Karátsonyi család. (Beodrai.)

Teljes szövegű keresés

Karátsonyi család. (Beodrai.)
E család* ismertetésében (e kötet 87. lapján) lényeges tévedések fordulnak elé; melyek kiigazítása végett először is megjegyzendő, hogy azon Karátsonyi Tivadar, ki 1718-ban czimeres levelet nyert, nem a beodrai Karátsonyi család elődei közűl való.
A család neve – ugy látszik – a Gratianus kereszt-névből (magyarúl Karátson) származott. És bár erre nézve adatot nem nyertünk, úgy látszik, legutóbb Erdélyben Szamosujvárról vevé származását. Erre látszik mutatni nem csak az, hogy ott e néven e század elején is találunk hason nevű családot, de ezen fölül az is, hogy a mult század végén e családdal sógorosúlt Isekucz, Gorové családoknak is Szamosujvár volt fészkök. – Továbbá Szamosujvárott Karácson id. Manó 1805. aug. 10-én a kolosvári nemes Convictusban hat örmény ifjúra 7000 frt értékű alapitványt tett. Ugyancsak Szamosujvárott kórház is homlok-fölirata szerint e család alapitványa. 1793-ban Karácsonyiné, 1793-ban K. Mária, 1813-ban K. Joakim, 1825-ben Adeodát a kolosvári kegyesrendűek egyházában a bold. sz. Mária képére függesztendő fogadalmi adományokat adtak.
1794-ben Karátson Adeodát és Gratián Szamosujvár városa tanácsnokai voltak. – Fölemlitők ezeket, a nélkül hogy a beodrai Karátsonyi családhozi viszonyaikat szorosabban meghatározhatnók. Végre megemlítendő még, hogy ivándai Karácson István (szül. Arad várm. Szemlakon 1776. febr. 4.) Torontál megye követe volt, kinek családi összeköttetése előttem szintén nincs tudva.
A beodrai Karátsonyi családnak régiebb oklevelei – mint a családtól nyert közlés állítja – elvesztek, és bár sok körülmény oda látszik mutatni, hogy régiebb nemesek, még is a nyert közlés szerint nincs egyéb okmánya egy 1749-ki nemesi bizonyitványnál, és az 1799-ki adomány-levélnél, melynél fogva a beodrai 16,000 holdas birtokot kapá e nemzetség.
A család leszármazása karátsonyi Gratiántól kezdve következő:
Gratián szül. 1655.; Kristóf sz. 1689. (Muhály Mária); Bogdán (Lázár Mária); Jakab.; Simon.; Lukács.; Jakab.; Miklós.; Lázár m. alispán orszgy követ. (Bohus Teréz); Mária (gr. Keglevich Tamás); Lajos (gr. Stahremberg Alojzia); Guidő gróf 1858. (Marczibányi Mária); Lázár.; Aurél.; Adrienne.; Melanie.; Guidobaldina; Aladár.; Béla.; Veronika (Görövé Kristóf); Zsuzsa (Verzár György); Teréz (Jakabffy János); Kata (Balta Manó); Kristóf (Izekucz Rebeka); Bogdán (Ziehrer Jakobina); Ágoston insur, kapit. (Tiganetti Anna); Lukács.; Mária (Karátsonyi Lukács); László 1836. alisp. 1848. főisp (Kiss Franciska); Antal 1848. képviselő.; Vilma.; István.; Mária (Hertelendy Miksa); Leopoldina.; Rebeka. (Karátson Antal); Jakobina Kristóf.; Ferencz. László. Katalin.;
Elmondók már, hogy Lázár tizezer forintot adott a Ludovicea katonai intézetre az 1812-ki 2. törv. czikk szerint; valamint azt is, hogy unokája, Lajosnak gróf Stahremberg Alojziától szül. fia Guido nagyobbszerü áldozatokat tett nem csak a köz-államot, de Magyarország egyes intézeteit illetőleg is. És 1858-ban osztrák birodalmi grófságra emeltetett.
A másik mellék-ágon László Torontál emgyének 1827-ben szolgabirája, 1836-1848-ig alispánja, közben 1843-ban országgyülési követe. 1848-ban főispánja, és mint ilyen a nemzetgyülési felső tábla tagja.
A család nemesi czimere négyfelé osztott paizs, egy közép kisebb paizszsal, melynek udvarában egy mérleg függ. A paizs 1-ső 4-ik osztály kék udvarában koronás szirén látszik, egyik kezével kettős keresztet tartva. A 2-ik osztály vörös udvarában egy fehér, nyakán koronát hordó bika, a 4-ik osztály szintén vörös udvarában pedig egy ülő medve, két első lábával ölében kivont kardot tartva látható. A paizs fölötti sisak koronáján kar könyököl. kivont kardot tartva.
Ehez a grófi ág czimerében következő bővités történt, a belső kisebb paizs vizirányosan kétfelé osztatott, az alsóban az előbbi mérleg áll, a felső vörös udvarban kétfejü aranysas adatott. E kisebb paizs alá rézsutos kidomborodással metszett 5-ik udvar járult, melynek ezüst mezejében koronás kék oroszlán áll, első jobb lábával borostyánnal övedzett kardot, a másikban törökfejet tartva. A paizsfölötti grófi koronán öt koronás sisak áll; és ezekből (jobbról kezdve) az elsőn a leirt medve áll, a másodikból a szirén emelkedik ki, a harmadikon egyfejü aranysas áll, a negyedikből a leirt bika, az ötödikből a kék oroszlán nyúlik ki. Foszladék jobbról ezüst-kék, balról ezüst-kék. Az egész czimert telamonok gyanánt jobbról koronás oroszlán, balról arany grif tartja. Alattok ezen emlékszavak (devise) állnak: „Pietate, Honore et Perseverantia“.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem