DR. VEJKEY IMRE,

Teljes szövegű keresés

DR. VEJKEY IMRE,
DR. VEJKEY IMRE, az Igazságügyi bizottság elnöke, a határozati javaslat előadója: Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt expozémat megkezdeném, engedjék meg, hogy jómagam is nagy tisztelettel köszöntsem plenáris ülésünkön Varga Zs. András urat, a Kúria elnökét, a Kúria elnökhelyetteseit, kollégiumvezetőit és megjelent munkatársait.
A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 117. § (1) bekezdés b) pontja alapján a Kúria elnöke benyújtotta az Országgyűlésnek „A Kúria 2020. évi tevékenységéről a jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében” című, B/16704. számú beszámolóját, amelyet a feladat- és hatáskörrel rendelkező Igazságügyi bizottság 2021. október 26-ai ülésén kijelölt bizottságként megtárgyalt.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ennek a 2020. évről készült kúriai beszámolónak egyik sajátossága - amit elnök úr is mondott -, hogy olyan évről van szó, melyben elejétől a végéig Darák Péter elnök úr vezette a Kúriát, de a beszámolót az Országgyűlés előtt már Varga Zs. András elnök úr képviseli.
Az Igazságügyi bizottság a bizottsági vita keretében részletes beszámolót hallgatott meg a Kúria tavalyi évi tevékenységével kapcsolatban. A 2020. évről szóló beszámoló két további szempontból is sajátos az előző években elfogadottakhoz képest. Egyrészt számos jelentős jogszabályi változás érintette a Kúria működését, másrészt, akárcsak minden más intézmény esetében, a Kúriára is közvetlen hatást gyakorolt a Covid-19-járvány, mely új kihívásokat és megoldásokat hozott a működésében. A változások eredményeként a Kúria olyan felsőbírósággá vált, ahol a klasszikus felülvizsgálati jogkör gyakorlásán túl első-, másod- és harmadfokú eljárások is folynak.
A jogszabályi változások több eredménye egy, a jogegységet biztosító új jogorvoslati eljárás, a jogegységi panaszeljárás bevezetése is, amely a Velencei Bizottság ajánlásával összhangban került bevezetésre.
(9.30)
Ez az új eszköz a peres felek indítványára rájuk kiható módon járul hozzá a jogegység biztosításához.
További jelentős változás az is, hogy a felek közreműködése nélküli jogegységesítő módszerek visszaszorítása érdekében 2020. április 1-jével megszűnt az elvi bírósági határozatok, az úgynevezett ebh és az elvi bírósági döntések, az úgynevezett ebd rendszere.
A Kúria legfontosabb, Alaptörvényen alapuló feladata a bíróságok egységes ítélkezési gyakorlatának a biztosítása. A kúriai elnök úr a beszámoló ismertetése során elmondta, hogy a Kúria feladatainak nemcsak hogy eleget tett, hanem az átállás ás a visszaállás tekintetében is zökkenőmentesen hajtotta végre a feladatokat.
Az adatok azt mutatják, hogy 2021-ben - 2020-hoz képest - a Kúriára érkezett ügyek száma egyharmadával, 30 százalékkal növekedett, miközben a Kúrián ténylegesen ítélkező bírák száma nem változott, amellyel a Kúria ismét az ország legleterheltebb bíróságává vált.
Örömmel hallottam az elnök úrnak a tájékoztatóját, szóbeli kiegészítését a beszámolóhoz, amelyben említette, hogy az előterjesztése az Igazságügyi Minisztérium által már itt van a tisztelt Ház előtt.
A bizottság megismerte a Kúria elnökének összefoglalóját az önkormányzati normakontroll feladatköréről is. Az előző évi beszámolóhoz hasonlóan a bizottság ismételten üdvözölte az Önkormányzati Tanács hatékonyságát, amely alapján a 2020-as évben is érdemben el tudta bírálni a benyújtott ügyek több mint 90 százalékát.
Az ügyek az előző évekhez hasonlóan 2020-ban is jellemzően helyi adókkal és közterület használatával voltak kapcsolatosak. A bizottság tagjai kérdést tettek fel az újonnan bevezetett jogegységi panaszeljárás hatályosulásáról, továbbá a gyakornoki program eredményességéről. A bizottság a vitában elhangzottak alapján megállapította, hogy a Kúria 2020-ra megfogalmazott szakmai célkitűzései megvalósultak.
Záró gondolatként szeretném megismételni Varga Zs. András elnök úr bizottság előtt mondott szavait: a Kúria bíróság, az Alaptörvény szerint ítélkezést ellátó általános hatáskörű bíróságok egyike, ugyanakkor más, mint a többi bíróság.
A jelen beszámoló, mint ahogy mondtam, még a Darák Péter elnök úr által vezetett kúriai tevékenységet mutatja be, akinek áldozatos munkáját ezúton is szeretném megköszönni.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mindezek alapján az Igazságügyi bizottság 2021. október 26-ai ülésén a Kúria elnökének a Kúria 2020. évi tevékenységéről a jogegység biztosítása és az önkormányzati normakontroll körében című, B/16704. számú beszámolóját egyhangúlag, 9 igen szavazattal elfogadta.
Az Igazságügyi bizottság a házszabályi rendelkezések 84. § (2) bekezdése alapján benyújtott H/17391. számú határozati javaslatában a Kúria elnökének beszámolóját a tisztelt Háznak elfogadásra ajánlja. Kérem, támogassák önök is. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem