DR. AVARKESZI DEZSŐ

Teljes szövegű keresés

DR. AVARKESZI DEZSŐ
DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Egy ilyen jelentőségű törvényjavaslat részletes vitája lezárásakor talán megbocsátható lenne az is, ha hosszabb zárszót mondanék, de a késői órára való tekintettel engedjék meg, hogy csak a vita legfontosabb, legfrekventáltabb elemeire reagáljak.
Mint ahogy arra már az expozémban is utaltam, az új polgári törvénykönyv elfogadásával a magyar polgári jog megújítását szolgáló munka még nem fejeződött be. A Ptk. hatálybalépéséhez és végrehajtásához szükséges további rendelkezéseket a hagyományoknak megfelelően egy külön törvény, a Ptké. tartalmazza.
A Ptké. nem kizárólag a Ptk. hatálybalépésének időpontját állapítja meg - bár kétségkívül a legjellegzetesebb rendelkezése ez -, hanem számos módosító rendelkezést is tartalmaz, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a Ptk. reformjai, újításai ne csak magára a Ptk.-ra szorítkozzanak, hanem a jogrendszer egészét áthassák.
Köszönetemet szeretném kifejezni a javaslathoz benyújtott észrevételekért. A kormány egyetért azokkal a javaslatokkal, amelyek a Ptk. hatálybalépésének olyan módon történő módosítására irányulnak, amely szerint a Ptk.-nak csak az első és az egészét tekintve jogbővítő jellegű második könyve lép hatályba 2010. május 1-jén, a további rendelkezések pedig, még hosszabb időt hagyva a felkészülésre, csak 2011. január 1-jén.
A 2010. május 1-jei hatálybalépésre javasolt második könyv tartalmazza a személyekre, így a gondnokságra, az alapítványokra és a személyiségi jogokra vonatkozó szabályokat. A 2011. január 1-jei hatálybalépésre javasolt könyvekben találhatóak a családjog, a dologi jog, birtok-, tulajdon-, zálogjog, a kötelmi jog, szerződések általános és az egyes szerződésekre vonatkozó szabályai és az öröklési jog szabályai.
A “személyek” könyv 2010. májusi hatálybalépése mellett a következő érvek szólnak. A “személyek” könyv több emblematikus jelentőségű szabálya paradigmaváltást valósít meg elsősorban a cselekvőképességre és a sajtóra vonatkozó szabályozás területén. Számos jogbővítő rendelkezést tartalmaz, amelyek mielőbbi hatálybaléptetése indokolt.
Az elmúlt időszakban a rövid felkészülési időre hivatkozva többen támadták a törvényt, mondván, hogy nem elegendő a néhány hónapos felkészülési idő egy ilyen összetett, hatalmas joganyag megismeréséhez, alkalmazásához. A javasolt hatálybaléptetési megoldás alapján viszont 1200 paragrafus helyett körülbelül 100 paragrafus terjedelmű, viszonylag homogén, a személyekre vonatkozó rész lépne hatályba. Így a felkészülés célzottan, rövid idő alatt megvalósítható.
Az alapítványokra és a személyhez fűződő jogokra vonatkozó szabályok viszonylag kis terjedelműek, ezért elegendő a néhány hónapos felkészülési idő. A gondnokság szabályainak változása csupán a gyámhatóságok és a bíróságok intenzív felkészülését igényli, ennek során olyan szakembereknek kell megtanulniuk az új rendelkezéseket, akik ezzel a területtel foglalkoztak eddig is, és figyelemmel kísérik a változásokat, amelyek a 2001 óta már létező ügycsoportra vonatkozó korlátozó gondnokságra épülnek.
A leginkább érintettek, fogyatékosok és hozzátartozóik, a gondnoksági szabályok, alapítványok, az alapítványi szabályok, a sajtó, a sajtótudósításra és a közszereplőkre vonatkozó szabályok miatt nagy várakozással tekintenek az új rendelkezések mielőbbi alkalmazása elé.
Tisztelt Országgyűlés! Az önök előtt lévő Ptké. törvényjavaslatban található átmeneti rendelkezések kismértékű átdolgozása is szükséges. E hatálybaléptetési javaslat és a szükséges kodifikációs feladatok elfogadása mellett a kormány nem támogatja, nem támogathatja azt az abszurd javaslatot, amely a törvényjavaslat szövegéből a Ptk. hatálybalépése időpontjának elhagyását indítványozza. Tekintettel arra, hogy a Ptké., címéből is adódóan, egyik legfőbb feladata a Ptk. hatálybaléptetése, így nem állhat elő az a paradoxon, hogy a Ptk. hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló törvény éppen a Ptk. hatálybalépéséről nem rendelkezik.
Tisztelt Országgyűlés! Jelen törvényjavaslat elfogadása létfontosságú ahhoz, hogy az új Ptk. a gyakorlatban is érvényesülhessen. Annak a sokéves munkának a megkoronázását jelenti, amely több mint fél évszázad után egy korszerű, egységes polgári törvénykönyvet hozott létre, és amely szükségességét senki sem vitathatja.
Mindezek alapján kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot az előterjesztő által támogatott módosításokkal elfogadni szíveskedjék.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem