Kosztolányi család. (Kosztolányi.)

Teljes szövegű keresés

Kosztolányi család. (Kosztolányi.)
Bars megyei régi birtokos nemes család, mely azon megyei Nemes-Kosztolányról irja vezeték- és elő-nevét, és azon helységnek birtokosa.
A családfa közlésére nem juthatván, csak annyit tudunk a családról közleni, hogy 1479-ben élt Kosztolányi György, ki azon évben Mátyás király által makacságon marasztaltatott el *.
Kaprinai Mss. B. tom. 50. p. 83. 84.
György 1523-ban élt.
Uriel 1526-ban Bars, Trencsin, Turócz, Liptó és Árva megyékhez vivé a király parancsát, hogy a tolnai táborba siessenek *
Engel Monumenta Ungarica pag. 208.
Kálmán 1560-ban Bárs megye esüdtje volt *
Sz.l-benedeki Convent Fasc. 115. nro 15.
Ádám 1584-ben szintén Bars megyében volt szolgabiró *.
Lipthay család Sententionalis levele 1584-ről.
Egy ágnak leszármazási táblája nehány ízen következő:
György.; Gergely (Akay Anna-Mária); György 1738. (Prileszky Magdolna); Kálmán 1783.; János 1783.; Antal. 1783.; Kata (Rudnay Zsigm.);
Másik töredék-ág ez:
Zsigmond 1696. (Just Zsófia özv. 1717.); Elek (Kubinyi Zsuzsa özv. 1752.) Lőrincz, 1752.; Erzse.; Anna.; Mária.; József 1710.; András.;
Egy harmadik táblázat szerint Kosztolányi Miklósnak neje Görgey Anna-Mária, kinek leánya Éva Kosztolányi Sándorné, kinek fia Kosztolányi László, kinek neje Szirmay Teréz 1813-ban.
Egy negyedik táblázat szerint Kosztolányi Jánosnak Dlholuczky Máriától fia Imre, ennek ismét fia Imre.
Az utóbbi időkben Bars megyében László 1845-ben esküdt, Károly ugyan akkor szolgabiró volt.
Nógrád megyében 1600-ban előfordul Kosztolányi János, kinek neje Majthényi Anna.
Ugyan e családból élt Pál, kinek Bucsányi Krisztinától leánya Borbála Nagy Jánosné.
Trencsin megyében élt 1721-ben Gábor.
A cslaádból 1790-ben Kosztolányi László báróságra emeltetett, de ágazata kihalt. Ennek a báróságkor nyert czimere egy négyfelé osztott paizs, egy közép kisebb paizszsal, melynek vörös udvarát jobbról balra három rézsutos fehér vonal futja át. A nagyobb paizs 1-ső kék udvarában egy arany koronából kiemelkedő arany medve; a 2-ik ezüst mezőben egy vörösbe öltözött, sárga csizmás, kalpagos magyar vitéz kivont kardja hegyén levágott török fejet tart; a 3-ik ezüst udvarban egy vörös oroszlán ágaskodik első jobb lábával kivont kardot, a másikkal levágott török fejet üstökénél fogva tart; a 4-ik kék udvarban egy zöldellő fa alatt arany medve lépeget, a fa fölött jobbról arany csillag, balról ezüst félhold ragyog. A paizst bárói korona födi, és azon három koronás sisak nyugszik. A jobboldali sisak koronájából az arany medve, a középsőből a magyar vitéz, a baloldaliból a vörös oroszlán (a paizsbeliekhez mindenben hasonlólag) emelkedik ki. Foszladék jobbról arany-kék, balról ezüst-vörös *.
Adami Scuta gentil. tom. V.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem