bethleni Bethlen ágazat.

Teljes szövegű keresés

bethleni Bethlen ágazat.
Ez ág megmaradt ősi czimerénél, mellynek szerzője felöl nincsenek egy értelemben a genealogusok. A czimer mint itt a metszvény mutatja, egy koronás kígyó, szájában a magyar király ékei egyik jelvényét az arany almát tartja. Némellyek szerint e czimer a család királyi eredetére mutat, mások szerint egy vészes kigyót mutat, mellyet a Bethlennek egy alma lenyeletésével megfogtak és megöltek.
Ez ágazat az iktári mellett jó formán egy külön családot alkot, noha a rokonság mindez ideig fön van tartva. Mint szakadt vagy helyesebben szólva emez miképen jött le a közös törzsből, erre nézve vissza kell mennünk a családfa első táblázatára (itt 68. lapon), hol látni fogjuk, hogy Bethlennek, kiről a család nevét vette*, Olivér fia volt, ki Wenczel király részén állott, tehát akorban a legitim párton, és ennek érdekében vitézkedett, s állitólag jutalmul Gyula nevü helyet kapott adományban 1302-ben. Olivérnek fia volt János, unokája is János*, ki Apának is neveztetett, és kinél a család Apafi és Bethlen ágra szakadt. Jánosnak fia Jakab törzse a bethleni Bethlen családnak, kitől a nemzékrendet folytatjuk az
A Bethlen név származzék bármi gyökből, mint azon – kivált a mult században fejüket törték a genealogok, – kereszt név, mint sok annyi más a pogány korból.
Kőváry itt is egy Jánost elhagyott, és itt Benkő és Budai is igy tettek. Én, Bethlen Elek és Wagner szerint hagytam meg a két Jánost. Lehoczky pedig e második János helyett Mihályt nevez, és igy iz számra (generatio) megegyez Wagnerrel.
V. táblán.
I. Jakab. Lásd az I. táblán.; I. András mest.; I. Gergely 1305.; II. Jakab.; I. János; II. Gergely. II. János.; Diénes; István mr.; II. András; I. Miklós. III. János. Kata (Bogáti Alnód.); Borbála (Báthory); III. Gergely mester † 1394.; Lukács. IV. János.; IV. Gergely épité Bethlen várát.; II. Miklós; Lásd ezt s ágát a VI. tábl.; Moyses. Kata (Szilvási Kristófné.). Klára (Zombori János.). Elek; Margit. Zsóffa. János †; Juliana (Toldy Lukácsné.); Antal; Miklós. Eusták. Gergely.
Mint e táblázaton* látjuk Jakabnak fiai András és Gergely voltak, és mint az Apaffyaknál (I. köt. 49. l.) megjegyzők 1305-ben osztoztak Miklós a Jakab testvérének gyermekeivel, kiktől az Apaffyak származtak. I. Gergely III. János nevü unokájának fia III. Gergely általános állitás szerint kapta Zsigmond királytól Bethlen-szent-Miklóst, Alsó-Kápolnát és Nikápolynál esett el 1393-ban. Ennek unokája ismét IV. Gergely épité Bethlen várát Albert király idejében Belső-Szolnok vármegyében.
 
* E táblázatot Wagner id. h. kézirata s ezzel egyező Bethlen munkája szerint adom, bizva hűségökben. Mert az e táblázaton látható nemzékrendre nézve, az az I. Jakabtól Márkig (ki a VI. táblán élén álland mint II. Miklósnak fia) lényeges variánsokat találunk a nemzéktanároknál (genealogusoknál). Legjobbnak találom az általam megtekintett nemzékrendeket iróik szerint az olvasó kedveért ide iktatni:
A) Benkő József (Transylvania. Pars Generalis. Tom. II. 372. l.) I-ső vagy nagynak nevezett Jakabtól (ki nála Olivérner unokája, – nálunk kis unokája) igy hozza le a családot. E Jakab nemzé 1. Miklóst, ki magvaszakadt. 2. Andrást, atyját Miklósnak és Andrásnak, kinek fia János kihalt 1368-ban. – 3. Miklóst, atyját Jánosnak † és Andrásnak † – 4. Jánost (élt 1325-ben). 5. II.-ik Apát † – 6. Dénest. †
Ezek közül János (a 4-dik szám alatti) nemzé Gergelyt, (ki 1358–93-dik év közt élt), ki Zsigmond királytól Bethlen sz. Miklóst és Alsó-Kápolnát kapta. E Gergelynek fia volt ismét János, a ki nemzé a) Miklóst, atyját Márknak, nagy atyját Bernátnak († 1491.) Miklósnak, Vitályosnak, Jánosnak, Farkasnak, Katának, Erzsébetnek (Patocsy Miklósnénak) és Eustáknak. b) Antalt Apafy Miklós erdélyi vajda (nem a fejedem) gyámnokát 1447-ben. c) Gergelyt Bethlen vár építőjét. Nevezett Antalnak fia volt Ismét Gergely, a kinek Jánoson kivül fia Elek és Balása két fő-ág törzsei.
B) Budai F. (I. k. 394-400) szerint I. Jakabnak fiai 1. András, ennek Miklós és András, ez utóbbinak János, a ki kifogy. 2. Miklós, ki János és Antal fiában enyészik el. 3. János, a ki atyja Gergelynek, Apának, és Jánosnak, ezek közül
Gergely, ki Dobokát, Ercset, Borgót Bethlen-Sz-.Miklóst, és Kápolnát kapja és 1386-ban meghalt, atyja volt Jánosnak, ki 1393-ban elesett. Ezen Jánosnak fiai 1. Miklós, kinek Márk, kinek ismét a) Bernát † 1491. b) iklós, ki nemzé Miklóst, Vitályost, Jánost, Farkast, Katalint, Erzsébet Patócsi Miklósnét. c) Leusták. 2. Antal 1447. ennek fia Elek, János és Balás. 3. Gergely Bethlen épitője, ki a mi táblánkon IV. Gergely lenne.
C) Köváry (42. l.) egyszerre Jánosra ugrik, kit 1408-ban éltet, feledvén az előbbi származtatást közölni, holott arra utal, hogy ezen Jánosig hozta le a családfát, mit azonban hiába keresünk müvében. E Jánosnak, (ki a mi IV. Jánosunkat képviseli) fiaiul állitja Gergelyt és Márkot. Tehát ez sem egyez, sem Budaival, sem Wagnerrel, és igy sem Bethlennel sem Benkővel.
D) Lehoczky (51.) szerint Jakabnak fia János (1325-ben). Ez utóbbi nemzé Gergelyt († 1393.) a ki ismét Jánost, a ki Antalt és Gergelyt, és ezen utóbbi Gergely Eleket és Balást. A végső izt kivéve Budaival megegyez.
E) Horányi Bethlen János commentariusainak (Bécs, 1778.) Kiadója e munkához mellékelt I. táblán). Jakabnak unokajául teszi Gergelyt, ennek kis unokajául Györgyöt, és ennek fiaiul Elek és Balást. Tehát ismét nem egyez egygyel sem.
Végre F) Kazinczy Ferencz (Ered. M. II. 403. l.) szerint Jakab hat fiat hagyá 1. Jakabot a magtalant. 2. Andrást, atyját Miklósnak és Andrásnak s András által Jánosnak nagy atyját. 3. Miklóst. 4. Jánost. 5. Apát. 6. Dénest. (Miklós, Apa és Dénes kihaltak).
János Jakabnak negyedik fia Gergely † 1393. Ennek fia ismét János, ennek pedig 1. Miklós atyja Márknak és nagyatyja Bernátnak, Miklósnak, Eustáknak. 2. antal. 3. Gergely. Említett Antal nemzé Gergelyt, a kinek fiai: Elek és Balás. Ez sem egyez egygyel sem.
Mindezekből azt látjuk, hogy e család nemzékrendére az irók különböznek, de látjuk egyszersmind azt is, hogy főleg két táborra oszlanak, az egyik S. Ziláhy András halotti beszéde után Benkő előadását követi, mint: Budai, Kazinczy és Kőváry. – A másik rész Bethlen Eleknek saját családáról irt munkájának hódol.
Benkő József bevallja, hogy Zilahyt követi, de érinti hogy más adatok nyomán is indult, azonban forrásait nem idézi, pedig épen ez adalékai teszik a változást, melly által Bethlen Elek és Zilahy előadásától különbözik.
Illy adatok mellett a család okmányainak átbuvárlása nélkül határozott meggyőződésre jutni lehetetlen. Én, Bethlen Eleket választám, kit választott Wagner is, mert azt hiszem, hogy családja leveleit ez legjobban ismerheté. Noha Mikola ő irányában is gyanús kitétellel él.
 
A család történetirók bár különféleképen szerkeszték össze a fölebbi táblázaton állókat, abban megegyeznek, hogy azokban minden ág kihalt, kivevén azon Bethlenét, kinek fiai Elek és Balás voltak. A mi táblázatunkon e két testvér II. Miklóstól eredt, ennek ágazatát fogja mutatni a következő
VI. tábla.
II. Miklós ki az V. táblán.; Márk (1. Laczy Ann. 2. Deső Ilona. 3. Szásznádasi Hungor Ilona.); Brigitta (Bolyai Gáspárné.); III. Miklós. réczi kap (Alnosi Chire Margit.); Farkas. Dernád. János. Vitályos. Erzse (Pathócsy Miklósné.); Elek erdélyi alvajda. 1461. (Bánffy Druzsán.); Lásd őt, és ágát a VII. táblán. Bernát. Lestár. Anna (Balatfi Jánosné.). N. (Szete Mártonné.). Balás királyi komor. (Thurzó Angelika); V. Gergely (kallói Leőkös Anna.); Lásd ezt a XII. táblán.; János (Horváth Kata.)
A táblázatot kezdő Miklósnak fia Márk épité Keresdet, és a család egy ideig innen irta magát, mert Bethlen vára (az ős fészek) noha fiági birtok volt, sokáig nem volt a család kezében. A Bethlent épitő IV. Gergely (V. táblán) ága kihalván, III. Miklós (ki Récz vár és város kapitánya volt), vejének Patócsy Miklósnak kezébe került, és birták a Patócsyak, ezek megbélyegzése után pedig sok kézen ment át, míg I. Apaffy alatt 1678-ban ismét a család birtokába visszaszállt*.
Benkő: Transylv. gener. II. 372.
Márknak, – kinek neje Laczy György horváth bán leánya Anna; a második Ilona, Deső Jánosnak leánya; s a harmadik szásznádasi Hungor Ilona voltak, – gyermekei közül, mint a táblázat mutatja, csak kettő tartá fönn a családot, ugymint Elek és Balás. Elek ágazata rendesen Keresden temetkezett, és ollykor keresdinek is neveztetett. Ma azonban már a nagyon elszórt családot bajos volna birtokaik szerint elnevezni, s az összes ágazat a közös bethleni előnévvel neveztetik.
Mielőtt előbb Elek ágát, s azután Balásét egész a mai napig lehoznók, örömmel jegyzem meg, hogy e két személytől a családfa leszármaztatásban az irók már teljesen megegyeznek, az egyes kisebb eltérések (mint például a hitves társak kereszt neveikben) csak toll vagy sajtóhibából eredhetnek.
I. Elek 1461. alvajda (Los. Bánffy Druzsána, ki a VI. táblán.); Anna (Apaffy Lászl.); Mihály (Sarmasági Anna.); Ferencz. †; Erzse (Makrai Berta.); Ferencz. főaszt. († Stajerb.); Margit (Nagy Sebes.) Orsolya (Kendefi Gáspárné); György tanácsos. (1. Sükösdi Anna. 2. Károly. Klára.); Miklós tanácsos (Mihálcz Ilona.) 1586. Mihály. † Ferencz. †; Ferencz fehéri főisp. és iró 1649. (1. Kamuthi Zsuzs. 2. Kemény Kata.); Borbála. † György. † Miklós. † Krisztina (Kapy Györgyné.) Farkas kanczellár s történetiró † 1679. (Ostrosith Borbála.); László főisp. † 1717. (Folti Mária.); Lásd őt, s ágát a VIII. táblán.; Kata. István. † Druzsina.; György 1692. fogar. kapit. (Toroczkay Mária.); Klára (Bánffy Györgyné.). Kata (II. Apaffy Mihályné.). Judit (1. Lázár György. 2. Köleséry Sámuelné.); Ferencz; Klára. Ferencz.; Krisztina. † Mihály. † Lajos. † Mária. † Kata.†; II. Elek főisp. 1691. (Nagy Klára.) István. †; Éva (1. Haller Györgyné. 2. Csáky László.); Kata. György. † Anna. Klára. Zsófia.; III. Elek (Gr. Pekri N.); Lásd ezt s ágát a X. táblán.
I. Elek a családfa törzse 1461-ben Erdély alvajdája volt. Losonczi Bánffy Druzsiánnától fia Mihálynak a Sármasági Anna férjének, ága kifogyott fiában és unokájában.
Ferencz (I. Elek fia) I. Ferdinand főasztalnoka, szintén megnősült, de magtalanul mult ki Stajerországban.
György (Elek fia) Isabellának és fiának Szapolyay Zsigmond Jánosnak tanácsosa, két feleséget birt. Az első Sükösdi Benedek leánya Anna, a második Károlyi Klára. Ennek csak egy fia Miklós lett az ág föntartója, ki hasonlóan 1586-ban tanácsosságot viselt, és hitvesétől Mihálcz Miklósnak Ilona leányától nemzé Ferenczet a Rákóczyak alatt fehér vármegyei főispánt, udvari főkapitányt és fejedelmi tanácsost. Iratai végett a tudósok sorában áll*. Első nejétől Kamuthy Zsuzsánától: Borbála és Erzsébet leányai utódok nélkül multak ki. Második nejével Kemény Katával szapora volt házassági élete. Különösen három gyermeke tünt föl. Ezek közül:
Horányi Memoria Hung. I. 291. et Nova Mem. 457.
Farkas Erdély kanczellára volt, és mint hat kötetnyi történelmi munka* szerzője is hallhatlanitá nevét. Meghalt 1679-ben. Neje giletinczi Osztrosith Borbálával nemzé Lászlót a kormányzói tanácsost, és küküllői főispánt, ki 1717-ben halt meg, és kinek Folty Máriától származó ágazatát a következő VIII. tábla mutatandja.
Historia de Rebus Transylvanicis. Cibinii 1782–89. hat kötetben.
György (Köváry szerint Gergely) szintén Küküllő főispánja, Fogaras vár- Udvarhelyszék főkapitánya, és fővezér 1692-ben. Nejétől Toroczkay Máriától három leánya, s egy fia lőn. Leányai közül Kata az utolsó Apaffy Mihály utolsó erdélyi fejedelemnek, Klára pedig az első erdélyi gubernátornak losonczi Bánffy Györgynek volt neje. Ferencz fia unokáiban halt ki.
II. Elek (I. Eleknek fia) szintén kanczellár lőn 1691-ki jan. 10-kén. Leirta saját családját. Nejétől Nagy Klárától több gyermekei közül maradt III. Elek a gróf Pekry Kata férje, kitől ágazatát alább a X. táblán látandjuk.
Megjegyzendő itt még, hogy a fölebbi három testvér: Farkas, György (vagy Gergely) és II. Elek (Ferencznek fiai) 1667-ben I. Apafynéval a káptalan előtt egyességre léptek, hogy azon esetben, ha I. Apaffy fejedelem magtalanul halna el, Apaffyné az ebesfalvi, almakereki, katonai, gálfalvi udvarházakat, bányabükki és a borgói részeket életeig birhassa, e mellett a katonai jószágokat 6000, a többit 10,000, forintig elzálogithassa, s a mit akkor nem reméltek, bekövetkezett. II. Apaffyval családja kihalván, a Bethlen család megtette követelését az érintett jószágok iránt, és azt a történetiró Farkasnak Lajos nevü unokája hat évig Bécsben tartózkodása alatt a család ki is nyerte*.
Köváry 41. lap. ki szerint ma is békésen birják, kivéve Ebesfalvát, mit a kincstár az örményeknek adván, helyébe Reteget, Árokalját, Kentelkét, Kerlést stb. kapák. Lásd 1790. országgyül. jegyzőkönyv. 197. l.
Farkas fiától Lászlótól igy ágazik le tovább a családfa:
VIII. tábla.
László † 1717. (Folti Mária) mint a VII. táblán.; Gergely (kis korában meghalt); Zsuzsanna †; Ferencz †; László †; Lajos †; Gergely (Naláczy Bora); Lajos † 1807. (b. Wesselény Anna); Gergely (gr. Bethlen Klára); László (nőtlen). Lajos (nőtlen). Póli; Lajos (gr. Bethlen Klára); Mária (Kendefi Lajos). Klára (gr. Bethlen Gábor); Ferencz (b. Bánffy Zsu.); Ferencz (gr. Bethlen Karolina); Sándor (b. Bánffy Josefa); András. László. Gergely. Karolina. Póli.; Ferencz (gr. Bethlen Leopoldina; Károly. Elek.; Gergely †. Borbála †. László Hunyad v. adm. 1804. (b. Domokos N.); Pál (b. Bornemisza Kata); Gergely (emigr.); József (gr. Toroczkay Eszter); László (nőtlen). Róza.
A törzs itt László a Folty Mária férje, mint emlitve volt, küküllői főispán és kormánytanácsos, meghalt 1717-ben. Fiai közül Lajos, ki nőtlenül halt meg, perlé ki az Apaffy birtokokat. Gergely a Naláczy Borbála férje ágfentartó lett. Ennek fiai
Lajos, meghalt 1807-ben, nejétől b. Wesselényi Annától két fia maradt, Gergely és Lajos. A Gergely fiai közül László a búni, és Lajos a nagyfalusi urodalmat birják. – Lajos (a Lajos fia) és két leánya kerlési birtokáról kerlésinek neveztethetik.
Ferencz (Gergelynek fia) b. Bánffy Zsuzsannával nemzé Ferenczet, kinek ismét két fia szaporitá ágát el. Ezeket fő birtokukról bethlenieknek is nevezik.
László (Gergely fia) 1804-ben Hunyad vármegye administratora volt, báró Domokos leánytól nemzé Pált (ki az emigrans Gergelyt) és Józsefet, ki gróf Toroczkay Esztertől nemzé a táblázaton láthatókat. E Józsefet rettegi, testvérét Pált és gyermekeit ismét bethleni Bethlennek nevezék jelenlegi főbirtokaikról.
Ez ágazat (t. i. I. Elek ága) három történeti irót adott – Farkasban, Ferenczben és II. Elekben.
Most ismét vissza kell mennünk II. Eleknek fiához III. Elekhez a VII. táblára, kitől tovább ekképen származik le a család:
X. tábla.*
A táblák megszámozásában tévedés történt, tudniillik a sorszámban a IX. és XI. kimaradt, mi azonban semmi zavart nem okozhat.
III. Elek (gr. Pekri Kata). Lásd a VII. táblán.; Pál 1765–1794. (gr. Teleky Sára) kir. tábl. elnök; Farkas (gr. Mikó Zsuzsa); Pál tábornok † 1795. (báró Kemény Krisztina); Éva (b. Dániel Istv.); Elek (iró) (Platow Vilma); Pál (gr. Bethlen Mária); Paulina. Pál. N. N. Ferencz. Vilma.; Pál (gr. Bethlen Luiza); Gábor (gr. Bethlen Klára); Gábor. Frigyes. és 4 leány; Farkas (gr. Teleky Róza); Árpád. Gizella. Irma.; Károly † 1837. (gr. Mikó Krisztina); Eszter (gr. Teleky Lajos).; Julianna (Katona Zsigm.). Sára (Feketené). Krisztina (Biróné). Klára (Bethlen Gerg.) Nagy-Bimon.
A táblázat törzsének Eleknek fia Pál előbb aranyos-széki főkirálybiró, majd tordai főispán, s a királyi tábla elnöke. Ennek gróf Teleky Sárától fiai Farkas, kir. táblai ülnök, magnélkül halt ki. Pál tábornok volt; és három fia a családot elszaporitá, ugymint:
Elek (Pál tábornok fia) német munkát irt: Ansichten von Siebenbürgen 1818. czim alatt. Platow Vilma nejétől fia Pál ismét több gyermek atyja, kiket bethleni Bethleneknek neveznek.
Pál (Pál tábornok fia) két fia Gábor, és Farkas által tartá fen ágát. Gábort s gyermekeit keresdi, Farkast, és gyermekeit bonyhai Bethleneknek nevezik, minthogy ezen faluk teszik birtokaik fejét.
Károly (Pál tábornok fia) meghalt 1836-ban. Csak egy leánya Eszter maradt, gr. Teleky Lajosné.
Pál tbk. még négy leányát férjeikkel együtt a táblázat mutatja.
Mindezek Elek ágán állanak. Következik

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem