1. Anyaggyüjtő kísérletek, útjelző vázlatok.

Teljes szövegű keresés

1. Anyaggyüjtő kísérletek, útjelző vázlatok.
Czvittinger Dávid: Specimen Hungariae literatae. Egy kötet. Frankfurt és Lipcse, 1711.
Magyarországi, erdélyországi, horvátországi és dalmátországi írók életrajzi vázlatainak gyüjteménye latin nyelven. Közel háromszáz írót sorol fel betűrendben.
Bod Péter: Magyar Athenás. Egy kötet. Szeben, 1766.
Magyarnyelvű írói életrajzgyüjtemény. Körülbelül ötszáz magyar írót tárgyal betűrendben. Módszere ugyanaz, mint Czvittinger Dávidé elmondja az író rövid életrajzát, egybeállítja munkáit, itt-ott néhány megjegyzést csatol életrajzi és könyvészeti adataihoz.
Wallaszky Pál: Conspectus reipublicae litterariae in Hungaria. Egy kötet. Pozsony és Lipcse, 1785.
A magyar irodalom könyvanyagát ez a latinnyelvű kötet szedi először időrendbe. A magyarnyelvű irodalommal és a szépirodalommal nagyon keveset foglalkozik, inkább a magyarországi latinnyelvű tudományos irodalomra vonatkozó adatokat állítja össze. Második kiadása: 1808.
Pápay Sámuel: A magyar literatura esmérete. Egy kötet. Veszprém, 1808.
Magyarnyelvű irodalomtörténeti vázlat. A Halotti Beszédtől kezdve a maga koráig állítja össze az írók munkásságára vonatkozó adatait. Anyaga hézagos, de lelkes fáradozása hálát érdemel. A magyarországi latin irodalmat nem tárgyalja.
Mailáth János: Übersicht der Geschichte der Magyarischen Poesie. Megjelent a szerzőnek Magyarische Gedichte című antológiájában, Stuttgart és Tübinga, 1825.
A magyar költészet fejlődésének vázlata német nyelven. Nagy haladást mutat a régebbi adat-egybeállításokkal szemben. Jellemzi az írókat s kritikával szól müködésükről. E németnyelvű vázlatnak Toldy Ferenc is jó hasznát vette pályája kezdetén.
Toldy Ferenc: Geschichte der ungrischen Poesie. Megjelent a szerzőnek Handbuch der ungrischen Poesie című antológiájában. Pest és Bécs, 1828.
A magyar költészet történetének vázlata német nyelven. A költőket Mailáth János nyomán lelkes hangon jellemzi. Irodalomtörténeti elmélyedés még nincs rövid áttekintésében.
Ferenczy Zsigmond Jakab: Adalék honi nyelvűnk s irodalmunk történetéhez. Egy kötet. Pozsony, 1844.
Magyarnyelvű irodalomtörténeti vázlat. Nyelvtörténeti része sikerültebb, mint irodalomismertetése. Második kiadása 1854-ben jelent meg a következő címmel: Magyar irodalom és tudományosság története.

 

 

Arcanum Újságok
Arcanum Újságok

Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem

Arcanum logo

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik.

Rólunk Kapcsolat Sajtószoba

Languages







Arcanum Újságok

Arcanum Újságok
Kíváncsi, mit írtak az újságok erről a temáról az elmúlt 250 évben?

Megnézem