a kender feldolgozása során használt eszköz, a szövést előkészítő munkafázisban alkalmazták. Ezen tekerik a fonalat a vetélő csövecskéjére, ez lesz vászonszövéskor a keresztszál.
2
24.
egy nagy rézüst lábbal
2
24
25.
egy kisebb üst lábastól
1
24
26.
3 gereben* és ecselő*
gereben: gyapjú- és rostfésülésre használt vaseszköz fatalpra erősítve. Jelen esetben a kenderfeldolgozás eszköze. A vasrész kerek, ritkábban négyszögletes, hegyes vaszsögek állnak ki belőle.
ecsellő: a kenderfeldolgozás eszköze, a gereben egyik változata
1
24
27.
3 rossz rosta
9
28.
2 rossz szita
16
29.
gomolyagyúró tekenő
1
30.
egy mosódézsa
3
31.
2 dagasztó székláb*
dagasztó székláb: a dagasztó tekenőt tartó állvány
4
32.
4 szakasztó tekenő
4
33.
egy kis fenyődézsa
4
34.
egy kis kanta*
kanta: folyadék tartására, hordozására szolgáló cserépkorsó, kanna
2
35.
egy gyékény kosár
2
 
A ház héjján*
a ház héjján: a ház padlásterében
 
 
1.
3 köbölnyi gyenge tengeri
15
2.
3 köbölnyi vadócz*
vadócz: növényfajta, útféli vadócz, köznyelven kutyazab, angolperje
3
3.
félvékányi aszalt vadkörtvély
24
4.
7 füzér tavalyi dohány
42
5.
egy öntött vas 3 lábú üst
1
6.
12 ócska rossz méhkas
6
7.
ócska lószerszám darabok
24
8.
írótábla hátulja fenyőfából
2
9.
2 darab 3 ágú favilla
1
10.
egy nagy ótska tekenő
2
11.
4 ótska ajtódarabok
8
12.
egy kis 4 vasabroncsos hordó
6
 
A Speiszba
 
 
1.
egy nagy élésláda
20
2.
egy másik kisebb fiókos élésláda
1
3.
egy kis asztal fontmértékkel*
font: régi súlymérték. 1 font = 32 lat = 56 dkg
15
4.
7 font háj
2
20
5.
1 vékányi aszalt körte
1
6.
félvékányi aszalt szilva
1
7.
gyertyaöntő bádogból
4
8.
egy …* tábla
olvashatatlan szöveg
6
9.
egy nagy vas pecsenyesütő
6
 
A könyvtár szobába
 
 
1
qaadraup*
quadrup: négylábú
3
1
álló íróasztal
1
1
diván ótska
1
éjjeli szekrény
1
1
író asztal
2
1
bibliotheca (faálvány)
6
3
párnás szék
2
16
1
karos gyékényes szék
10
2
ablak függöny
1
1
köpő láda rossz
1
 
egy pipa és 3 pipaszár
20
 
A könyvtárba mint egy 1164 db. könyv, melynek értéke szakértő hiányában meg nem becsültethetett.
 
 
 
Az alsó épületbe a konyhába
 
 
1
húsvágó tőke
20
1
sódaráló
24
1
három vasabroncsos rossz hordó
16
1
kis villás kapa
2
 
A kamorába
 
 
1
öntöttvas kemence
5
1
széna vágó 1
30
 
Az alsó épület padján
 
 
1
pálinka főző üst rézből
15
1
esztovál* hozzátartozókkal
esztovál: szövőszék
1
1
lajter*
lajter: létra
30
 
Az alsó épületben a szobában
 
 
1
gönczi hordó alma eczettel
1
1
köpő láda
5
1
vasas véka
2
 
A gazdasági eszközök
 
 
1
fedeles zöld kotsi
16
2
másik sárga rostélyos kotsi*
rostélyos kotsi: személyszállításra használt könnyű kocsifajta
6
2
béres szekér sarogja lánczokkal
30
2
eke hozzátartozékokkal
5
36
szilvás hordó
108
1
málétartó kas*
málétartó kas: kukorica tárolására szolgáló, vesszőből font tároló alkalmatosság
24
2
szántalp
1
36
1
rossz ekhófa*
ekhófa: szekér- vagy kocsiernyőnek a tartófája
10
 
 
A 2. szobába egy négyszegletű asztalfiókba
 
 
 
5
pár fuszekli*
fuszekli: férfi rövidharisnya, zokni
20
 
1
elhordott strinfli kötőtűvel
20
 
 
és egy ezüst kötő gyüszüvel
20
 
1
kosárba galand* csipke stb.
galand: keskeny szalag, szegélydísz
 
 
 
1
tarkl tábla*
tarkl tábla: tarokk kártyajátékhoz használt tábla
 
 
 
 
A 3. szobába egy felül toló verslagba*
verslag: gyalulatlan deszkából készült rekeszes láda
 
 
 
1
fekete aranyos öv
4
 
1
fekete aranyos karkötő
1
 
1
pár arany mentekötő*
mentekötő: a mente többnyire prémezett, bélelt zsinóros rövid felsőkabát, ennek megkötője
1
 
1
arany csipkés nyakravaló
20
 
 
fekete bársony ótska sapka
2
 
1 pár
csizmára való arany bojt
20
 
 
veres bársony kalpag*
kalpag: tollal vagy bokrétával díszített karimátlan fejfedő
2
 
1
fehér nadrág
20
 
1
nyári nadrág
10
 
1
koczkás nyári nadrág
10
 
1
kék reggeli nadrág
10
 
1
gyermek nadrág a’ spenczellel* együtt
spenczel: rövid dolmány, amely eredetileg lord Spencerről elnevezett rövid gombos felöltő volt
24
 
1
mellény
10
 
1
nyári rock*
rock: szoknya
10
 
1
fekete selyem előing*
előing: fél, a felsőtestnek csak első részét takaró ingecske, melyet az alsó ingre vesznek fel, s amely finomabb szövetből készült, díszített
 
 
 
12
ótska férfi ing és lábra való zock(ni)
1
 
17
pár fuszekli és 1 téli szőrharisnya
40
 
5
pár nadrágtartó és 1 szarvasbőrből
20
 
4
rossz krovátli
2
 
1
tarka zsebkendő
2
 
1
agarász ostor
2
 
1
pár görbesarkantyus csizma
24
 
1
pár gombos sarkantyus csizma
24
 
1
pár aranyos zsinórú kard
24
 
1
lagirt topán ótska
12
 
1
réz sarkantyú 1 aczél
10
 
1
csomó gyermekjáték
1
 
1
fekete bőr kardkötő
2
 
1
nemzeti színu kardkötő
20
 
1
csomó szőr sinór
3
 
1
borotvafenő és 2 beretva tokkal
10
 
1
kis rongyos guba*
guba: gyapjúból szőtt kabátféle
1
 
 
Gabona neműekben a tiszttartónak eladás végett kiadatott
 
 
 
1.
búza 7 köböl 3 véka
 
 
 
2.
tengeri 24 köböl 1 véka
 
 
 
3.
kétszeres 6 köböl 1 véka
 
 
 
4.
alj tengeri 7 köböl 3 véka
 
 
 
5.
vadócz 5 köböl 2 véka
 
 
 
 
a malomnál 6 kalangya* széna, 6–6 szekér széna
kalangya: különféle formájú és méretű szénarakás, a Felső-Tisza-védéken téglalap alakú kazal
 
 
 
 
tavalyi és 3-ad évi
36
 
 
a barom udvarban 3 boglya, 1 sás
18
 
 
A curián lévő épületek
 
 
 
 
a lakóház 173. sz. alatt
1000
 
 
rossz cselédház
70
 
 
régi rossz istálló támogatott
20
 
 
régi rossz állapotban lévő góré*
góré: kukorica tárolására szolgáló faépítmény
10
 
 
rossz kőkerítés
10
 
1
hízó ól
4
 
2
rossz tűzre való sövénygóré
2
 
 
A barom udvarban
 
 
 
 
vályog ágasokkal épült cseléd ház rothadt
5
 
 
egy nád ház rothadt, másik cselédház rothadt
 
 
 
 
patics épület
5
 
A birtok summarum* szerint áll az ingatlan birtok következőkből 196 hold 950 négyszögöl szántó, ebből az álladalom tiszai ármentesítéshez kisajátítottak 12 hold 900 négyszögölet, tesz tehát 184 h hold szántót holdja a helybeli szerint
summárum: összeg
 
 
16 pforint
2760
 
 
kaszállók és gyümölcsösök
 
 
 
 
97 hold 540 négyszögöl
1560
 
 
145 hold erdő tökéletesen kivágott állapotban,
 
 
 
 
egy része mocsár 10 pforintjával
1450
 
 
a Túron egy vízimalom szabadkai 2 garatra
 
 
 
 
Molnár ház
 
 
 
 
kerülő ház és méhes
120
 
 
9 anya és 26 raj méh
26
 
 
az erdőn 50 öl tűzifa 2 pftjával
100
 
 
Lábas jószágok
 
 
 
2
ökör
80
 
2
ökör OK bélyeggel Obernyik Károlyénak állíttatik lenni
 
 
 
2
ökör helybeli Nagy Pálénak állíttatik lenni, ki azokat
 
 
 
 
a telelésér egy hold tengeri földhasználatáért adta által
 
 
 
 
szinte használatra
 
 
 
1
tehén bornyastul
30
 
1
harmadfű és 1 tavalyi üsző OK bélyegű, a 3’ad fűs a másika ezek is Obernyik Károlyénak állíttatik lenni, melyeket az örökhagyó nevelte saját tehene bornya és ajándékba adta nevzettnek egyik ökör örökhagyóé volt, a másikat a tiszttartó vásárolta az elhunyt pénzén, mit maga kézbesített neki
 
 
 
1
koca 3 éves egyik füle hasított 2 malaccal
10
 
 
Csekébe urbéri birtok
 
 
 
 
Nagy Imréné 7/8 II. osztály
 
 
 
 
Szőts József 7/8
 
 
 
 
Milotai birtok
 
 
 
 
Majorságos telekek:
 
 
 
 
Mikolai Ábrahámné 40 frt évi haszonbért
 
 
 
 
fizetve
262
 
 
if. Nyilas József 15 rft–ot fizetve
100
 
 
Kölcsébe
 
 
 
 
Barta Mihály 1/8 II. oszt.
 
 
 
 
3. szoba
 
 
 
1
rostélyos szélű rezes…*
olvashatatlan szó
6
 
1
nyoszolya*
nyoszolya: ágy
1
36
 
1
más nyoszolya rossz
1
 
1
négy fiókos kasztli*
kasztli: tárolóbútor, alacsony fiókos szekrény
3
 
1
négy fiókos kasztli
3
 
7
bordó szék
5
 
3
kartonnal borított szék
2
 
1
egy nagy tölgyfa ebédlő asztal
10
 
1
egy tábori asztal
24
 
1
egy kis mosdó asztal
30
 
1
egy kis mosdó asztal
30
 
1
egy kis fenyőfa asztal zölddel behúzva
30
 
3
zsámolyszék*
zsámolyszék: a széknél jóval alacsonyabb bútordarab, ülő helyzetben a láb megtámasztására vagy gyermekek ülőhelyéül szolgált
12
 
1
egy fehérre festett edénytartó
40
 
1
egy fakó láda
30
 
1
egy verschlog*
verschlog: gyalulatlan deszkából készült rekeszes láda
10
 
1
egy új irattartó láda
24
 
1
egy rosta ócska
4
 
2
egy komló korpa szárító*
komló korpa szárító: a kenyérsütésnél használt komlóvirággal vegyített és erjesztett korpát vesszőből vagy gyékényből font széles fenekű, kis oldalmagasságú kosárfélére terítették száradni
2
 
1
egy leveses tál fedéllel
12
 
1
egy vastagételes kistál
10
 
1
egy húsos tál
10
 
1
egy hosszú pecsenyés tál
10
 
2
mártásos csészeally
2
 
12
oltska porcellán tányér
30
 
2
két csemegés tányér
20
 
6
pár csontnyelű kés
1
12
 
18
* vas kés alá való
olvashatatlan szó
8
 
2
pakfong kanál
10
 
1
bádog fűszerszámtartó*
fűszerszámtartó: fűszertartó
1
 
 
egy toló fánk sütő
2
 
 
két fánk szaggató bádog
2
 
 
egy tormareszelő
2
 
 
egy bádog tölcsér
4
 
 
egy konyhára való vágókés kétnyelű
10
 
2
egy nyelű vágókés
20
 
 
a fali almáriumba 8 borda
8
 
 
egy szeméthordó bádog
4
 
1
rossz vadászkürt
4
 
 
egy bádog fekete tőcsér
4
 
 
egy bádog kerek tányér
3
 
 
egy bádog tésztasütő
12
 
 
egy bádog szűrő
12
 
 
egy más bádog szűrő kitsiny
 
 
 
 
egy bádog meszelyes
2
 
 
egy réz mozsár
1
 
 
egy réz tepsi
1
12
 
 
egy nagy réz kasztrol*
kasztrol: serpenyő, lábas
2
 
 
egy más kisebb
1
30
 
 
még egy kisebb
1
 
 
egy porcellános vasfazék
1
30
 
 
egy vas serpenyő
10
 
 
egy palatsinta sütő
6
 
 
egy pecsenye alá való
6
 
 
egy broderbe való* tepsi
broderbe való: tűzhely sütőjébe való
8
 
 
egy vas kanál
6
 
 
egy abárló villa*
abárló villa: kétágú villa, melynek segítségével a forró vízben puhuló szalonnát, húst megforgatják, vízből kiveszik
6
 
 
egy kisebb abárló villa
1
 
 
egy tökgyalu
 
 
 
egy rossz vizes kőkorsó
2
 
 
egy rossz ruhatartó kosár
6
 
 
két kis tojástartó porcellán
Tartozási állapot
1. A Szatmári Püspöki Alapítvány pénztárába Febr. hó 3-án 1852-ik évben kelt eredeti kötelezvény szerint törvényes kamatra 1000 Ft.
Jegyzés: a kamat egész 1854-k évi Szt. György napig be van fizetve.
Az elhalt iratai közt több oly magán levelezések találtatnak, melyekből alaposan gyanúsítható, hogy a hagyatékot tetemes öszvegek terhelik, minél fogva a tiszta hagyaték kiadása tekintetéből a hitelezők behívása elmulaszthatatlanul szükséges, s a százalék megszabhatása tekintetéből
Tisztnek követelése 1854-ki Június végéig:
búzából 1 1/3 véka
kenyérnek való 3 2/3 véka
főzelék 1 1/2 véka
só 62 1/2 font
 
Katona Pál kerülő követelése
Jún. végéig: 6f 40 xr pénzbe
kenyérnek való 2 1/2 véka
 
Momcz András csertoi kerülőnek
június végéig követelése:
pénzből 10 ft
kenyérnekvaló 2 véka
sóba 8 font
 
(Szabó Sarolta: A szatmárcsekei Kölcsey-kúria leltára. SzSzSzle XXI [1986] 97–111. A Szatmári Kölcsey-Kör múzeumi tárgyainak és könyvtárának névjegyzéke. Kiadja a „Szatmári Kölcsey-Kör”. Szatmáron, 1905 és 1906. 229., 231. és 433. sz.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem