Vladár család. (Nagy-Csepcsényi és Muthnai)

Teljes szövegű keresés

Vladár család. (Nagy-Csepcsényi és Muthnai)
Turócz vármegye egyik legtörzsökösebb ős családa. Törzs-őse Gudrum, kinek fia Ivank (v. Jank) és Palik rokonaikkal Kripech, Kubina Haiik fiai, Milosth Bihisz fia, Mladen s többekkel mint a Beszterczei-bányai telepekhez közeleső Csernakou * helységnek jövevény (hospites) megtelepítői hűszolgálataikért 1263-ban IV. Béla királytól szabadalmaikban megerősítettek azon kikötés mellett, hogy alkalmilag a király zászlói alatt harczoljanak. Még ugyan ezen évben nevezettek Turócz megyében Muthna nevezetű, nagy kiterjedésű erdővel fedett, birtokot kapták adományban. 1295-ben Jank fia Kócs, (vagy Hók) Palik fia Miklós, Kubina fia Buda, Milosth fia Isov (v. Istók) muthnai birtokukra III. András királytól megerősítő adományt kaptak. *
Csernokou és Charnako helység. Igy találjuk írva a Turóczi Regestrumban, a családi közlés szerint Csernek alakban. E helység a Szontagh cs. állítása szerint valószinűleg Besztercze tájékán volt. Véleményem szerint Turócz megye déli csűcskében lehetett, és tán a mai Csremosne helységgel azonos. De semmi esetre Pozsega megyében, melynek semmi nyoma sincs az oklevélben.
E három okmánynak, részben kivonataiknak a család általi egyszerű alakban közlése szerint.
1343. évi (husvét ötödik napján Visegrádon) kelt levelében I. Lajos király Pál fiának Balásnak, Buda fiának Endernek, Péter fiának Jánosnak, Pál fiának Miklósnak, Zaluch fiainak Ábrahámnak és Batisznak mind Turóczi nemeseknek és többi rokonaiknak Csernakou helység helyett csere-adományban Turócz megyei Muthna és Csepcsin helységet adományozván, őket azokba beiktattatni parancsolja, * amint ez azon évben a Turóczi convent bizonyítványa szerint Todor János Turócz megyei alispán által meg is történt. * Ezen adomány és iktatási jelentést 1359-ben (sexto Kalendas m. Aprilis) I. Lajos király Pálnak fia Gylla, Karassun fua János, Muthnai Istvánnak fia Kelemen és a többi ősök úgymint Ivank, Palik, Kopech, Kubina, Milozsch, Mladen, Tivan, Praemlat, Zontag és Puchug maradékainak részökre átiratá és megerősíté *
Turóczi Regestrum, Engel Monumenta 109. egészen közölve az oklevél.
Turóczi Regestrum, Engel Monumenta 109. egészen közölve az oklevél.
Turóczi Regestrum, Engel Monumenta 108.
1352-ben Tamás országbiró itélőlevelet adott ki Karaz fia János, Pál fia Gyula, Bodo fia Gyula, Olka fiai Batiz és Tamás részekre Muthna helységről és ennek a Bene fia János birtokától elkülönzött határairól. *
Regestrum de Turócz, Engel Monumenta pag. 86–87.
Elfoglalván Körmöcz városa polgárai a Muthnai birtokot, 1367-ben (sz. Simon és Judás napján) I. Lajos király a nevezett városhoz intézett parancsában azt vissza adatni rendelte. A következő 1368-ban pedig a Turóczi convent által Muthna határjárása ünnepélyesen megtartatott, és ugy Muthna mint Csepcsény helység határainak a Bajnóczi vár helységeitől elkülönzése eszközöltetett. *
Családi közlés szerint, mert e levél kivonata a Turóczi Regestrumban nem említetik.
1383-ban Vidasteleki, Muthna helységének birósági jogát, mi úgy látszik, földbirtokkal volt összekötve, a családtól beiratképen (inscriptio) István bíró (Stephanus filius Nicolai tartá) a családtól 22 arany forintért megvette, mely vétel-szerződést a nemzetség tíz tagja írván alá, * már ezek közt találjuk Vladárnak fiát Benedeket is. A Vladár név tehát már keresztnév gyanánt ekkor divott, azonban ezen Vladár kis unokájában kihalván, a Vladár család nevét ugyan tőle vette, de tőle egyenes ágon nem származott, mint látni fogjuk.
Családi közl.
1391-ben Bebek Imre országbíró a sok hamis okmányok felderítése folytán Túrócz megyében birtokjogi vizsgáló széket tartván, akkor a fölebbi Muthnai és Csepcsényi nemzetség nevében Balásnak fia Pál, és Gyulának fia István birtokjogaik igazolása végett a fölebb kivonatban közlött öt rendbeli okmánnyal Muthna és Csepcsény birtokaikra jogaikat bebizonyíták. *
Turóczi Regestrumban 85.
A család adatai szerint 1368-ban a család gyarmatosítá Chamarna-Patakát, később Szklenó-Lehotának nevezett helységet. 1405. táján keletkezett a család birtokterületén Uj-Lehota (most Felső-Stubnya helység); 1502-ben Alsó és Felső Turcsek.
1403-ban Körmöcz városa ismét elfoglalá Muthna egy részét, miért ellene 1404-ben a család pert indított, melynek folytán Garai Miklós nádor a városnak itélé oda Szklenó-Lehota helységet és a Fekete erdőt. De ezzel a pernek vége nem lett, folyt az még tovább is, és valószinűleg az oda itélt javakat a család ismét megnyeré, mert egy 1456-ban kelt eladási okmány szerint még birtokában volt.
A XV. század első felében, (úgy látszik 1430–40. év között) a nemzetség, mely eddig Muthnai és Csepcsényi birtokait közösen birta, kétfelé oszlott, nevezetesen Gudrum, Kopech, Kubina, Milosth, Mladen maradékai az összes birtok egy harmadrészét, Tiwan, Prelad, Zumar (v. Zontag,) Poruch (v. Puchug) utódai egy harmad részét kapták osztályrészűl. Ezen osztály után a birtokok neveiben is változást találunk, tudni illik, a két harmadrésznek birtoka Nagy-Csepcsény és Felső-Muthna, az egy harmadrészeseké Kis-Csepcsény és Közép-Muthna néven fordúl elő, Alsó Muthna a Bene családjáé maradt.
A Nagy-Csepcsényiekből származott a Vladár és Sándor család, a Kis-Csepcsényiekből a Csepcsényi és Batiz család. Mikor jöttek azonban e családnévek állandó használatba? – meghatározni nem lehet. A Vladár nevet, mint láttuk – már 1383-ban egyik családtag viselé, a család véleménye szerint ez ág volt a többi közt a legtehetősb, a Vladár név is tehetőst jelent. Utóbb Vladár ága kihalván, az utánna örökösödött ág nevét is fölvevé és így támadt a Vladár család, mely a közös törzsű Csepcsányi, Sándor és Batiz családokkal maig fenmaradt.
1498-ban Körmöcz városa ismét, még pedig erő-hatalmaskodás mellett 500 fegyveres lovassal támadá meg Muthnát, elrombolva mindent, mi a mezőkön elébök került. Ez ellen Nagy-Csepcsényi Balás és Kis-Csepcsényi Csepcsánszky János a család nevében királyi parancs mellett a sz. benedeki convent közbejöttével vizsgálatot eszközöltettek, és annak folytán még azon évben Körmöcz városát a nyolczados törvényszék elé idézteték. E peres irományok a muthnai birtoknak már elnéptelenedett pusztuló álapotában és a családot hanyatlóbb állásban mutatják föl. Ezek indokához járult a család tagok eljárása, kik a birtok elidegenitést megkezdék. 1500-ban a birtok egy része 62 ftért a városnak zálogba adatott. 1502-ben a fentérintett foglalások és birtokháborgatásokból származott perek iránt András, János és Mihály Kis-Csepcsényiek, – Vladár Mihály és Gallus Kethel Nagy-Csepcsényiek Körmöcz városával Turzó János közbenjárására a Turóczi Convent előtt egyezségre léptek, melyszerint Szklenó, mindkét Turcsek és Uj-Lehota helységnek fele a városnak engedtetett, az egész Muthnai uradalomból a nemzetség kezében csupán Felső és közép Muthna maradván.
A következő évben ezen egyezménynek nagy-csepcsényi Vladár Márton, és Balás, Majthényi Ráfael alispán és az illető szolgabirák előtt ünnepélyesen ellen mondottak, és a későbbi adásvevési szerződések oda mutatnak, hogy ama egyezmény után is némely javak a nemzetség kezén maradtak.
Utóbb azonban a nemzetségi birtokokat a birtokos tagok pazárlása meg inkább megfogyasztá. Már 1510-ben 531 f. 8. d. értékű zálog birtokot tartott a város kezében a Muthnai terűleten. Ehez járult Csepcsánszky János elidegenitése, ki egész nemesi kuriáját 4 ftért fecsérlé el, míg végre 1518-ban Kis-Csepcsényi András és fia Albert, Kis-Csepcsényi Batisz Zsigmond, nagy-csepcsényi Vladár Balás, Gallus Kethel, Sandrinus és Nagy-Csepcsényi Gáspár, János és Imre az összes nagy és közép Muthnai birtokot 1200 arany ftért örök áron a városnak átengedték. 1523-ban az eladók uj szerződésre léptek a várossal, melyben az eddig tett eladásokat és Thurzóféle egyezményt megerősitvén, kiköték, hogy a Kis- és Nagy-Csepcsényi birtokaikban történt eladások megsemmisítessenek, és az eladási összegek teherképen a Muthnai birtokra irassanak; továbbá, hogy a családnak örök időkig a Muthnai erdőkben szabad faizásuk legyen, melynek most is birtokában vannak.
Ily viszontagságok között a nemzetség egykori nagyobb terjedelmü birtokai tetemesen leapadtak, a muthnai birtok elidegenitetvén, a csepcsényi birtok is időjártával különféle utakon fogyásnak indúlt, és annak egy részébe más családok jutának, úgy, hogy azon rész is, mely jelenleg még a Vladár család kezén áll, tetemesen megkisebbedve, a család tagjainak más megyékbe elszakadására egy fő indokúl szolgált. Igy származtak el Turócz megyéből a Vladár család tagjai Hont, Gömör, Szabolcs, Zemplin és egyéb megyékbe is.
A család czímere – mint a metszvény is ábrázolja a paizs kék udvarában hármas folyamban úszó és két első lábaival ki kapaszkodó szarvas, fölötte jobbról arany csillag, balról ezüst félhold látható. A paizs fölötti sisak koronáján egy nyillal átszúrt szívből három liliom emelkedik ki, és a középsőn fehér galamb ül. A paizst jobbról arany kék, balról ezüst vörös foszladék környezi, míg némely családi czimereken a foszladék helyett szölőfürtökkel megrakott lombozat foly alá.
A család leszármazási fája, mint azt a család egyik tagja Vladár Károly e század elején szerkeszté, itt következik:
I. tábla.
Nagy-Csepcsényi és F. Muthnai vonal.; Kis-Csepcsényi és közép Muthnai vonal.; Gudrum. de Csernakou.; Harek. sen Hauk.; Bihisz; ?; ?; ?; ?; Mladen (v. Wlader) 1263.; Milosth 1263.; Tievan (v. Polian) közös szerz. 1263.; Praelad v. Premlod 1263.; Zumar l. v. Zuntar v. Zontag 1263.; Poruch (v. Puchruch v. Puchug 1263.; Isov (Istov. Steph.); Ábrahám; Péter; Bistalus 1290.; János 1343. 58.; Zanza.; Szlank Zalek, Zaluth. seu Olka 1345; Kelemen 1359. 68. †; Balás 1404. 10.; Bálint 1410.; Ábrahám 1343.; Vladár 1343.; Pál 1388.; Péter 1383.; Bert. 1388.; Benedek 1410. 28.; Balás 1387.; Benedek 1410.; Batisz 1343. 45. Batiz cs. törzse.; Cogno 1352.; Tamás 1383.; Mih. 1428.; György 1428.; Gerg. 1428.; Pál 1368.; István 1383.; Imre (n. Klára 1423.; Bálint 1368.; Márton 1405. 37.; Bálint 1410.; György 1446. de Kis-Csepcsén.; Krupoch v. Krypech Kopech 1263.; Kubina v. Rubina, Harubina, Hombek. 1263.; Benk sen Biuk. 1290.; Márton; Buda 1295.; Karazun 1295.; Endre 1343.; János 1358. 59.; Krisant; Mihály; Miklós 1410.; Erzse (Csepcsényi István); Mihály 1396. 1410. Sz. Mihályon.; Benedek; András 1387.; Miklós † 1410.; Jank v. Ivank 1263.; Paulik v. Pálik 1263.; Balás közös sz. 1343.; Miklós k. szerző 1343.; Gyula 1352. 1368.; Hók 1263. 95. †; Péter 1383.; István 1383. 91.; Tamás 1383. 1410.; Pál 1358. 1391.; Mátyás 1405. 10.; Benedek 1410.; Mátyás 1410.; Gergely 1446. (n. Erzse.); Balás 1410.; Dorottya 1493.
Balás 1410.; II. Balás 1423.; Tamás literatus 1491.; III. Balás Szklabina várban 1491. † (Astula Dora Zelman Mik. özv.); I. Márton 1498. Folyt. II. táblán.; I. Mihály 1498. Folyt. V. táblán.; Mátyás; Leo 1491. 1519. †; Hedvig 1491. †; Zsofia 1491.; Lina 1491.; Dora 1491.; László György ez ág 1550-ig egészen kihalt.
II. tábla.
Márton, ki az I. táblán. 1498.; Sandrin v. Sándor 1498. 1518. kitől a Sándor másként Vladár cs. ered.; György 1498. 1512. kitől az Urielovich és Istvánovje ága. Folyt. III. táblán.; Gáspár 1498. 1518. kitől Gasparovje, Martinkovje, Benedikovje (Bezek, és Baltzárovje (Tompjen) ágak erednek. Folyt. IV. táblán.; Zsigmond 1563. uj adományt.; Lőrincz uj adom. 1563.; György uj adományt 1563.; Miklós; Mózses 1589.; János Zolnán 1667.; Miklós 1563.; Menyhért 1563.; Boldizsár 1563.; György 1610.; Mátyás 1610.; Márton 1610.; Mihály 1610.; János 1610.; Sandrin 1623. †; Imre árva.; János †; Miklós 1631.; Sandrin 1611.; György 1610. Sandorovje.; András 1635.; Pál 1676.; Sándor 1676.; György 1676. Sandorovje.; Mátyás (Luce Zsófia).; József.; András Krsjich dictus †; Sándor 1703.; András 1703.; Miklós; György 1729.; András 1729.; Mátyás 1703.; András; János Sandorovje 1777. †; János; Tamás †; József; Mihály biztos; Ádám Beszterczén; Antal.; Sámuel.; Sámuel
György uj adományt 1563.; Kristóf 1563.; János 1563.; György Duricsko.; Kristóf Ostrik 1610. †; János Ostrik 1610.; Mátyás Vlcsik †; János † 1615.; Dávid; Burián 1635.; Bernát †; Pál; Dora (Koncsek György); János; Zsuzsi (Keviczky János); Mária (Draskóczy); Mihály 1635.; Mátyás; György idősb. 1650.; György 1646.; János 1676.; György 1676. esküdt 82 éves; Dániel elköltözött.; István 1729.; András 1721.; Ádám 1721.; Zsigmond 1729.; Imre 1733.; György; Éva Jahóda; János †; János; László sz. 1750. főperceptor.; Pál; András sz. 1733 † 1825. arany műves.; Pál katona; Sámuel csizmadia; János posztós; Simon; László; Péter.; Károly; András; János; László órás.; György; Mihály órás.; József
III. tábla.
György, ki a II. táblán. 1498. 1512. az Urielovich és Istvanovje ágak törzse.; Uriel 1563. Urielovich ág kezdője.; István 1563. Istvánovje ág kezd.; II. István.; Ferencz 1591. 1611.; Sándor † 1591.; György 1591. 1611.; János 1591. 1611.; II. Uriel 1591. 1611.; Jónás 1591. 1611. (Kaszay Erzse) 1635.; Zsófia; Anna.; Dániel idősb 1591. 1611.; Mátyás 1611. †; Istv. †; András; János †; Dániel ifj. †; István †; Sándor †; Pál †; III. István 1660. (Machula Zsuzsi).; Pál; Dávid Trencsin várm.; György 1699.; János osztoz. 1699.; Ferencz 1699. (Lehoczky Ilona.); István †; István; János †; András †; Ádám 1714. (Csepcsányi Anna).; András.; Dávid; György (Csepcsányi Batisz Róza.); András †; István †; György †; Ferencz.; Jónás; Ferencz †; János †; Pál; Pál; Péter Turócz várm.; Károly e geneal. szerk.
Uriel 1563. Urielovich ág kezdője.; László 1590. 1600. Szepes várm. költöz.; György 1614. 1617. 1631–35. megveszi testvére László részét.; János 1614. 1635.; János 1660.; Ferencz; József; András; Miklós 1660.; Imre †; János.; János 1660. Szatmárba költöz.; János 1674.; György 1670.; Ádám †; Anna (Lehoczky Pál.); Zsuzsi (Csepcsányi Pál.); János †; Sámuel 1746.; István 1609. 16.; Mihály †; Mátyás 1616.; György †; Tóbiás 1616. †; László.; István; László; János 1750. 1786.; József; György Szirákon Nógrád.; János †; Pál.; Imre Mogyoródon.; Mihály; György; János; János 1746. 77.; Sámuel 1746.; György; József; László; Ferencz; Márton; Ádám.; János.; Márton.; János Bécsben 1807.; János 1774.; László †; István.; József.; Pál 1827. Szűgyben Nógrád várm. örököse János.
IV. tábla.
Gáspár, ki a II. táblán. 1498. 1518. Gáspár, Benedek, Márton, Boldizs. ágak törzse.; Mátyás dictus Maczko. 1563. uj adom. (Ruttkay Orsolya.); Benedek 1563. uj ad. (N. Zsófia.); György 1563 ad.; János 1571. 79.; Márton 1563. uj ad. 1589.; János 1589. †; Márton † 1579.; Boldizsár † 1611.; Boldizsár 1611. 1623. Tompjen cs. ág.; György 1611. 35. eladja részét I. Mihálynak.; Mihály 1611. 14.; Dániel 1611. 1636. zálogító.; János 1611. 1631.; István 1631. 36.; János 1630. 1654. (Keviczky Anna.); János 1675.; Imre 1611. 14.; János 1611. 31.; Mihály 1614. 31. zálogító.; Ádám †; János 1631. 54.; Mátyás 1654.; György 1654.; Mihály 1676. elköltöz.; György 1692.; György 1676. 92.; Menyhért 1676. 92.; János 1689. 92.; András Ebeczken Keszi hóczon.; István gasparides.; Bernát (Bohungacz Tarnó.); Dániel 1724.; Ádám; János; András 1646.; János 1646.; András 1734.; Pál. Gasparides.; János †; András 1676.; Ádám 1653.; János.; Imre.; István; János; Imre; Imre; János.; Márton 1676.; Ferencz 1653.; Mátyás.; János; György; Imre.; János 1713.; Ferencz 1708.; Antal.; József.; Pál.; András 1736; Feencz 1736.; Mátyás; Mihály.; Pál.; János; Péter †; Lajos.; Simon 1825.; Mihály 1736. Turócztól nsi bizonyit. 1755. Hontban Bátorfaluban.; Jónás főperceptor † 1857.; Pál; Gergely; László †; János; Imre.; János 1765 Hevesben Szóláton.; Tamás; István szol. 1751. Nényén.; Pál †; György Gyöngyösön.
V. tábla.
Mihály, ki az I. táblán. 1498.; Imre 1518. bevalló.; János 1498. 1518. bevalló. †; János 1563. uj ad. él még 1589. ettől a Danielkóve ág.; idősb. Dávid 1563. uj ad. (Jezerniczky Anna) ettől az Adamovie és Uliczka ág.; ifj. Dávid 1579. 1589. (1. Raksay Zsófia 2. Rovosz Gy. leánya.); Mátyás 1711.; János 1608. 14.; Ádám 1608. 35. Adamov ág.; Imre 1611. Uliczka ág.; Dávid †; Zsófia; Anna †; Ferencz 1631.; Mihály 1611. 31.; Mátyás †; Dániel 1611. 14.; Mátyás †; András 1630.; Mihály 1661. 76. Bakabányán † 1693.; Pál 1663.; János 1660.; Mátyás †; Mihály 1630.; Zsuzsi 1608.; András 1646.; Jakab 1676.; András 1646. 76.; Mihály 1620. 76. †; György; Mátyás 1693. Bakabányán † 1735.; György.; András.; János szül. 1704.; András; György; Pál; János †; János.; György.; János szül. 1734.; Pál.; János †; József Bakabányán.; Gábor †; László †; Ádám.; József.; Zsigmond.; Pál.; Pál 1724.; Imre 1724. (Velics Mária.); Ámos 1745.; Pál 1758. kiköltőz.; András 1758. kiköl.; Imre 1755.; Dániel 1755.; János 1758.; Zsuzsi (Kádár András); Júlia (Koncsek Bernát.); Lajos.; Ámos; Áron.; Pál.; András.; Menyhért; Albert.; Pál †; József. (Lónyay Sarolta.); Kristóf lak. Klazán Zemplin v. 1865. (Lónyai Ilona.); Tamás; Klára (Kandó Kálm.); Ervin.; Géza.; Emil.
Imre 1611. Uliczka ág.; György 1608. 46.; László 1611. 35.; Mihály 1611. 71.; Mátyás 1611. 36.; Dávid 1611. 14. †; János 1676. Gyurkovszky.; János Laczki 1676.; György 1676.; Ferencz 1676.; Dávid 1720. sz. biró.; János 1728.; Miklós.; Ádám.; Ádám 1698.; Sándor.; János.; Ádám.; György; Sámuel; Imre; János; Mihály.; Gáspár 1754. elköltöz.; Pál.; László.; Ferencz.; Bertalan.
Ime ennyire terjedt szét több ágon a Vladár család, melynek egyes ágai, mint a táblán kijelölve van, Turócz megyéből több megyébe el szakadtak, kivált a múlt század közepén. A legmódosabb ág a zemplin megyei, mely a V. táblán a Dánielféle ágon a kiköltözött Pálnak utódaiban Kristófban és testvéreiben él.
Hont és innen Nógrád megyébe is több ág származott, nevezetesen a táblán kijelölt bakabányai ágon kivűl Imre ága, (V. táblán) az úgynevezett Uliczkai ág. A Sándorféle ágból pedig Nógrád megyében Szűgyben jelenleg Károly él.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem